piątek, 27 lipca 2012

Domowa pielęgnacja dłoni.



Nasze dłonie narażane są na kontakt z detergentami, wodą. To sprawia, że skóra staje się szorstka i przesuszona. 

Wiele osób ma problemy z czerwonymi dłońmi - to skutek odmrożeń, uczuleń lub niewłaściwej pielęgnacji dłoni. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dłonie się starzeją. Kobiety kupują drogie kremy do pielęgnacji twarzy, przychodzą do gabinetu na zabiegi pielęgnacyjne i... na tym koniec. Zapominają (lub może nie wiedzą ), że skóra dłoni narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, że starzeje się często w bardziej widoczny sposób niż twarz i ciało. A przecież dłoń to wizytówka...

Dla wszystkich, którzy chcą mieć piękne, wypielęgnowane dłonie podaję zalecenia dotyczące regularnej pielęgnacji: chroń dłonie przed agresywnymi środkami chemicznymi i do wszelkich prac porządkowych zakładaj gumowe rękawiczki (uwaga osoby uczulone na lateks - musicie szukać rękawiczek bezlateksowych).Rękawiczki gumowe trzeba od wewnątrz przesypać talkiem lub np. mąką ziemniaczaną
do wszystkich prac, w których niemożliwe jest zastosowanie rękawiczek gumowych, a skóra dłoni ma kontakt z wodą, detergentami.Do wszystkich brudzących prac warto zastosować na dłonie preparat ochronny tzw. biologiczne rękawiczki - a po zakończeniu prac zmyć dokładnie tę ochronną warstwę i zastosować regenerujący krem do rąk .Pamiętaj o ochronie przed promieniami UV, skóra dłoni narażana jest na opalanie, a to wysusza ją i przyspiesza proces starzenia, dlatego kremy do rąk powinny zawierać filtry anty UV (można również stosować na dłonie te same preparaty ochronne, które używamy do ciała)
pamiętaj o ochronie dłoni przed mrozem i wiatrem (przed nałożeniem ciepłych rękawiczek nasmaruj dłonie kremem ochronnym).Po umyciu rąk wysusz je dokładnie (uwaga suszarki elektryczne do rąk suszą szybko, ale aż za bardzo skutecznie - osoby o bardzo suchej skórze dłoni nie powinny korzystać z tych urządzeń, gdyż narażają skórę dłoni na przesuszanie).Do mycia rąk używaj łagodnych środków myjących.
Po każdym umyciu rąk stosuj krem odżywczy, regenerujący.Na noc nakładaj krem o zdecydowanym działaniu regenerującym.Rób sobie zabiegi pielęgnacyjne na dłonie 1-2 x w tygodniu, gimnastykuj dłonie i palce - zadbane dłonie to nie tylko ładna skóra i paznokcie, to także dłonie sprawne.

Przykłady zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie do wykonania w domu:

Kąpiel dłoni w oliwie z oliwek: oliwę (najlepiej z pierwszego tłoczenia) podgrzać (tak aby była ciepła - nie gorąca), dodać kilka kropli soku z cytryny i moczyć dłonie ok. 10 min- 15 min., po kąpieli można wykonać automasaż dłoni, osuszyć w ręczniczek papierowy. Kąpiel można wykonywać tak często jak mamy na to ochotę.
Do usuwania zanieczyszczeń z warzyw, owoców można stosować sok z cytryny - ma działanie wybielające, skutecznie usuwa plamy i zabrudzenia
Okłady z papki z siemienia lnianego: siemię lniane zalać wrzącą wodą, odczekać aż wytworzy się śluz i wymieszać na papkę, na dłonie nałożyć cieniutką warstwę gazy a na nią nałożyć papkę, można owinąć dłonie folią spożywczą (dla utrzymania ciepła) i dodatkowo ręcznikiem. Okład trzymać 20-30 minut, zabieg można powtarzać tak często jak mamy na to ochotę.
Wieczorem, tuż przed pójściem spać nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu odżywczego (lub maseczkę), nałożyć bawełniane, cieniutkie rękawiczki, rezultat na pewno Was zadziwi, znikają wszelkie zaczerwienienia, szorstkość, skóra będzie miękka i gładka
Masaż dłoni: można wykonywać codziennie gdy tylko mamy na to chwilkę czasu, wcieramy w skórę trochę olejku do masażu lub większą ilość kremu do rąk i masujemy kciukiem i palcem wskazującym, okrężnymi ruchami kolejno każdy palec na całej długości, następnie całą dłonią masujemy grzbiet drugiej dłoni, a potem wykonujemy ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż odpręża, pobudza krążenie
Peeling dłoni: może być wykonywany peelingiem do twarzy lub możesz sama przygotować bardzo skuteczny peeling:1 łyżka stołowa oliwki do ciała (lub oliwy z oliwek),1 łyżka stołowa cukru (lub zmiękczonych migdałów) ,1 filiżanka soku z cytryny.Mieszankę wcierać przez kilka minut w dłonie, potem umyć dłonie ciepłą wodą, wmasować krem odżywczy.

Paznokcie - wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich pielęgnacji

Paznokcie są odzwierciedleniem stanu zdrowia organizmu.Paznokcie to przydatki skóry w formie kieszonkowatych wgłębień. To rogowe płytki znajdujące się na końcach palców stóp i rąk. Powstają z nabłonka. Paznokcie rąk są lepiej rozwinięte niż paznokcie stóp.Żywe keratynocyty przekształcają się w martwe, zrogowaciałe komórki. Pod wpływem procesu pogrubienia, usztywniania ścian komórek oraz ich łączenia tworzy się odporna warstwa rogowa (twarda keratyna paznokciowa).

Płytka paznokciowa wyrasta z kieszeni paznokcia. Paznokieć oraz jego łożysko tworzą:płytka paznokciowa,
kieszeń i wał paznokcia,obrąbek naskórkowy,macierz paznokcia,łożysko paznokcia (znajdujące się pod płytką paznokciową),obłączek.

Obrąbek naskórkowy uszczelnia kieszeń paznokcia. Uszkodzenie obrąbka może spowodować wystąpienie stanów zapalnych. Płytka paznokciowa jest półprzezroczysta, prześwituje przez nią macierz, w której są liczne naczynia włosowate - stąd różowa barwa paznokci. Zdrowe paznokcie są wypukłe zarówno w wzdłuż jak i w poprzek. Grubość paznokcia to ok. 0, 5 mm (u mężczyzn płytka paznokciowa jest zwykle grubsza). Paznokcie rosną z prędkością ok. 1mm tygodniowo (uzależnione to jest od wielu czynników np. wiek, stan zdrowia, środowisko w którym się przebywa) Usunięty paznokieć odrasta po trzech miesiącach. Po 30 roku życia paznokcie rosną wolniej.

Na wygląd i kształt paznokci mogą niekorzystnie wpływać czynniki wewnątrzpochodne takie jak:
zaburzenia odżywiania (niedobory pokarmowe),choroby przemiany materii,schorzenia narządów wewnętrznych.

Wpływ na stan paznokci mają także czynniki zewnętrzne:wilgoć,temperatura,rodzaj wykonywanej pracy,
sposób pielęgnacji i ochrony.Często trudno jest określić, co powoduje deformacje paznokcia, zwłaszcza że szkodliwe czynniki mogą się na siebie nakładać.
DEFEKTY KOSMETYCZNE (zaburzenia rozwojowe)
Bielactwo prążkowane
Na paznokciach pojawiają się białe poprzeczne prążki, spowodowane przez zatrucia metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany materii oraz mikrourazy kosmetyczne. Bielactwo prążkowane może być również samoistne lub dziedziczne. Jest to defekt kosmetyczny paznokci.

Bruzdy poprzeczne
Wskazują na zaburzenie w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany manikiur lub pedikiur, a także po urazach mechanicznych paznokci.

Bruzdy poprzeczne Beau-Reilschego
Są wywołane przez zatrucia, urazy czy też schorzenia ogólne. Spotykamy je na przykład w cukrzycy.

Okrągłe ubytki kropkowate
Powstają w płytce paznokciowej na skutek miejscowych zaburzeń w jej odżywianiu. Takie zmiany spotyka się też w łuszczycy (tzw. plamy oleju). Zmiany mogą przypominać naparstek, robaczywe drzewo.

Zgrubienia pojedynczych paznokci

Obserwuje się je po urazach macierzy paznokcia, odmrożeniach, w grzybicy paznokci, ucisku paznokci przez źle dobrane buty.

Bielactwo prążkowane (tzw. palce dobosza)
Występują w chorobach serca (zespole Fallota, przewlekłym sercu płucnym) i w chorobach płuc (rozstrzeniach oskrzeli oraz mukowiscydozie). "Palce dobosza" mogą występować również samoistnie.

Dysplazje (nieprawidłowa budowa) paznokci
Są charakterystyczne w zaburzeniach w odżywianiu, marskości wątroby, w niektórych zespołach chorobowych przebiegających z zaburzeniami rozwojowymi ektodermy. Może je także spowodować stan zapalny skóry w niektórych postaciach atopowego zapalenia (tych, które trwają wiele lat).

Paznokcie łyżeczkowate
Przyczyną deformacji paznokci jest niedobór żelaza czy witamin. Powstają między innymi w zaburzeniach ich wchłaniania się. Paznokcie są wklęśnięte, przypominają łyżeczki, brzeg wolny może unosić się do góry

Zwiększona łamliwość paznokci
Spotykamy się z nią często przy niedoborze magnezu. Spowodowana może być także nieprawidłową pielęgnacją paznokci, brakiem ochrony przed detergentami

Kruchość paznokci
Występuje przy braku krzemu w organizmie. Spowodowana może być także nadmiernym wysuszeniem płytki paznokciowej

Zaburzenia tworzenia paznokci
Przyczyną może być przewlekły niedobór cynku.

Zwyrodnienie paznokcia
Obserwujemy w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Zmiany dystroficzne paznokci
Spotykamy je często w chorobach (miażdżyca, cukrzyca) przebiegających z niedokrwieniem kończyn związanych z makroangiopatią (zmiany dotyczą dużych naczyń krwionośnych) i mikroangiopatią (mikroskopowe zmiany naczyń wału paznokciowego).

Onycholiza
Jest to utrata części paznokcia. Może być spowodowana przewlekłymi infekcjami, chorobami układowymi, urazami oraz działaniem leków (tetracykliny, indometacyna, tiazydy, leki antykoncepcyjne, alluprinol i leki przeciwnowotworowe - adriamycyna, bleomycyna, doksorubicyna). Z onycholizą spotykamy się także w przebiegu liszaja płaskiego.

Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej
Może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej. Może być także spowodowane przez brutalne traktowanie paznokci ostrymi narzędziami do manikiuru.

Przerost paznokci
Spotykamy go w przebiegu cukrzycy. Charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego.

Rogowacenie podpaznokciowe
Jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci

Niebieskawy kolor płytki może świadczyć o złym krążeniu, lub o dostaniu się do organizmu toksycznej substancji. Blade paznokcie świadczą zwykle o anemii (spowodowanej np. zbyt obfitą miesiączką) lub o kłopocie z krążeniem.

Choroby paznokci

Grzybice:
Stanowią około 50% chorób paznokci. Cechy charakterystyczne grzybicy to:
onycholiza,rogowacenie podpaznokciowe,chromonychia - żółte zabarwienie paznokci,zgrubienia,
przebarwienia,łamliwość paznokci,rozwarstwianie,częściowe wykruszanie,nadmierne rogowacenie,
pobruzdowanie płytek paznokciowych.

Istnieje osobnicza tendencja do zachorowań. Grzybice często występują u osób z zaburzeniami odporności komórkowej, zaburzeniami hormonalnymi (zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy).
Diagnoza grzybicy to przede wszystkim mikroskopowe badanie opiłków paznokci, wielokrotna hodowla na podłożu Sabourauda, a nawet biopsja paznokcia. Zwyrodnienie i zmiany zabarwienia płytki paznokciowej powodują drożdżaki, pleśnie.

"Zespół zielonych paznokci". 
To niebolesne zapalenie wałów paznokciowych z zielonym zabarwieniem płytek, spowodowane zakażeniem przez Pseudomonas aeruginosa. Do zakażenia dochodzi u osób często moczących ręce w wodzie z dodatkiem detergentów - gospodyń domowych, zmywaczy naczyń.
Żółte zabarwienie płytki paznokciowej, jej kruchość, rogowacenie podpaznokciowe stwierdzamy po zakażeniu grzybem Trichophyton rubrum.

Schorzenia bakteryjne i grzybicze :
Zanokcica: zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego (najczęściej wywołują ją bakterie - gronkowce, paciorkowce). Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia grzybicze (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszki palca, przy naderwaniu paznokcia, zdarza się często u osób nieumiejętnie przeprowadzających zabieg manikiuru. Występuje ona też przy maceracji blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku oraz w cukrzycy.
Brodawki : zakażenia wirusowe często powodują powstawanie brodawek paznokci. Brodawki występują okołopaznokciowo, mogą też wrastać pod płytkę paznokciową. Prowadzą do zaburzeń jego wzrostu.
Jeśli zauważysz u siebie jeden z opisanych objawów zgłoś się koniecznie do lekarza dermatologa. Przeprowadzenie odpowiednich badań może ułatwić postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie prawidłowego leczenia. Do rozpoznania schorzenia, które zaatakowało paznokcie przeprowadza się badania kliniczne i laboratoryjne:kapilaroskopię w obrąbku naskórkowym paznokcia - rozpoznawanie zmian w mikrokrążeniu,badania mikologiczne,badania bakteriologiczne,badania składu chemicznego paznokci.

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE

Ważnym elementem zachowania paznokci w zdrowiu jest ich codzienna pielęgnacja i higiena.
Każdy, kto chce mieć zadbane i piękne paznokcie u rąk i stóp, powinien w sposób kompleksowy dbać o ich zdrowie przez:właściwe odżywianie,odpowiednie obuwie (w przypadku paznokci stóp),leczenie współistniejących chorób,obserwację wyglądu swoich paznokci,właściwą pielęgnację,właściwą ochronę.

Na wygląd paznokci trzeba zwracać szczególną uwagę w takich sytuacjach jak: rekonwalescencja po chorobach infekcyjnych,w zespołach zaburzeń wchłaniania,w wyniku zaburzeń prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i wtórnie do nich występujących niedoborów składników pokarmowych (witamin, białek, mikroelementów),w okresie przedwiosennym (kiedy dostęp do owoców i jarzyn jest utrudniony),w wyniku stosowania nieprawidłowej diety.

Nasz sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na zdrowie i wygląd paznokci. Składniki pokarmowe, które mają ogromny wpływ na nasze paznokcie to:białko, a przede wszystkim egzogenne aminokwasy (np. fenyloalaninę, metioninę, lizynę)
 - białko: jajka, mleko, ser, ryż,
 - wapń: jabłka, brokuły, owies, ryby, kapusta, buraki, pomarańcze, fasola, kabaczek, melon, pomidory, tofu, żyto, gruszki, soja, jęczmień, orzechy włoskie, morele, migdały, brukselka, kalafior, marchew, seler, sezam, jaja, nać pietruszki, cebula, ziarna słonecznika, gryka, bakłażan, soczewica, grzyby, groszek, oliwki, jogurt, czosnek, orzechy nerkowca, wiśnie, daktyle, por, grejpfrut, pszenica, fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni
 - żelazo:szpinak, awokado, owies, tofu, soja, orzechy włoskie, pokrzywa, żyto, morele, ostrygi, kaczka, brukselka, kukurydza, sezam, jaja, nać pietruszki, ziarna słonecznika, grzyby, groszek, oliwki, orzechy nerkowca, daktyle, pszenica, fasola mung, ziarna dyni
 - krzem: świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze (skrzyp),
 - magnez: brokuły, jabłka, proso, kapusta, melon, orzeszki piniowe, kiwi, fasola, buraki, owies, kabaczek, pomidory, tofu, jęczmień, kurczak, żyto, orzechy włoskie, morele, kokos, migdały, brukselka, kalafior, gruszki, marchew, kukurydza, sezam, seler, cebula, ziarna słonecznika, gryka, grzyby, soczewica, groszek, orzechy nerkowca, grejpfrut, pszenica, sałata, fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni
 - cynk: buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy
 - potas:  truskawki, proso, kapusta, melon, ziemniaki, pomarańcze, fasola, kiwi, ryż(brązowy), szpinak, awokado, buraki, kabaczek, tofu, szparagi, maliny, kurczak, banany, żyto, orzechy włoskie, rzeżucha, rzepa, ananasy, jęczmień, karczochy, kokos, papaja, migdały, brukselka, kalafior, rzodkiewki, gruszki, marchew, kukurydza, sezam, seler, figi, cebula, słonecznik, gryka, soczewica, czosnek, por, jeżyny, grejpfrut, nasiona lnu, cytryny, pszenica, ogórek, sałata fasola mung, brzoskwinie, ziarna dyni, żurawiny, pieprz.
 -witamina H (biotyna),
 - witaminy z grupy B: brokuły (B3, B5), Proso (B3), orzeszki piniowe, ziemniaki (B3), szpinak (B6), awokado (B3, B5), owies (B5), kurczak (B3, B6), banany (B6), soja (B3), ostrygi (B12), migdały (B2, B3), brukselka, (B3, B6), kukurydza (B3), ziarna słonecznika, papryka, daktyle (B3), seler naciowy (B3), pszenica (B3, B5, B6), fasola mung (B3, B5)
 -witamina F

Nasze pożywienie jest często ubogie w te składniki pokarmowe. W niektórych stanach chorobowych czasami ich stosowanie jest niewskazane. Należy wtedy skorzystać z preparatów uzupełniających ich niedobór.
Pielęgnacja paznokci

Właściwy sposób pielęgnacji paznokci także nie pozostaje bez wpływu na ich wygląd i zdrowie. 
W codziennej pielęgnacji kieruj się takimi wskazówkami:
- do mycia rąk używaj specjalnych emulsji i żeli bez mydła, zawierających odżywcze, natłuszczające składniki - nie wysuszają skóry rąk i skórek wokół paznokci.
- po umyciu dłoni, zawsze wcieraj w nie krem do rąk i paznokci (z substancjami odżywczymi, witaminami i olejkami).

- nie obgryzaj paznokci - jeśli jest to Twój nawyk, walcz z nim za pomocą gorzkich żeli, lakierów
- nie obcinaj paznokci zbyt krótko, może to powodować bolesność, ułatwia wnikanie brudu i bakterii pod płytkę paznokciową, nie wygląda zbyt estetycznie i może być przyczyną zadzierania się paznokci
- do zabiegów manicure lepiej nie używaj ostrych, metalowych przyrządów: cążków czy pilniczków. Bardzo łatwo uszkodzić nimi płytkę. Jeśli narzędzia nie są wysterylizowane grozi Ci infekcja. Metalowe pilniczki zastąp pilnikami papierowymi lub mineralnymi. Do odsuwania skórek używaj patyczków drewnianych. Jeśli przyzwyczajona jesteś do wycinania skórek spróbuj odejść od tej metody
- paznokcie (zwłaszcza długie) niszczą się podczas pisania na komputerze. Ich końce rozdwajają się, gdy silnie uderzasz w klawisze. Postaraj się nauczyć w taki sposób pisać na klawiaturze aby uderzać tylko opuszkami palców nie paznokciami.
- manicure - możesz sama zadbać o swoje paznokcie.Wiele kobiet ma zdolności manualne i świetnie radzi sobie z samodzielnym wykonaniem manicure. Powtarzają się jednak pytania o prawidłową kolejność przeprowadzanych czynności przy tym zabiegu.

Kolejność przy wykonywaniu manicure cążkowego (tradycyjnego):
jeśli na paznokciach jest lakier lub warstwa odżywki to zacznij od zmycia paznokci zmywaczem (bezacetonowym)
 - prawidłowy sposób zmywania lakieru: przyłóż nasączony zmywaczem płatek kosmetyczny do paznokcia, odczekaj chwilkę aż zmywacz rozpuści warstwę lakieru, zetrzyj lakier z paznokcia, powtórz czynność jeśli jest taka potrzeba. Mocne, kilkukrotne tarcie nie przyspieszy zmywania lakieru a może wysuszać płytkę paznokciową i obrąbek naskórkowy, staraj się nie dotykać zwilżonym w zmywaczu płatkiem do skóry palców, to niepotrzebnie wysuszy skórę wokół paznokci
Skróć paznokcie - nie używaj do tego celu nożyczek, ani cążek, najlepszą metodą jest piłowanie pilniczkiem, pilnik nie powinien być metalowy, najlepszy będzie pilniczek papierowy, mineralny, szklany.
Nie piłuj paznokci po kąpieli - są wówczas zbyt rozmiękczone, piłuj tylko suche paznokcie, paznokcie opiłuj od boków ku środkowi, pamiętaj, aby trzymać pilnik pod kątem 450, zachowuj kierunek piłowania (w jedną stronę aby nie szarpać brzegu paznokcia), kształt paznokci musi być dopasowany do budowy paznokcia, wyglądu palców, kształtu dłoni, charakteru pracy, upodobań
Zrób kąpiel palców i dłoni - polecam kąpiel w oliwie z oliwek (podgrzana oliwa + troszkę soku z cytryny kąpiel powinna trwać ok.15-20 min. potem wymasuj każdy palec osobno, zetrzyj resztę oliwy z dłoni
odsuń delikatnie drewnianym patyczkiem (są w sklepach patyczki specjalnie przeznaczone do manicure) lub plastikowym kopytkiem skórki okalające paznokcie, trzeba to robić bardzo ostrożnie, nie wolno przyciskać patyczkiem zbyt mocno miejsca gdzie znajduje się macierz paznokcia - mogłoby to doprowadzić do powstania wgłębienia w płytce paznokciowej
Wytnij bardzo ostrożnie odstający obrąbek naskórkowy, staraj się nie wycinać skórek zbyt głęboko, obrąbek chroni płytkę paznokciowa przed wnikaniem bakterii, zbyt głębokie wycinanie może spowodować powstanie stanu zapalnego, uważaj aby nie skaleczyć delikatnej skóry wokół paznokci, głębokie wycinanie skórek nie jest wskazane ponieważ skórki po takim zabiegu odrastają szybko i stają się grubsze
Jeśli chcesz nałożyć odżywkę lub lakier musisz pamiętać o odtłuszczeniu płytki paznokciowej (możesz to zrobić zmywaczem bezacetonowym lub spirytusem salicylowym).
Jako podkład pod lakier zastosuj odżywkę lub lakier wyrównujący.





Odczekaj aż dobrze wyschnie, lakier nakładaj od miejsca wzrostu paznokcia ku szczytowi płytki, staraj się aby pociągnięcia pędzelka były równe i pewne, przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj aż poprzednia wyschnie (lakier do paznokci nakłada się zwykle dwoma warstwami), gdy wszystko dobrze wyschnie na lakier nałóż ostatnia warstwę - lakier nawierzchniowy - utwardzacz(utrwalacz).

Kolejność przy wykonywaniu manicure bezcążkowego (biologicznego):
jeśli na paznokciach jest lakier lub warstwa odżywki to zacznij od zmycia paznokci zmywaczem (bezacetonowym) - prawidłowy sposób zmywania lakieru: przyłóż nasączony zmywaczem płatek kosmetyczny do paznokcia, odczekaj chwilkę aż zmywacz rozpuści warstwę lakieru, zetrzyj lakier z paznokcia, powtórz czynność jeśli jest taka potrzeba. Mocne, kilkukrotne tarcie nie przyspieszy zmywania lakieru a może wysuszać płytkę paznokciową i obrąbek naskórkowy, staraj się nie dotykać zwilżonym w zmywaczu płatkiem do skóry palców, to niepotrzebnie wysuszy skórę wokół paznokci
Nałóż na obrąbek naskórkowy preparat do zmiękczania skórek.

Drewnianym patyczkiem odepchnij delikatnie skórki wokół paznokcia
Jeśli zostały jakieś resztki preparatu do zmiękczania skórek na skórze palców zetrzyj lub zmyj wszystko
skróć paznokcie - nie używaj do tego celu nożyczek, ani cążek, najlepszą metodą jest piłowanie pilniczkiem, pilnik nie powinien być metalowy, najlepszy będzie pilniczek papierowy, mineralny, szklany,
Nie piłuj paznokci po kąpieli - są wówczas zbyt rozmiękczone, piłuj tylko suche paznokcie, paznokcie opiłuj od boków ku środkowi, pamiętaj, aby trzymać pilnik pod kątem 450, zachowuj kierunek piłowania (w jedną stronę aby nie szarpać brzegu paznokcia), kształt paznokci musi być dopasowany do budowy paznokcia, wyglądu palców, kształtu dłoni, charakteru pracy, upodobań
Jeśli chcesz nałożyć odżywkę lub lakier musisz pamiętać o odtłuszczeniu płytki paznokciowej (możesz to zrobić zmywaczem bezacetonowym lub spirytusem salicylowym).
Jako podkład pod lakier zastosuj odżywkę lub lakier wyrównujący.





Odczekaj aż dobrze wyschnie, lakier nakładaj od miejsca wzrostu paznokcia ku szczytowi płytki, staraj się aby pociągnięcia pędzelka były równe i pewne, przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj aż poprzednia wyschnie (lakier do paznokci nakłada się zwykle dwoma warstwami), gdy wszystko dobrze wyschnie na lakier nałóż ostatnia warstwę - lakier nawierzchniowy -utwardzacz(utrwalacz).
Po wyschnięciu lakieru na obrąbek naskórkowy nałóż preparat pielęgnujący skórki (olejek, krem do skórek), wmasuj ten preparat dokładnie



Krem wzmacniający paznokcie miękkie, łamliwe:

1 żółtko jajka ugotowanego na twardo,2 g stopionego białego wosku,1 kropla olejku migdałowego -
wymieszać wszystko, smarować paznokcie na noc, można nałożyć bawełniane rękawiczki. 
Podobne efekty daje smarowanie paznokci gliceryną.
Preparaty stosowane w pielęgnacji paznokci

ODŻYWKI:
regenerują płytkę paznokciową, odbudowują strukturę paznokcia, polecane są szczególnie do miękkich i łamliwych paznokci, systematyczne ich stosowanie powoduje widoczny i trwały efekt wzmocnienia płytki paznokciowej. Odżywki mogą być stosowane jako lakier podkładowy (baza) lub jako samodzielna powłoka odżywczo - ochronna.

PREPARATY POBUDZAJĄCE WZROST PAZNOKCI:
zwykle mają formę olejku lub kremu do wcierania w płytkę paznokciową, a przede wszystkim w okolicę macierzy paznokci, zaleca się wcieranie takiego preparatu nie tylko w płytkę paznokciową ale także w skórę okalająca paznokieć

PREPARATY ROZJAŚNIAJĄCE, OCZYSZCZAJĄCE PAZNOKCIE:

usuwają plamy, zażółcenia z płytki paznokciowej oraz skóry, mogą mieć postać kremu, pasty, peelingu.

LAKIERY PODKŁADOWE:

poprawiają przyleganie lakieru do płytki paznokciowej, lakier dzięki temu dłużej się utrzymuje, zabezpieczają płytkę przed przebarwieniami, wyrównują płytkę paznokciową

LAKIERY UTRWALAJĄCE:
przyspieszają wysychanie lakieru, poprawiają trwałość lakieru, tworzą na paznokciach dodatkową warstwę ochronną.

LAKIERY KOLOROWE:

paleta dostępnych kolorów jest bardzo szeroka, moda kolorystyczna zmienia się co sezon, każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiadający jej kolor.



KOREKTOR DO LAKIERU:
bardzo wygodny w stosowaniu, ułatwia wykonanie poprawek na pomalowanych paznokciach, łatwo można nim usunąć lakier z przypadkowo pomalowanych skórek.

ZMYWACZ DO PAZNOKCI:

polecane są zmywacze bezacetonowe, nie wysuszają tak mocno paznokci, jednak takim zmywaczem trudno będzie zmyć ciemny lakier nałożony dwoma, trzema warstwami.

WYSUSZACZ W SPRAYU:

preparat przyspieszający wysychanie lakieru

KREM DO SKÓREK:
służy do pielęgnacji obrąbka naskórkowego wokół paznokci, stosowany codziennie sprawia, że skórki są zadbane, nie zadzierają się, wolniej narastają.

OLEJEK DO SKÓREK:
olejek nakłada się pędzelkiem na okolice obrąbka naskórkowego, można wykonać na ten preparat masaż paliczków, jeśli paznokcie nie będą malowane lakierem to można olejek wcierać również w paznokcie, wygodną formą tego preparatu jest FLAMASTER DO SKÓREK - końcówka flamastra nasączona jest olejkiem, ułatwia to pielęgnację obrąbka naskórkowego.
ŻEL LUB PŁYN DO SKÓREK:
rozmiękcza obrąbek naskórkowy, ułatwia jego odsuwanie i usuwanie, regularnie stosowany przy każdym manikiurze sprawia, że naskórek wolniej narasta. wygodną formą tego preparatu jest FLAMASTER DO ZMIĘKCZANIA SKÓREK .



środa, 25 lipca 2012

Pokaż mi swoją dłoń a powiem Ci jaka jesteś.



Dłonie są bardzo ważnym elementem urody. Mówimy często, że dłoń to wizytówka człowieka i świadectwo jego kultury osobistej.

Piękne, długie, zdrowe paznokcie, aksamitna, delikatna skóra dłoni to marzenie niejednej kobiety. Zgrabna, wypielęgnowana dłoń i piękne paznokcie to część naszej urody i kobiecości.

Jednak w dzisiejszych czasach także na mężczyznach spoczywa obowiązek prawidłowej pielęgnacji dłoni i paznokci. Brudne, poobgryzane paznokcie, spierzchnięta, zaczerwieniona skóra dłoni... wyobrażasz sobie minę swojego szefa gdyby zauważył, że tak nieelegancko wyglądasz? A klienci Twojej firmy? Co oni sobie o Tobie pomyślą i o firmie (niestety też)?Na początek zapoznam Was z chorobami, które sprawiają,że skóra rąk i dłoni nie wygląda ładnie.

BRODAWKI ZWYKŁE:

Jest to często występująca choroba, wywoływana przez wirusy, popularna nazwa brodawek to "kurzajki". Umiejscawiają się one na grzbietowych powierzchniach palców, wielkość brodawek może być różna:od ziarna prosa do dużych wykwitów, czasami wykwity łączą się w duże ogniska, brodawki mają najczęściej szorstką powierzchnię, o szarym lub żółtawym zabarwieniu (nadmierne rogowacenie naskórka), czasami w otoczeniu brodawki może wystąpić zaczerwienienie (wynik stanu zapalnego), po zranieniu brodawki mogą obficie krwawić.

Rada aromaterapeuty:
na brodawki wirusowe można stosować olejek z drzewa herbacianego jako dodatek do kąpieli lub kompresów.

Rada zielarza:
na brodawki jedną z najprostszych kuracji jest codzienne smarowanie kilkoma kroplami soku ze świeżego mniszka lub glistnika jaskółczego ziela. Można również przyrządzić płyn z żywotnika i olejku drzewa herbacianego: 15 ml nalewki z żywotnika + 10 ml olejku z drzewa herbacianego
Stosowanie: 1-2 krople emulsji na brodawkę, 4x dziennie, wstrząsnąć buteleczką przed każdym użyciem.

ODMROŻENIA

Powstają w wyniku zaistnienia niskiej temperatury i czynników sprzyjających odmrożeniom. Takie czynniki usposabiające to:
zwolniony przepływ krwi (kończyny, uszy, nos)
mechaniczne przeszkody w ukrwieniu (ciasne obuwie, ciasne rękawiczki, niedokrwistość)
upośledzone odżywianie

Odmrożenie I stopnia objawia się jako rumień, obrzęk z niewielką bolesnością, zmiany te pojawiają się po ustąpieniu niskiej temperatury, gdy następuje ogrzanie. Objawy odmrożenia I stopnia przemijają, ale pozostaje nadwrażliwość na zimno.

W celu unikania odmrożeń zaleca się noszenie ciepłych rękawiczek (rękawiczki z jednym palcem może nie są eleganckie, ale chronią dłonie o wiele lepiej niż rękawiczki z pięcioma palcami), buty zimowe nie powinny uciskać stóp.

Leczenie:
można rozpocząć po ustąpieniu ostrych objawów, stosuje się kąpiele na przemian ciepłe i zimne,

Rada zielarza:
zioła pobudzające krążenie takie jak cynamon i imbir są ostrymi przyprawami, Chińczycy uważają gałązki cynamonu za najskuteczniejszą część tej rośliny (jeśli chodzi o wysyłanie ciepła do najbardziej odległych od serca części ciała), bardziej popularne laseczki cynamonu (sporządzane z kory) mogą być tylko substytutem. Polecam:
Herbatka z imbiru i cynamonu:
15g świeżego kłącza imbiru pokrojonego w plasterki
10 g kory cynamonu
10 g suszonego korzenia arcydzięgla
700 ml wody
Zioła zalać wodą i gotować na wolnym ogniu 10-15 minut, przecedzić, wlać do dzbanka z pokrywką, płyn można przechowywać do 48 godzin, pić 3x dziennie filiżankę gorącej herbatki.
Uwaga: herbatki nie powinny pić osoby o podwyższonym ciśnieniu krwi.

Inne sposoby zwalczania odmrożeń:

Pomocne może być moczenie dłoni i stóp w gorącej wodzie z łyżeczką sproszkowanej gorczycy lub w ciepłej oliwie z oliwek


ODMROZINY

Przyczyny powstania odmrozin są takie same jak w przypadku odmrożeń, powstają w wyniku przewlekłego działania niskich temperatur, pojawiają się jako nacieki o spoistości ciastowatej, powodują niewielki ból i swędzenie, w zimie nasilenie zmian jest większe.

Leczenie:
jest długotrwałe, stosuje się kąpiele przemienne, masaże


NADMIERNE POCENIE SIĘ DŁONI

Związane jest najczęściej ze stanem układu nerwowego, nasila się pod wpływem zdenerwowania i innych czynników psychicznych.

Leczenie:
profilaktycznie: moczenie rąk w wywarze z kory dębu i naparze z pokrzywy oraz szałwi, przy bardzo dokuczliwym poceniu się rąk zaleca się picie naparu z pokrzywy i szałwi (1-2 szklanek dziennie)

Porada aromaterapeuty:
na nadmierną potliwość polecam mieszankę złożoną z 3 kropli olejku bergamotowego, 2 kropli olejku cyprysowego oraz jako olejki uzupełniające do wyboru: olejek cedrowy, cytrynowy, drzewa herbacianego, geraniowy, hyzopowy, jałowcowy, lawendowy, paczulowy, tymiankowy, slangowy - mieszanka może być zastosowana do kąpieli, do okładów

Porada zielarza:
na problemy emocjonalne spróbujmy zastosować zioła, które mają działanie uspakajające: rumianek, chmiel, sasanka, męczennica, tarczyca, werbena, do picia polecam napary z rumianku, lipy, werbeny (należy pić taki napar zamiast kawy i herbaty).


NADMIERNIE ZIMNE DŁONIE

Skłonność do ciągle zimnych dłoni mają zwykle osoby o niskim ciśnieniu, może to być objaw zaburzeń w krążeniu krwi, osoby które są zestresowane także często odczuwają tę dolegliwość.

Leczenie:
Jeśli przyczyną jest niskie ciśnienie czy zaburzenia krążenia to przede wszystkim trzeba zacząć od leczenia tych przyczyn, można stosować preparaty o działaniu rozgrzewającym,masaże, naprzemienne kąpiele.


ROGOWACENIE MIESZKOWE

Jest to nieprawidłowość skóry polegająca na wzmożonym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, wokół ujść mieszków pojawiają się drobne grudki, zrogowaciałe czopy,które mają kolor żółtawy lub brunatny, rogowacenie mieszkowe występuje najczęściej na zewnętrznej stronie ramion, czasami na przedramionach. Skóra jest szorstka i sucha. Skłonność do tej nieprawidłowości może być dziedziczna lub może być spowodowana niedoborem witaminy A.

Leczenie:
zaleca się wcieranie kremów z witamina A i E, nacieranie solą, kataplazmy z ziół śluzorodnych (np. okłady z papki z siemienia lnianego), peelingi i natryski ziołowe, masaże szorstką rękawicą.
Pomocne mogą być również zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka (za pomocą ziół) także regularnie przeprowadzany peeling może przynieść poprawę w wyglądzie skóry.
Latem dolegliwość zwykle się zmniejsza lub ustępuje, opinie dotyczące opalania skóry w celu poprawienia wyglądu skóry z rogowaceniem mieszkowym są sprzeczne - jeśli zauważamy, że latem (kiedy skóra jest opalana) dolegliwość się zmniejsza to seanse (umiarkowane) w solarium mogą również zimą przynieść poprawę w wyglądzie skóry - ale nie należy traktować opalania jako sposobu leczenia, trzeba pamiętać o tym,że nadmierne opalanie skóry wysusza ją. Rogowacenie mieszkowe ma niestety charakter nawracający, nie można wyleczyć zupełnie tej dolegliwości, można i trzeba sprawiać aby skóra wyglądała ładniej i zdrowo.
Trzeba uważać w przypadku stosowania samoopalaczy - zwykle na skórze z rogowaceniem mieszkowym nie udaje się rozprowadzić samoopalacza idealnie równo, w miejscach większego rogowacenia naskórka pojawia się ciemniejsze zabarwienie. 



ZWIOTCZENIE MIĘŚNI

Pojawia się na skutek braku ćwiczeń gimnastycznych, starzenia się organizmu, po dłuższej chorobie.
Leczenie:  
preparaty do pielęgnacji ciała
Pielęgnacja i zabiegi
Skóra na zewnętrznej stronie dłoni ma bardzo małą ilość gruczołów łojowych, na wewnętrznej stronie nie ma ich wcale. Jest bardzo słabo zabezpieczona przed wyparowywaniem wody a w związku z tym gorzej nawilżona.

Najbardziej podstawowy zabieg na dłonie topeeling. Może on być wykonany przy zastosowaniu peelingu specjalnie przeznaczonego do dłoni, można dołączyć szczotkowanie dłoni miękką szczotką, może to być także peeling do ciała (dla dłoni o skórze zrogowaciałej, twardej) lub peeling do twarzy (dla skóry delikatniejszej)
Po peelingu pora na masaż dłoni i całych rąk (świetnie odpręża masaż dłoni, przedramion i ramion). 
Do zabiegu mogą być zastosowane olejki eteryczne. Przykładowo mieszanka składająca się z:
olejku szałwi muszkatołowej,olejku jałowcowego,rozmarynowego,lawendowego będzie miała działanie uspakajające, relaksujące a równocześnie rozjaśniające pamięć i umysł.
Mieszanka składająca się z olejku:cytrynowego,rozmarynowego,bazyliowego,mandarynkowego pomocna będzie dla osoby zestresowanej, przygnębionej. 
Aromaterapia w zabiegach kosmetycznych jest bardzo przyjemną i pożyteczną metodą urozmaicenia zabiegów.

Kolejną czynnością będzie nałożenie odpowiednio dobranej maseczki. Taka maseczka świetnie nawilża, wygładza skórę dłoni, ma działanie rozjaśniające. Można zastosować jedną z maseczek zwykle używanych do twarzy. Tym sposobem można wykonać zabieg na dłonie o działaniu przeciwstarzeniowym, zabieg liftingujący, zabieg wybielający, odżywczy, nawilżający. Kilka do kilkunastu zabiegów złuszczania naskórka dłoni sprawi,że skóra będzie gładka, bardziej elastyczna, lepiej nawilżona,a jeśli przebarwienia nie są zbyt duże i głębokie to również ten problem zniknie (lub zdecydowanie się zmniejszy). Po serii zabiegów dłonie będą wyglądały młodziej i ładniej.


wtorek, 24 lipca 2012

ABC makijażu.


Zobacz, jak malować kreski w wersji "na kolorowo".


1. Na górną powiekę nałóż kolorowy cień - kompaktowy lub sypki. Rozetrzyj go palcem na ruchomej powiece (od połowy ku zewnętrznym kącikom).



2. Patyczkiem higienicznym lekko wyciągnij plamę koloru w koci kształt - lekko do góry ku skroniom.

3. Eyelinerem narysuj kreskę na górnej powiece - od punktu 3/4 linii brwi. Zrób ją jak najcieniej dokładnie po linii rzęs, potem pogrub mniej więcej od połowy oka w kierunku zewnętrznego kącika. Wyciągnij lekko na skronie (nie dalej niż do granicy cienia).

 

4. Rzęsy wytuszuj lekko czarną maskarą. Nie maluj ich perfekcyjnie w kącikach oczu. Poza tym mogą wyglądać na lekko posklejane. Dolne rzęsy zostaw dosłownie muśnięte smugą tuszu.




poniedziałek, 23 lipca 2012

Jak mieć piękne włosy i świetną fryzurę?



W poszukiwaniu wymarzonej fryzury wertujemy czasopisma, oglądamy zdjęcia gwiazd. A jednak po wizycie u fryzjera często jesteśmy niezadowolone z efektu. Dlaczego?


Włosy są tworzywem nieprzewidywalnym, mają swoją fakturę, długość, grubość. To jednak nie wszystko. Żeby najlepiej dobrać fryzurę, trzeba zaobserwować zachowanie osoby. Jeśli często odgarniasz włosy z twarzy, to sygnał, że szalone grzywki lub ząbki będą ci przeszkadzać. Nie wzoruj się na gwiazdach, poszukaj swojego stylu! Jestem zwolenniczką eksperymentowania, bo... włosy odrastają. Nie bój się zmian i baw się stylizacjami. W razie katastrofy możesz przedłużyć włosy.

Co zrobić, żeby polubić swoje włosy? Często nie umiemy zaakceptować niesfornych loków albo odstających kosmyków...
Nie walcz z nimi, naucz się je kochać. Codzienne prasowanie loków sprawia, że układanie fryzury fatalnie ci się kojarzy. A to, że nie lubisz swoich włosów, jest najczęściej wynikiem ich nieodpowiedniej pielęgnacji. Źle dobrane produkty stylizacyjne powodują, że nie jesteś w stanie zapanować nad fryzurą. By czuć się dobrze ze swoimi włosami, nie próbuj zmieniać ich natury, po prostu spełniaj ich potrzeby.

Co robić, by były zdrowe?
Musisz dbać o skórę głowy. Pod koniec płukania używaj zimnej wody – poprawia ukrwienie skóry i domyka łuski włosa. Starannie susz włosy ręcznikiem – czesanie mokrych, czyli słabszych włosów, może sprawić, że zaczną się łamać. Podstawą jest jednak staranny wybór szamponu. Zawsze używaj też odżywki.

Sekret pięknych włosów tkwi w ich rozpieszczaniu?
Tak! Zwłaszcza że ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie. Raz na trzy tygodnie odwiedzaj fryzjera – po prostu niech umyje i wysuszy ci włosy. To będzie twoja chwila relaksu, po której na pewno poczujesz się bardziej kobieco.