sobota, 27 kwietnia 2013

Atopowe zapalenie skóry


Atopowe zapalenie skóry – wskazówki dla osób z nadmiernie wrażliwą, atopową skórą

Bardzo często spotykam się z osobami, które mają problemy ze skórą. I nie jest to problem typu trądzik czy rozszerzone naczynka. Zgłaszane i dające się zaobserwować dolegliwości skóry to : zaczerwienienie, nadmierna suchość, świąd, złuszczanie naskórka. Takie objawy to atopowe zapalenie skóry.

Niestety te problemy nie znikają z czasem. Niewłaściwie pielęgnowana skóra sprawia wiele kłopotów. Postaram się wyjaśnić czym jest atopowe zapalenie skóry i w jaki sposób trzeba pielęgnować skórę sprawiającą tak wiele problemów.

Wskazówki, które tutaj zamieszczam będą przydatne dla wszystkich osób, które mają bardzo wrażliwą i nadwrażliwą skórę.

Co to jest AZS?

Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.

Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa): Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.

Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia "zapalenie skóry" oraz "egzema" często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).

Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.
Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).
Suchość skóry,
Zaczerwienienie
Swędzenie
Pękanie skóry

Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.

Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.

Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.
Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry


Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii.Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.

Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich - histamina - zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny - świąd i gronkowca złocistego.

Infekcje bakteryjne i grzybicze
Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję.


Kremy i maści steroidowe
Leki kortykosteroidowe (często nazywane "sterydami") w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy.Sterydy mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).

Zapobieganie nawrotom choroby.
Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.
Czynniki zaostrzające chorobę
Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia wdomu jest najlepszym rozwiązaniem.
Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).

W przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry trzeba bardzo ostrożnie pielęgnować skórę. Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże poprawić stan skóry oraz zminimalizuje możliwość zakażeń.
Zalecenia pielęgnacyjne dla osób z atopowym zapaleniem skóry(zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci, ale osoby dorosłe także powinny przestrzegać wielu podanych zaleceń):
ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania
kąp dziecko raz na 3-4 dni (nie mam na myśli zaprzestania mycia w ogóle) w letniej wodzie; kąpiel nie powinna być dłuższa niż 15 minut - chodzi o to, aby nie przesuszać dodatkowo skóry
do kąpieli możesz dodać krochmalu (jeśli dziecko nie jest uczulone na ziemniaka), siemienia lnianego, płatków owsianych (jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten)
po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka, ale nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie przykładaj do ciała nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka po kąpieli (i nie tylko), najlepszy efekt nawilżający uzyskasz - smarując skórę zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu)
paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte
zapobiegaj stresowi u dziecka
utrzymuj w sypialni dziecka niską temperaturę (gdy jest za ciepło dziecko może się pocić, co wzmaga swędzenie)
utrzymuj w mieszkaniu temp. w okolicach 20 stopni C
unikaj gwałtownych zmian temperatur
staraj się aby skóra dziecka była jak najczęściej nawilżana, ale rób to w sposób delikatny i w miarę możliwości za zgodą dziecka
jeżeli stosujesz dietę eliminacyjną, koniecznie informuj dziecko, jakich potraw nie może spożywać - dzieci doskonale to zapamiętują; tłumacz dziecku dlaczego jego dieta różni się od diety innych ludzi (wbrew pozorom, dziecko nawet dwuletnie potrafi wiele rozumieć, co nie znaczy, że nie zdarzają się okresy załamania)
jeżeli dziecko jest uczulone na kurz, usuń z domu dywany, pluszaki i inne przedmioty mogące go gromadzić
płucz ubrania dziecka co najmniej dwukrotnie
jeżeli wygląd skóry dziecka pogarsza się w kontakcie z wodą (a nie jest to objaw uczulenia na środek myjący) - czasem dobre efekty daje przegotowywanie wody do mycia/kąpieli
w ziołolecznictwie polecane jest stosowanie do kąpieli wywarów z rumianku, nagietka, orzecha włoskiego, jako skuteczna terapia przy problemach skórnych;
bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej)
Pomocne mogą być pobyty nad morzem o dużym zasoleniu (jeśli na skórze są ranki - kontakt z taką wodą powoduje pieczenie - i terapia staje się niewykonalna) Kąpiele morskie wpływają na skórę z AZS bardzo korzystnie. Natomiast chlor w basenie drażni skórę, żeby temu zapobiec, należy przed wejściem do basenu posmarować dziecko wazeliną. Dzieci z silną egzemą nie powinny korzystać z basenu.
Po wyjściu z wody morskiej lub z basenu dziecko należy wykąpać z dodatkiem środka zmiękczającego, np. emulsja lub żel. W czasie pobytu na plaży najodpowiedniejsza dla dziecka jest luźna, bawełniana odzież. Przy bardzo dużych upałach można założyć dziecku wilgotną podkoszulkę, by schłodzić skórę i złagodzić swędzenie.
dzieci z AZS narażone są na późniejszy rozwój alergii wziewnej oraz astmy - oprócz skóry należy więc chronić drogi oddechowe i płuca - unikaj dymu tytoniowego
chroń dziecko przed zarażeniem wirusem opryszczki

Bardzo ważna informacja: ZANIM ZASTOSUJESZ NOWY ŚRODEK

Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:
smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
sprawdź skład produktu
upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie
Badania - GLA

Badania uniwersyteckie udowodniły, że jeśli skórze brakuje GLA (kwas gamma 19 Linoleic) staje się ona coraz bardziej wrażliwa. Skóra wrażliwa będzie coraz bardziej sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca. Dolegliwości pogłębiają się po każdym użyciu wody.

Kwas gammalinolenowy (GLA) jest prekursorem prostaglandyny PGE1 - cennej substancji, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry.
Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Niedobór ten sprawia, że naturalna odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zanika, a ranki i pęknięcia naskórka trudniej się goją

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, ze GLA zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa nie tylko odmładzająco, ale jest także skuteczny w profilaktyce i leczeniu różnego rodzaju nieprawidłowości, np.: sucha, zaczerwieniona, podrażniona i swędząca skóra, egzema, wyprysk alergiczny, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre przypadki łuszczycy.

Preparaty zawierające GLA
Seria kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry w domu obejmuje:
Mleczko oczyszczające
Tonik (bezalkoholowy)
Krem na dzień
Maska
Krem na noc
Peeling
Emulsja do ciała
Działanie:
Poprawa metabolizmu skóry
Wzmocnienie systemu obronnego skóry
Zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka (efektu łuszczenia się)
Przyspieszenie gojenia się ran
Poprawa mikrocyrkulacji w naczyniach włosowatych



piątek, 26 kwietnia 2013

Kąpiel postawi Cię na nogi





Podobno już w starożytności kobiety z wyższych sfer mogły dzięki nim poszczycić się gładką, alabastrową skórą. Mówi się, że francuska markiza Ninon de Lenclos, w wieku 85 lat zawdzięczała im wygląd 20-latki. Dlatego kąpiele zdrowotno-relaksacyjne, bo o nich mowa, warto na stałe włączyć do  repertuaru zabiegów pielęgnacyjnych.


Jak mawiał Hipokrates: „Sposób na utrzymanie ciała w zdrowiu i kondycji jest prosty – wonna kąpiel i pachnący masaż każdego dnia”. 

Faktycznie, kąpiele w mleku już w starożytnych czasach były nieocenionymi sposobami poprawiania urody. Zawarte w mleku proteiny pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, zwiększają też ilość kwasu hialuronowego, który działa nawilżająco. Dzięki temu naskórek zostaje pobudzony do regeneracji, a zmarszczki zostają wygładzone. Kąpiel taka dostarcza skórze także cennych witamin z grupy B, wapnia oraz innych składników mineralnych. Choć dawniej był to przywilej zarezerwowany tylko dla elit społecznych, obecnie takie zabiegi są doceniane przez specjalistów i znajdują się w ofertach ośrodków SPA. A gdy jeszcze z kąpieli można korzystać w ekskluzywnych, pałacowych wnętrzach – każda z nas na chwilę może poczuć się jak prawdziwa królowa.


Weź kąpiel, a poczujesz się jak w niebie
Kąpiele, które do tej pory postrzegane były jako sposób na domowy relaks, obecnie stają się zabiegiem o specjalnych właściwościach. – wysuszonej skórze należy się szczególna opieka i regeneracja. A mleko nie tylko natłuszcza, ale wygładza i uelastycznia naskórek . Kąpiel mleczną można urozmaicać dodając także inne składniki np. otręby lub miód. Ten ostatni sprawi, że twoja skóra nabierze lekkiego połysku. Otręby natomiast mają właściwości oczyszczające i polecane są szczególnie dla skóry suchej i trądzikowej. Inne składniki wykorzystywane do kąpieli pielęgnacyjnych to oliwa i winogronowe łupiny. Po takim seansie w SPA warto rozważyć dodatkowe zabiegi na twarz i ciało. – Polecamy w szczególności zabieg o nazwie Miodowa pokusa. Wyciąg z miodu oraz kwasy hialuronowe i omega nie tylko regenerują skórę, ale również spłycają zmarszczki - rytuał, który wykorzystuje pestki z winogron, miód oraz wyciągi z orzeźwiających owoców cytrusowych: limonki, cytryny i pomarańczy. Dodatkowo skorzystać można z zabiegów, które wykorzystują zdobycze techniki, takie jak ultradźwięki i jonoforeza. Działają one nie tylko kojąco oraz regenerująco, ale przede wszystkim poprawiają przepływ krwi i limfy w tkance skórnej.


Nie tylko mleko
Wachlarz kąpieli jest znacznie szerszy i nie ogranicza się tylko do mleka. Relaksujących zabiegów możemy zaznać również w winie czy wodzie morskiej. Do tego celu używa się specjalnych wyciągów winnych, które pochodzą np. ze skąpanych słońcem rejonów okołorównikowych. – Do takiej kąpieli dodajemy również olejki esencjonalne, które wprowadzają wyjątkowy nastrój. Składniki do nich pozyskiwane są z afrykańskiego rumianku, drzewa herbacianego i dziko rosnącego aloesu .Taka multisensoryczna podróż pozwala nie tylko oderwać się od przyziemnych spraw codzienności, ale ma również właściwości antyoksydacyjne. Wprawia w doskonały nastrój i hamuje proces starzenia, usuwając wolne rodniki. Dzięki temu możesz przywrócić skórze zdrowy, promienny wygląd . Podobny wpływ ma na ciało sól morska. Kąpiel w jej roztworze ma nie tylko zbawienny wpływ na skórę, ale pozwala również rozładować napięcie mięśni i odprężyć ciało. Taki zabieg ureguluje tętno, sprawi że będziesz zrelaksowana i wyciszona. Następnego ranka obudzisz się pełna niepowtarzalnej "morskiej" energii.