niedziela, 5 września 2010

Apetyt na ładną cerę.

Możesz mieć wspaniałą cerę, która wszystkich zadziwi. Jest to możliwe , jeżeli tylko wzbogacisz swoją dietę w związki i inteligentne preparaty, które ochronią Cię przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.


SŁOŃCE, MOJA NAMIĘTNOŚĆ
Uwielbiasz się opalać. Przebywanie na słońcu sprawia, że czujesz się odprężona i wyciszona, a zarazem pełna radości życia. To efekt promieniowania słonecznego, które pobudza pracę przysadki i zwiększa wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, m.in. serotoniny. Słońce ma wiele twarzy. Może hartować organizm, a także zwiększać ilość witaminy D, niezbędnej do budowy i rozwoju kości. Krótkie kąpiele słoneczne pomagają pozbyć się toksyn z organizmu, obniżają ciśnienie tętnicze, a nawet redukują poziom złego cholesterolu LDL. Jednak dłuższe przebywanie na słońcu, poza tym, że skutkuje opalenizną, znacznie zwiększa ilość wolnych rodników, a w konsekwencji przyspiesza starzenie się skóry oraz całego organizmu. Wysuszona skóra ze skłonnością do zmarszczek, pojawienie się przebarwień, a nawet alergii, może być wynikiem nadmiernych dawek słońca.

ŁADNY ODCIEŃ
Opalenizna to naturalna tarcza ochronna organizmu, broniąca go przed poparzeniem i zniszczeniem. O jej kolorze decyduje ilość melaniny, barwnika wytwarzanego w skórze. Jego produkcja zależy od poziomu tyrozyny, aminokwasu, który pod wpływem słońca przekształca się w melaninę. Znajdziesz go przede wszystkim w mięsie, mleku i żółtych serach. Na kolor opalenizny ma także wpływ ilość warzyw i owoców w Twojej diecie. Brzoskwiniowy odcień osiągniesz dzięki karotenowi zawartemu w marchewce, brzoskwiniach, morelach, szpinaku i sałacie. Dociera on do skóry właściwej poprzez naczynka limfatyczne i osadza się w tłuszczu podskórnym, nadając opaleniźnie wyjątkowo ładny i trwały odcień.

CHROŃ SKÓRĘ
Skóra jest magazynem wody. Pod wpływem promieni słonecznych jej wodne zasoby znacznie się kurczą, naskórek traci warstwę ochronną. Promienie UV wnikają w głębsze warstwy skóry i uszkadzają ją, doprowadzając do zmian w jądrach keranocytów, komórek naprawiających szkody w skórze. Brak ochrony powoduje powstawanie dużych ilości wolnych rodników, które niszczą materiał genetyczny komórek i zmniejszają odporność organizmu. Objawia się to wysuszeniem i rogowaceniem skóry, utratą elastyczności, nierównomierną pigmentacją i szybszym starzeniem się organizmu. Najlepszym sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami są beta-karoten (roślinna postać witaminy A) oraz witaminy C i E.

TRIADA WITAMIN
Zanim zaczniesz wystawiać skórę na słońce, zabezpiecz ją od środka. Twoje menu na upalne dni powinno być szczególnie bogate w produkty zawierające beta-karoten oraz witaminy C i E. Wspólnie związki te działają znacznie dłużej, wzajemnie się wspierając.

BETA-KAROTEN wzmacnia wodną ochronę Twojej skóry; przyspiesza złuszczanie się naskórka; zwiększa produkcję białek, które regenerują uszkodzoną skórę. Jego działanie wzmacnia witamina C.

WITAMINA C to najsilniejszy antyutleniacz, wyłapujący wolne rodniki i zapobiegający uszkodzeniu błon komórkowych; uczestniczy w syntezie kolagenu, odpowiadającego za jędrność i sprężystość skóry; naprawia posłoneczne szkody. Wspiera ją witamina E.

WITAMINA E stanowi zaporę dla wolnych rodników; chroni skórę przed utratą wilgoci; zapobiega starzeniu się i wiotczeniu naskórka. Jej działanie wzmacnia witamina C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz