sobota, 25 lutego 2017

Oliwka dla całkiem dużych dziewczynek

Znalezione obrazy dla zapytania Oliwka dla całkiem dużych dziewczynek

Oliwka chroni skórę


Do czego właściwie przydaje się naszemu ciału oliwka ? Chroni ona naturalną warstwę lipidową naszej skóry przed utratą wody. Bowiem brak odpowiedniego nawilżenia skutkuje wysuszeniem skóry, a w efekcie szybszym jej starzeniem. Ponadto oliwka działa również kojąco na skórę, co jest jej dodatkowym atutem.

Oliwka reguluje nawilżenie naskórka i regeneruje samą skórę (na przykład po oparzeniach słonecznych). Jej tłusta konsystencja doskonale chroni ciało przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Ten ceniony wśród pań kosmetyk produkowany jest z zielonej oliwki, choć i czarna oliwka ma swoje zastosowanie w kosmetyce.

Jak dobrze naoliwić ciało ?

Najlepiej stosować ją zaraz po kąpieli,gdyż woda z kranu wysusza skórę i choć nie widzimy tego "gołym" okiem, nasze ciało potrzebuje reanimacji po kąpieli w chlorowanej wodzie. Oliwka nadaje się do każdej partii naszego ciała. Jest bardzo wydajna, dlatego nie musimy nakładać jej dużo. Dobrze rozprowadzić więc kosmetyk na całym ciele. Natłuszczone niczym skóra greckiego herosa ciało, wycieramy następnie ręcznikiem, by w ten sposób zostawić niezbędną ilość oliwki.
Dobroczynne działanie oliwki przydatne jest przy podrażnieniach, ukąszeniach owadów, czy poparzeniach słonecznych. 

Najbardziej znanym zastosowaniem jest oczywiście pielęgnacja skóry niemowląt, jednak oliwka jest kosmetykiem dla kobietek całkiem małych i tych już całkiem "podrośniętych".


wtorek, 21 lutego 2017

Halluksy

Znalezione obrazy dla zapytania Halluksy

Paluchy koślawe czyli właśnie halluksy, czasem pieszczotliwe zwane Michałami, to bardzo poważny problem i kosmetyczny, i zdrowotny. 

Głównie kobiecy, bo występuje 6 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że w Europie dotyczy 0,5 proc. kobiet w wieku 15-75 lat. W Polsce to mniej więcej 100 000 przypadków, ale do leczenia zgłasza się tylko ok. 10 procent.

Stawy stopy są pierwszymi z łańcucha stawów umożliwiających poruszanie się i mają wpływ na funkcjonowanie pozostałych. Ich niewłaściwa praca z biegiem czasu skutkuje dysfunkcją stawów położonych powyżej. Deformacja koślawa palucha to nieuchronne powstawanie płaskostopia poprzecznego, modzeli pod głowami kości śródstopia, koślawości tyłostopia, przykurczu ścięgna Achillesa, niestabilności stawu skokowego. Z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie kończyny dolnej.

Przyczynami koślawości palucha są m.in.: nadmierna ruchomość pierwszej kości śródstopia (najczęstsza u młodzieży w wieku 12-15 lat), dominacja pierwszego promienia (tzw. stopa egipska), szpotawość pierwszej kości śródstopia, obniżenie łuku poprzecznego, stopa płasko-koślawa, przykurcz przywodziciela palucha.

Powstawaniu tej dolegliwości sprzyja nie tylko noszenie nieodpowiedniego obuwia – z bardzo wąskimi noskami, na wysokim obcasie, ale także skłonności genetyczne. Jeśli babcia i mama cierpią z powodu palucha koślawego, jest duże prawdopodobieństwo, że to schorzenie dotknie też wnuczkę.

Jeśli w rodzinie występuje skłonność do halluksów, warto zastosować profilaktykę. W czasie snu używa się specjalnych wkładek, które odwodzą paluch. Jest to metoda dość bolesna, ale skuteczna.
Halluksy warto też systematycznie, minimum 10 minut dziennie, masować, wcierając maści przeciwzapalne. Domowym sposobem przynoszącym ulgę są okłady z rozbitych liści kapusty i jodyny, które również mają działanie przeciwzapalne.

Najskuteczniejsze jest jednak leczenie operacyjne. Panuje powszechna - ale błędna - opinia, że nie warto korygować deformacji, bo często nawraca. Skuteczność techniki operacyjnej zależy od prawidłowej kwalifikacji do metody. Muszą być skorygowane wszystkie składowe deformacji, a nie tylko wyrośl okolicy głowy pierwszej kości śródstopia.

Dawniej chirurgiczna korekcja palucha koślawego wiązała się z wielotygodniowym leżeniem ze stopami w gipsie. Teraz stosowane są inne metody, m.in. osteotomia „Z”, tzw. Scarf oraz skośna MORO z plastyką tkanek miękkich stawu śródstopno-palcowego palucha. Zaletami tej metody jest stabilne zespolenie odłamów umożliwiające leczenie bezgipsowe po operacji. Już po drugiej dobie możliwe jest samodzielne chodzenie. Po 6 tygodniach można już normalnie chodzić w obuwiu codziennym. Stosowana metoda gwarantuje ponadto trwałość efektów terapeutycznych. 

Bardzo często podczas jednego zabiegu jest wykonywana korekcja obu stóp.