środa, 25 lipca 2012

Pokaż mi swoją dłoń a powiem Ci jaka jesteś.



Dłonie są bardzo ważnym elementem urody. Mówimy często, że dłoń to wizytówka człowieka i świadectwo jego kultury osobistej.

Piękne, długie, zdrowe paznokcie, aksamitna, delikatna skóra dłoni to marzenie niejednej kobiety. Zgrabna, wypielęgnowana dłoń i piękne paznokcie to część naszej urody i kobiecości.

Jednak w dzisiejszych czasach także na mężczyznach spoczywa obowiązek prawidłowej pielęgnacji dłoni i paznokci. Brudne, poobgryzane paznokcie, spierzchnięta, zaczerwieniona skóra dłoni... wyobrażasz sobie minę swojego szefa gdyby zauważył, że tak nieelegancko wyglądasz? A klienci Twojej firmy? Co oni sobie o Tobie pomyślą i o firmie (niestety też)?Na początek zapoznam Was z chorobami, które sprawiają,że skóra rąk i dłoni nie wygląda ładnie.

BRODAWKI ZWYKŁE:

Jest to często występująca choroba, wywoływana przez wirusy, popularna nazwa brodawek to "kurzajki". Umiejscawiają się one na grzbietowych powierzchniach palców, wielkość brodawek może być różna:od ziarna prosa do dużych wykwitów, czasami wykwity łączą się w duże ogniska, brodawki mają najczęściej szorstką powierzchnię, o szarym lub żółtawym zabarwieniu (nadmierne rogowacenie naskórka), czasami w otoczeniu brodawki może wystąpić zaczerwienienie (wynik stanu zapalnego), po zranieniu brodawki mogą obficie krwawić.

Rada aromaterapeuty:
na brodawki wirusowe można stosować olejek z drzewa herbacianego jako dodatek do kąpieli lub kompresów.

Rada zielarza:
na brodawki jedną z najprostszych kuracji jest codzienne smarowanie kilkoma kroplami soku ze świeżego mniszka lub glistnika jaskółczego ziela. Można również przyrządzić płyn z żywotnika i olejku drzewa herbacianego: 15 ml nalewki z żywotnika + 10 ml olejku z drzewa herbacianego
Stosowanie: 1-2 krople emulsji na brodawkę, 4x dziennie, wstrząsnąć buteleczką przed każdym użyciem.

ODMROŻENIA

Powstają w wyniku zaistnienia niskiej temperatury i czynników sprzyjających odmrożeniom. Takie czynniki usposabiające to:
zwolniony przepływ krwi (kończyny, uszy, nos)
mechaniczne przeszkody w ukrwieniu (ciasne obuwie, ciasne rękawiczki, niedokrwistość)
upośledzone odżywianie

Odmrożenie I stopnia objawia się jako rumień, obrzęk z niewielką bolesnością, zmiany te pojawiają się po ustąpieniu niskiej temperatury, gdy następuje ogrzanie. Objawy odmrożenia I stopnia przemijają, ale pozostaje nadwrażliwość na zimno.

W celu unikania odmrożeń zaleca się noszenie ciepłych rękawiczek (rękawiczki z jednym palcem może nie są eleganckie, ale chronią dłonie o wiele lepiej niż rękawiczki z pięcioma palcami), buty zimowe nie powinny uciskać stóp.

Leczenie:
można rozpocząć po ustąpieniu ostrych objawów, stosuje się kąpiele na przemian ciepłe i zimne,

Rada zielarza:
zioła pobudzające krążenie takie jak cynamon i imbir są ostrymi przyprawami, Chińczycy uważają gałązki cynamonu za najskuteczniejszą część tej rośliny (jeśli chodzi o wysyłanie ciepła do najbardziej odległych od serca części ciała), bardziej popularne laseczki cynamonu (sporządzane z kory) mogą być tylko substytutem. Polecam:
Herbatka z imbiru i cynamonu:
15g świeżego kłącza imbiru pokrojonego w plasterki
10 g kory cynamonu
10 g suszonego korzenia arcydzięgla
700 ml wody
Zioła zalać wodą i gotować na wolnym ogniu 10-15 minut, przecedzić, wlać do dzbanka z pokrywką, płyn można przechowywać do 48 godzin, pić 3x dziennie filiżankę gorącej herbatki.
Uwaga: herbatki nie powinny pić osoby o podwyższonym ciśnieniu krwi.

Inne sposoby zwalczania odmrożeń:

Pomocne może być moczenie dłoni i stóp w gorącej wodzie z łyżeczką sproszkowanej gorczycy lub w ciepłej oliwie z oliwek


ODMROZINY

Przyczyny powstania odmrozin są takie same jak w przypadku odmrożeń, powstają w wyniku przewlekłego działania niskich temperatur, pojawiają się jako nacieki o spoistości ciastowatej, powodują niewielki ból i swędzenie, w zimie nasilenie zmian jest większe.

Leczenie:
jest długotrwałe, stosuje się kąpiele przemienne, masaże


NADMIERNE POCENIE SIĘ DŁONI

Związane jest najczęściej ze stanem układu nerwowego, nasila się pod wpływem zdenerwowania i innych czynników psychicznych.

Leczenie:
profilaktycznie: moczenie rąk w wywarze z kory dębu i naparze z pokrzywy oraz szałwi, przy bardzo dokuczliwym poceniu się rąk zaleca się picie naparu z pokrzywy i szałwi (1-2 szklanek dziennie)

Porada aromaterapeuty:
na nadmierną potliwość polecam mieszankę złożoną z 3 kropli olejku bergamotowego, 2 kropli olejku cyprysowego oraz jako olejki uzupełniające do wyboru: olejek cedrowy, cytrynowy, drzewa herbacianego, geraniowy, hyzopowy, jałowcowy, lawendowy, paczulowy, tymiankowy, slangowy - mieszanka może być zastosowana do kąpieli, do okładów

Porada zielarza:
na problemy emocjonalne spróbujmy zastosować zioła, które mają działanie uspakajające: rumianek, chmiel, sasanka, męczennica, tarczyca, werbena, do picia polecam napary z rumianku, lipy, werbeny (należy pić taki napar zamiast kawy i herbaty).


NADMIERNIE ZIMNE DŁONIE

Skłonność do ciągle zimnych dłoni mają zwykle osoby o niskim ciśnieniu, może to być objaw zaburzeń w krążeniu krwi, osoby które są zestresowane także często odczuwają tę dolegliwość.

Leczenie:
Jeśli przyczyną jest niskie ciśnienie czy zaburzenia krążenia to przede wszystkim trzeba zacząć od leczenia tych przyczyn, można stosować preparaty o działaniu rozgrzewającym,masaże, naprzemienne kąpiele.


ROGOWACENIE MIESZKOWE

Jest to nieprawidłowość skóry polegająca na wzmożonym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, wokół ujść mieszków pojawiają się drobne grudki, zrogowaciałe czopy,które mają kolor żółtawy lub brunatny, rogowacenie mieszkowe występuje najczęściej na zewnętrznej stronie ramion, czasami na przedramionach. Skóra jest szorstka i sucha. Skłonność do tej nieprawidłowości może być dziedziczna lub może być spowodowana niedoborem witaminy A.

Leczenie:
zaleca się wcieranie kremów z witamina A i E, nacieranie solą, kataplazmy z ziół śluzorodnych (np. okłady z papki z siemienia lnianego), peelingi i natryski ziołowe, masaże szorstką rękawicą.
Pomocne mogą być również zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka (za pomocą ziół) także regularnie przeprowadzany peeling może przynieść poprawę w wyglądzie skóry.
Latem dolegliwość zwykle się zmniejsza lub ustępuje, opinie dotyczące opalania skóry w celu poprawienia wyglądu skóry z rogowaceniem mieszkowym są sprzeczne - jeśli zauważamy, że latem (kiedy skóra jest opalana) dolegliwość się zmniejsza to seanse (umiarkowane) w solarium mogą również zimą przynieść poprawę w wyglądzie skóry - ale nie należy traktować opalania jako sposobu leczenia, trzeba pamiętać o tym,że nadmierne opalanie skóry wysusza ją. Rogowacenie mieszkowe ma niestety charakter nawracający, nie można wyleczyć zupełnie tej dolegliwości, można i trzeba sprawiać aby skóra wyglądała ładniej i zdrowo.
Trzeba uważać w przypadku stosowania samoopalaczy - zwykle na skórze z rogowaceniem mieszkowym nie udaje się rozprowadzić samoopalacza idealnie równo, w miejscach większego rogowacenia naskórka pojawia się ciemniejsze zabarwienie. 



ZWIOTCZENIE MIĘŚNI

Pojawia się na skutek braku ćwiczeń gimnastycznych, starzenia się organizmu, po dłuższej chorobie.
Leczenie:  
preparaty do pielęgnacji ciała
Pielęgnacja i zabiegi
Skóra na zewnętrznej stronie dłoni ma bardzo małą ilość gruczołów łojowych, na wewnętrznej stronie nie ma ich wcale. Jest bardzo słabo zabezpieczona przed wyparowywaniem wody a w związku z tym gorzej nawilżona.

Najbardziej podstawowy zabieg na dłonie topeeling. Może on być wykonany przy zastosowaniu peelingu specjalnie przeznaczonego do dłoni, można dołączyć szczotkowanie dłoni miękką szczotką, może to być także peeling do ciała (dla dłoni o skórze zrogowaciałej, twardej) lub peeling do twarzy (dla skóry delikatniejszej)
Po peelingu pora na masaż dłoni i całych rąk (świetnie odpręża masaż dłoni, przedramion i ramion). 
Do zabiegu mogą być zastosowane olejki eteryczne. Przykładowo mieszanka składająca się z:
olejku szałwi muszkatołowej,olejku jałowcowego,rozmarynowego,lawendowego będzie miała działanie uspakajające, relaksujące a równocześnie rozjaśniające pamięć i umysł.
Mieszanka składająca się z olejku:cytrynowego,rozmarynowego,bazyliowego,mandarynkowego pomocna będzie dla osoby zestresowanej, przygnębionej. 
Aromaterapia w zabiegach kosmetycznych jest bardzo przyjemną i pożyteczną metodą urozmaicenia zabiegów.

Kolejną czynnością będzie nałożenie odpowiednio dobranej maseczki. Taka maseczka świetnie nawilża, wygładza skórę dłoni, ma działanie rozjaśniające. Można zastosować jedną z maseczek zwykle używanych do twarzy. Tym sposobem można wykonać zabieg na dłonie o działaniu przeciwstarzeniowym, zabieg liftingujący, zabieg wybielający, odżywczy, nawilżający. Kilka do kilkunastu zabiegów złuszczania naskórka dłoni sprawi,że skóra będzie gładka, bardziej elastyczna, lepiej nawilżona,a jeśli przebarwienia nie są zbyt duże i głębokie to również ten problem zniknie (lub zdecydowanie się zmniejszy). Po serii zabiegów dłonie będą wyglądały młodziej i ładniej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz