środa, 16 kwietnia 2014

ABC bezpiecznego opalania


Kiedy myślimy o wiośnie i  lecie, przychodzi nam na myśl wypoczynek, urlop, słońce, a co za tym idzie piękny, złocisty odcień naszego opalonego ciała, za który tęsknimy całą zimę.


Aby uzyskać wymarzone efekty, jesteśmy w stanie godzinami leżeć na słońcu, co nie zawsze sprawia nam wielką przyjemność, ale myśl o rezultacie i tak jest najważniejsza.

Dlatego o kilku rzeczach warto pomyśleć wcześniej, zanim się jeszcze wybierzemy na urlop.

TYPY SKÓRY
Warto określić swój fototyp skóry, żeby wiedzieć jaka dawka promieni słonecznych jest dla nas najodpowiedniejsza. Oczywiście dotyczy to przebywania na słońcu bez ochrony, w przypadku stosowania kremów z filtrami sytuacja ma się inaczej.

Do typu I należą osoby o włosach blond i rudych, bardzo jasnej karnacji, często posiadające liczne znamiona tzw. pieprzyki i piegi. Opalają się na „czerwono" i powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na słońcu. Bezpieczny czas opalania ,w słoneczny dzień, bez stosowania kremów z filtrami słonecznymi to ok 15 minut.

Typ IIto osoby o jasnej skórze i włosach od jasnych blond po brązowe. U nich także szybko dochodzi do oparzeń słonecznych. Wskazany czas opalania bez ochrony to ok. 20 minut.

Typ III jest charakterystyczny dla ludzi o śniadej cerze, ciemnych włosach i oczach. A oparzenia słoneczne występują u nich stosunkowo rzadko. Bezpieczny czas kąpieli słonecznej ok. 30 minut.

Typ IV obejmuje osoby o skórze brązowej oraz ciemnobrązowych lub czarnych włosach. Praktycznie nie są one narażone na oparzenia słoneczne, jednak wszelkie inne negatywne skutki opalania dotyczą ich w takim samym stopniu. Bezpieczny czas opalania ok. 40 minut.

Kiedy już znamy swój fototyp, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu części ciała najwrażliwszych i najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne, są to głównie oczy i twarz.

MIEJSCA WRAŻLIWE
Ważne by nosić okulary przeciwsłoneczne posiadające filtry. Najlepiej kupować je w zakładach optycznych, wtedy mamy większą pewność, że ich używanie nam nie zaszkodzi, co może mieć miejsce w przypadku zwykłych okularów, kupionych na bazarze czy przydrożnych stoiskach.

Okulary z filtrami są oczywiście droższe, ale naprawdę warto w nie zainwestować. Jeżeli nie chcemy się decydować na taki wydatek, to lepiej chodzić bez okularów, wtedy źrenica oka, zwężając się sama będzie regulować mniej szkodliwą dawkę promieni słonecznych.

O skórę twarzy należy dbać podczas opalania wyjątkowo. Jeżeli wyjeżdżamy do egzotycznych krajów to najlepiej używać kremów z nieco wyższym filtrem niż używamy do ciała.

Mogą się też nam przydać specjalne sztyfty do opalania miejsc wrażliwych (można ich użuwać na nos, uszy, usta lub do całej twarzy w razie potrzeby. Szczególnie polecane dla osób z I fototypem skóry i dzieci). Dostępne są także pomadki do ust z filtrami ochronnymi, których warto używać kilka razy dziennie. Nasze usta będą nawilżone i słońce na pewno im nie zaszkodzi.

Na co dzień w letnie dni, kiedy nie opalamy się „celowo", a jednak przebywamy na słońcu warto używać nawilżających kremów do twarzy z filtrem. Doskonale zastąpią nam zwykły nawilżający krem, a dodatkowo ochronią naszą skóre przed promieniami słonecznymi.

Oprócz kremu przyda sie też na pewno lekka mgiełka do twarzy, która skutecznie nawilży i ukoi skórę twarzy w upalne dni.

I to w zasadzie dwa podstawowe kosmetyki, jakich powinniśmy używać w lecie.

Jeśli jest to możliwe, panie w czasie letniego odpoczynku, powinny też odstawić wszelkie podkłady do twarzy, fluidy i pudry, w nich twarz się nie opali, a w upalny dzień na pewno nie będą wyglądać ładnie na twarzy. Poprzestańmy na lekkim kremie z filtrem.

Warto zadbać także o włosy, które w lecie wymagają nieco innej pielęgnacji niż na co dzień. Oprócz słońca narażone są także na słoną czy chlorowaną wodę, która na zdecydowanie im nie służy. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów, odżywek czy maseczek do włosów, specjalnie na letnie dni, które pomogą nam zachować zdrowy wygląd włosów i utrzymać je w dobrej kondycji.

CIAŁO
Wielkość kremu z filtrem powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę kilka rzeczy. Nasz fototyp to jedno, to gdzie wybieramy się na urlop (czy jest to Polska czy jakiś egzotyczny kraj, wtedy potrzebne beda kremy z wyższymi filtrami), to czy mamy jakieś „przygotowanie" to intensywnego opalania np. czy korzystaliśmy wcześniej z solarium, czy może byliśmy już gdzieś tego lata i opalaliśmy się. W takich wypadkach skóra dużo łatwiej będzie znosić koleją dawkę promieni słonecznych i można używać niższych filtrów. Dlatego warto stopniowo przyzwyczajać skórę do ekspozycji słonecznej.

Można też stosunkowo wcześniej (nawet kilka miesięcy wcześniej) stosować doustne preparaty zawierające beta karoten, przygotowujące skórę do wyjścia na słońce, nadające jej ładny koloryt i wyrównujące powstałą opaleniznę (do nabycia w aptekach), jednak jeśli zrobimy to na kilka dni przed urlopem, niewiele to da, dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej.

Filtry zalecane dla poszczególnych typów skóry

Polska:
typ skóry
I 1-3 dzień 30-35, później 20-30
II 1-3 dzień 20-30, później 15-20
III 1-3 dzień 12-20, później 10-12
IV 1-3 dzień 8-12, później 4-8

Morze Śródziemne:
typ skóry
I 1-3 dzień 40-50, później 30-40
II 1-3 dzień 30-40, później 25-30
III 1-3 dzień 20-30, później 20-25
IV 1-3 dzień 15-20, później 12-20

Po opalaniu zawsze warto zastosować, łagodzące żele i spraye, które przyjemnie ochłodzą oraz pozwolą utrzymać odpowiednie nawilżenie naszej skóry.

Ważne by nawilżać skórę nie tylko od zewnątrz balsamami i kremami, ale także „od wewnętrz" pijąc w upalne dni dużo mineralnej, niegazowanej wody (nawet wtedy, gdy nie jesteśmy spragnieni), można też dodatkowo stosować preparaty doustne np. Capivit Hydrocontrol.

OPARZENIE
Jeżeli już doszło do oparzenia należy unikać ekspozycji na słońcu, a z domowych sposobów sprzyjających uśmierzeniu bólu można polecić okłady z jogurtu lub kefiru. W przypadku braku poprawy należy oczywiście zwrócić się do lekarza.