sobota, 13 lipca 2013

Rozstępy do likwidacji.


To nie tylko sprawa kobiet.

Rozstępy mają także mężczyźni i dzieci. Weź się za nie, gdy tylko się pojawią. Wtedy kuracja potrwa krócej. Masz rozstępy od kilku lat? Na to też są sposoby.

Rozstępy pojawiają się aż u 9 na 10 ciężarnych kobiet. A także u 40 proc. dojrzewających chłopców i 70 proc. dziewczynek. Często są problemem osób otyłych i kulturystów. Zmiany zazwyczaj lokalizują się na pośladkach, w górnej części ud, na brzuchu i biodrach. U kobiet w ciąży występują także na piersiach, a u mężczyzn podnoszących ciężary – na plecach, ramionach i barkach. Przebieg choroby u wszystkich wygląda podobnie. Na początku rozstępy są czerwone i wypukłe, a po kilku miesiącach zmniejszają się, tworząc jasną bliznę.

Kiedy napięcie rośnie
Rozstępy powstają na poziomie- naskórka i skóry właściwej. W zdrowej skórze włókna kolagenu i elastyny układają się w uporządkowaną, elastyczną sieć, a naskórek jest gruby i mocny. Rozstępy powstają, kiedy naskórek staje się cieńszy, a równocześnie w skórze właściwej dochodzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak na przykład w czasie ciąży. Nadmierne rozciąganie skóry powoduje wówczas zerwanie siatki kolagenowo-elastynowej. Efektem są czerwone pręgi na skórze.

Znów te hormony!
Samo napinanie skóry nie prowadzi jednak do powstawania rozstępów. Spadek jej elastyczności najczęściej jest związany z wahaniem poziomu hormonów płciowych. To od nich zależy trwałość struktury kolagenowo-elastynowej. Dlatego rozstępy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży i okołomenopauzalnym. Ich powstaniu sprzyjają choroby endokrynologiczne, które prowadzą do nadmiernego wzrostu poziomu kortykosteroidów, oraz długotrwałe przyjmowanie sterydów.

Przygotuj się na zmiany
Rozstępy rozwijają się w dwóch etapach. Pierwsze stadium to tzw. faza zapalna. Na skórze widoczne są czerwone lub sinoczerwone wrzecionowate smugi o długości od kilku do kilkunastu centymetrów i szerokości 0,5–4 cm. Drugi etap rozwoju to faza bliznowacenia. Pręgi zmieniają kolor na perłowobiały, zwężają się i zapadają. Stają się mniej widoczne. Czasem zdarza się, że w miejscu rozstępów skóra zaczyna się marszczyć jak bibułka.

Im wcześniej, tym lepiej
Jaki efekt przyniesie leczenie rozstępów i jak długo będzie ono trwało – to zależy od rozległości zmian i od momentu, w którym rozpocznie się terapię. Najlepsze rezultaty daje leczenie świeżych rozstępów (mających nie więcej niż 6 miesięcy), zanim utworzy się blizna.

A jednak warto się smarować!
Zastanawiasz się, czy wystarczy smarowanie ciała balsamem, żeby pozbyć się rozstępów? Skuteczność kosmetyków zapobiegających powstawaniu rozstępów, nie została w pełni potwierdzona. Ale badania kliniczne nad preparatami tego typu przeprowadzone przez francuskich naukowców wykazały, że można spowolnić rozwój rozstępów. U stosujących je osób pojawiały się one dwukrotnie rzadziej i były mniejsze niż u kobiet, które takiego preparatu nie używały. Obecnie duże nadzieje wiąże się z kosmetykami zapobiegającymi rozstępom. Wiadomo, że zawarte w nich substancje oraz witaminy A, C i E, uelastyczniają skórę. 

Przypuszcza się, że stosowane regularnie zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz