poniedziałek, 29 lutego 2016

Kąpiel z dodatkiem olejów roślinnych


Doskonale nawilżają i odżywiają skórę, zwłaszcza suchą. 

Polecane są kąpiele z dodatkiem oliwy z oliwek, oleju winogronowego, sojowego, migdałowego i sezamowego, czyli olejów, które możesz kupić w każdym supermarkecie lub sklepie ze zdrową żywnością. Dolej do kąpieli 250 ml dowolnego oleju roślinnego. Zwróć uwagę, aby był to olej tłoczony na zimno, nierafinowany – tylko taki jest naprawdę wartościowy.

Najbardziej wartościowe oleje a rodzaj twojej cery

Cera sucha
- olej z avocado,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej z dzikiej róży,
- olej z ogórecznika lekarskiego,

Cera normalna
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej sezamowy,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z dzikiej róży,

Cera dojrzała
- olej morelowy,
- olej z dzikiej róży,
- olej z wiesiołka,
- olej z pestek dyni,

Cera mieszana
i tłusta
- olej z pestek winogron,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z dzikiej róży,
- olej słonecznikowy,
- olej sojowy,
- olej arganowy,

Cera trądzikowa
- olej z jojoby,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z czarnuszki siewnej/z kminku czarnego,
- olej z krokosza,
- olej sojowy,

Cera zniszczona
- olej z dzikiej róży,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej z dyni,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej słonecznikowy,
- olej sezamowy,

Cera wrażliwa
- olej z kminku,
- olej z jojoby,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z dzikiej róży,

Do opalania
- olej z jojoby,
- olej z avocado,
- olej z orzechów makademii,
- olej z oliwek,

Dla dzieci
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej sezamowy,
- olej słonecznikowy,

Pielęgnacja włosów
- olej kokosowy,
- olej rycynowy,
- olej z jojoby,
- olej z dyni,
- olej z orzechów makademii,
- olej z oliwek.

Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego.
Rozmaryn i mięta cię pobudzą, melisa i lawenda uspokoją.
Właściwości pielęgnacyjne mają rumianek, kwiat lipy i nagietek.
Szałwia zadziała przeciwpotowo.
Tymianek i koper włoski pomogą pozbyć się przeziębienia.
Możesz też użyć ekstraktów ze świeżych roślin.
Chmiel zadziała uspokajająco, kasztanowiec ujędrni skórę, a prawdziwa ucztą dla twojego ciała będzie aloes lub olej z jojoby.

Składniki możesz kupić w sklepach zielarskich, aptekach i w supermarketach. Pamiętaj, że tylko regularne stosowanie zapewni ci efekty!


niedziela, 28 lutego 2016

Kąpiel z mąką


Kąpiel z dodatkiem mąki – znany od dawna zabieg, który czyni skórę delikatniejszą i przeciwdziała stanom zapalnym. 

Polecany przy trądziku  na plecach i dekolcie. Napełnij lniany lub bawełniany woreczek 250 g maki owsianej lub pszennej i włóż do wanny z ciepłą wodą.


piątek, 26 lutego 2016

Kąpiel z zieloną herbatą


Kąpiel z zieloną herbatą - liście zawierają garbniki, kofeinę, witaminy z grupy C, B, K, i P, sole mineralne, ksantynę i cenne dla skóry ketochiny, działające antyutleniająco.
 

Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, dotleniające komórki oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Wlej szklankę świeżo zaparzonego naparu z zielonej herbaty do wanny. Możesz użyć herbaty liściastej (odcedź) albo w torebce. 

Najlepsza będzie herbata bez dodatków zapachowo-smakowych.


Parafina w kosmetykach a trądzik i zaskórniki



Parafina to często główny składnik kosmetyków nienaturlnych. 

Nazwy, pod którymi możesz ja spotkać w składach INCI, to Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum. Parafina sprzyja zmianom trądzikowym i powstawaniu zaskórników, zatyka pory. Jest to produkt destylacji ropy naftowej.

Polecam  bardzo przydatną stronę dr Różańskiego z opisami szkodliwych składników kosmetycznych:

Toksyczne składniki kosmetyków

Sprawdź czy Twoje kosmetyki tak naprawdę szkodzą czy pielęgnują urodę...





wtorek, 23 lutego 2016

Piękno bez okrucieństwa...Kosmetyki testowane na zwierzętach


Większość kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach jest testowana na zwierzętach.
 

W krajach UE rocznie ginie w męczarniach około 10 mln zwierząt. "Na zwierzętach sprawdzane są kosmetyki, środki depilujące, filtry. Rozmaite produkty wciera się w skórę zwierząt, nakłada na ich gałki oczne, zmusza się je do wdychania inhalowanych substancji. Ogolene z sierści świnki morskie po nałożeniu filtrów trafiają pod lampy kwarcowe, by zostala oceniona skuteczność środków chroniących skórę w czasie opalania. Im dłużej oko królika wytrzyma obecność szamponu na spojówce, tym szampon okazuje się "przyjaźniejszy"."

(Źródło:Domowy Zwierzyniec)
Przeczytaj więcej:
Eksperymenty na zwierzętach między nauką a skandalem.

Kosmetyki nie testowane na zwierzetach są oznaczane rysunkiem królika lub opisem "cruelty free", "not tested on animals", itp.


poniedziałek, 22 lutego 2016

Sposób na wieczorne zmęczenie


Każda z nas ma zapewne niezastąpione sposoby na stres. Po ciężkim dniu dobrze jest poświęcić pół godziny tylko dla siebie i zamknąć się w łazience...

Dobrym sposobem na odreagowanie jest kąpiel z dodatkiem ziół i owoców. Przygotowuje się napar z owoców dzikiej róży, który służy  jako tonik po umyciu twarzy. Przywraca kwaśny odczyn skórze, zawiera dużą ilość witaminy C. Stosowanie toników jest bardzo ważne, bo zmywają one resztki mydła (mleczka, żelu) i wapnia, które pozostawia po sobie woda. Oprócz dzikiej róży można zastosować też  nagietek, łagodzący podrażnienia, i skrzyp polny, który zawiera dużą ilość krzemionki, wzmacniającej skórę, włosy i paznokcie.

Do wanny dodaj napar z ziółek, kilka kropel olejku eterycznego (olejek z drzewka różanego i grejpfrutowy – pomagają przy zmęczeniu, działają przeciwdepresyjnie, łagodzą ból głowy i napięcie nerwowe) albo sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy. Taka kompozycja zapachów zmyw zmęczenie

Po kąpieli przydaje się olej z dodatkiem olejków eterycznych (dla walczących z cellulitisem paczuli i grejpfrut) i można śmiało oddać się w objęcia Morfeusza lub męża;) - paczuli jest również znanym afrodyzjakiem...:)




sobota, 20 lutego 2016

Odżywka na suche i łamliwe końcówki włosów


Składniki:

1 żółtko,
2 łyżki stołowe oleju roślinnego, np. oliwy z oliwek

Możesz użyć dowolnego oleju roślinnego tłoczonego na zimno. Powoli ucieraj olej z żółtkiem, tak by powstał gładki "majonez". Stosuj odżywkę przed każdym myciem włosów, wmasowując ją w suche końcówki. Możesz ją trzymać na włosach tyle, ile czas Ci pozwoli;) Przy regularnym stosowaniu włosy regenerują się, są chronione przed łamliwością. Żółtko zawiera dużo lecytyny i cholesterolu, jest doskonałym środkiem do pielegnacji włosów. Jesli chcesz wspierać ruchy ekologiczne, kupuj jajka pochodzące z wolnej hodowli. 

Ich wartość odżywcza jest o wiele większa niż tych pochodzących z hodowli klatkowej.



piątek, 19 lutego 2016

Minerały dla urody.


Opal należy do rodziny kwarców, zawiera wodę, która sprawia, że pod wpływem promieni słonecznych mieni się on pięknymi kolorami. 

Według starodawnych wierzeń opal odmładza organizm. Istnieje legenda, że potęguje on cechy charakteru właściciela...więc osoby nieżyczliwe powinny się mieć na baczności;) 

Z tego powodu wierzono, że przynosi on nieszczęścia.





czwartek, 18 lutego 2016

Olej arganowy



Jest nazywany ekskluzywnym kosmetykiem gwiazd, co oznacza, że kosmetyka naturalna cieszy się coraz większą popularnością. 

Olej arganowy (Argania spinosa) – bogaty w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiedni do pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ale również wskazany przy cerze suchej, wrażliwej i alergicznej. Olej ma właściwości wygładzające, antyseptyczne i ochronne.

Cieszy mnie ten nowy trend, zwłaszcza, że kosmetyki zaczynają być, dzięki temu, coraz bardziej dostępne.

Szeroka oferta sklepów internetowych oraz Allegro sprawia, że również lokalne drogerie rozszerzają swój asortyment o oleje kosmetyczne.


środa, 17 lutego 2016

Olej z jojoby


Olej z jojoby (Buxus Chinensis, Simmondsia Chinensis) - jest niezwykle odporny na jełczenie, ma bardzo długi okres trwałości.

Olej zawiera skwalen, wyższe alkohole, kwasy tłuszczowe (palmitynian cetylu), fitosterole, witaminę E i F.Jojoba charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Dzięki wysokiemu powinowactwu do ludzkiej skóry, łatwo jest wchłaniany przez skórę i włosy. Jojoba odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę i włosy. Może być używany do pielęgnacji skóry wrażliwej. Swoją budową jest zbliżony do łoju wydzielanego przez ludzką skórę (sebum). Zbyt mała ilość sebum charakteryzuje cerę suchą - olej jojoba zastępuje naturalne sebum i zapobiega wysuszeniu skóry. Skóra zostaje odpowiednio nawilżona, jest miękka i jędrna. Przy nadmiernym wydzielaniu sebum skóra jest tłusta i skłonna do wyprysków - olej jojoba działa hamująco na naturalne wydzielanie sebum. Dzięki tej regulacji wydzielania łoju olej jojoba przyspiesza regenerację komórek skóry. Olej jojoba zachowuje naturalną kwaśną warstwę ochronną skóry, dzięki temu skóra pozostaje młoda, elastyczna i gładka. Duże znaczenie ma olej jojoba w leczeniu trądziku i łuszczycy oraz łupieżu. Przy trądziku nie tylko reguluje wydzielanie sebum, ale również łagodzi stany zapalne. Przy łupieżu, łuszczycach i egzemach działa nawilżająco i łagodząco. Olej jojoba działa bakteriostatycznie. Zawiera kwas mirystynowy, skuteczny na zapalenie stawów oraz reumatyzm. Olej jojoba znajduje również zastosowanie w aromaterapii. 

Dodawany do preparatu wydłuża jego okres trwałości.


wtorek, 16 lutego 2016

Olej z pestek winogron


Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera)
  

Olej wytłaczany z nasion winogron, o wysokiej zawartości ważnych dla organizmu kwasów linolowych. Polecany do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej. Ma działanie tonizujące, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, szybko się wchłania.


poniedziałek, 15 lutego 2016

O wyższości olejów roślinnych nad kremami...


Kosmetyki naturalne są o wiele zdrowsze dla skóry niż kosmetyki konwencjonalne, zawierające szereg składników trądzikotwórczych, zapychających pory, alergizujących, komodogennych, takich jak parafina, parabeny, sodium lauryl sulfate, dimethicony, talk, glikol propylenowy i wiele innych.


Kosmetyki naturalne zawierają oleje roślinne i składniki pochodzenia roślinnego, jednak  nie wszystkie mają dobre składy i nadają się do pielęgnacji cery wrażliwej lub problematycznej, mimo iż to właśnie zapewnia producent...Kosmetyki zawierające na początku swojego składu  alkohol(może działać wysuszająco i alergizująco), glicerynę lub glyceryl stearate to kompletna porażka. Oczywiście nie każdej wrażliwej skórze te składniki zaszkodzą, ale lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza, że eksperymenty z takimi kosmetykami nie wypadały nigdy pomyślnie...Dlatego najważniejszym kryterium w doborze kremu czy mleczka powinien być jego dobry skład , zawierający na początku oleje roślinne i składniki aktywne. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest stosowanie czystych olejów roślinnych, hydrolatów i wyciągów roślinnych zamiast kremów, które zawierają te składniki TYLKO jako dodatek... Paradoksalnie jest to nawet tańsza opcja...

Oleje roślinne nawilżają, regulują wydzielanie sebum, natłuszczają, odżywiają, mają działanie lecznicze, odprężające,zapobiegają wysuszeniu skóry. Mogą być stosowane do każdego rodzaju cery, również na dzień, wystarczy kilka kropli aby nawilżyć całą twarz. Dla skóry suchej i dojrzałej polecane są oleje nieschnące i półschnące, dla skóry tłustej i mieszanej należy stosować schnące i
półschnące.

Składniki kosmetyków naturalnych:


"Glyceryl Stearate - emulsyfikator, zmiękczacz. Nie działa szkodliwie, ale u niektórych osób może spowodować podrażnienie i wyprysk.
Glyceryl Isostearate - izostearynian gliceryny (glicerylu) - składnik emulsyfikujący, stabilizujący, zmiękczający, przyciągający wodę. Poprawia optycznie wygląd skóry. Może podrażnić skórę i wywołać wyprysk.
Glyceryl Oleate - oleinian glicerylu - składnik zmiękczający i emulgujący. Może podraznić skórę i wywołać wyprysk.
Glyceryl Polymethacrylate polimetakrylan glicerylu - składnik wiążący wodę i inne składniki kosmetyku. Nie jest szkodliwy.
Glycol Stearate - stearynian glikolu - składnik emulsyfikujący i zmiękczający. Zatyka pory, utrudnia wymianę gazową i metaboliczną w skórze.
Glycerin - gliceryna - alkohol trójwodorotlenowy, konserwant, rozpuszczalnik, stabilizator, przeciągacz wody. W małych stężeniach nie działa szkodliwie, w większych działa drażniąco na skórę, zwłaszcza trądzikową i łojotokową."


niedziela, 14 lutego 2016

Maseczki z avocado


Okład

Składniki: ½ owocu avocado, 1 żółtko, kilkanaście kropel soku cytrynowego.

Przygotowanie: Należy rozdrobnić owoc avocado widelcem, zmieszać z żółtkiem i sokiem z cytryny, następnie nałożyć na 20 minut na twarz i szyję, omijać okolice ust i oczu. Zmyć ciepłą wodą.

Maseczka

Składniki: 2 łyżki stołowe oleju z avocado, 1 żółtko, ½ łyżeczki miodu (niewskazane przy pękających naczynkach), kilkanaście kropli soku cytrynowego.

Przygotowanie: Przy pomocy miksera elektrycznego wkrapiać do żółtka po kropli oleju (o temperaturze pokojowej) i ucierać (można też utrzeć ręcznie, jak majonez). Gdy się zetnie dodać sok z cytryny, dokładnie wymieszać. Nałożyć na twarz na pół godziny, zmyć ciepłą wodą.

Działanie: Okłady i maseczki z avocado są przeznaczone dla cery suchej i wrażliwej. Działają wygładzająco i odżywczo. Szczególnie polecane są do regeneracji skóry spierzchniętej i starzejącej się. Olej z owoców avocado (Oleum Avocadoe, Oleum Perseae, ang. Avocado Oil) pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jest bardzo dobrze przyswajalny i oddziaływuje na głębsze warstwy skóry, ma właściwości zmiękczające. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B, D, G i E. Owoc avocado (Sasafras amerykański, Persea americana) zawiera 30% nie wysychającego oleju oraz białka, witaminy i sole mineralne. 

Maseczki z owocu są odżywcze, nawilżające i likwidujące zmarszczki.


sobota, 13 lutego 2016

Olej z dzikiej róży


Olej z dzikiej róży (Rosa Canina) – jest olejem schnącym, mimo to jest polecany dla skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej oraz ze skłonnością do pękających naczynek, pomaga przy leczeniu trądziku, łuszczyc. 

Wygładza zmarszczki oraz małe blizny, łagodzi podrażnienia, ma działanie przeciwzapalne, ochronne i regenerujące dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, witaminy A. Dzika róża jest bogata w witaminę C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki i witaminy z grupy B. Trudno dostać nierafinowany olej z dzikiej róży, ze względu na krótki termin przydatności oleju (ok. 8-10 tygodni). 

Najcenniejszy olej z dzikiej róży (Rosa Mosqueta) pochodzi z Chile.


piątek, 12 lutego 2016

Szkodliwe składniki kosmetyków


Kosmetyki drogeryjne i apteczne dostępne na naszym rynku w większości zawierają szkodliwe składniki, które mogą powodować alergię, trądzik oraz rozmaite choroby skórne. 

Składniki, takie jak oleje mineralne (pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej), oleje silikonowe, barwniki, konserwanty, rozpuszczalniki, substancje zapachowe i filtry przeciwsłoneczne są głównymi składnikami kosmetyków, podczas, gdy substancja pielęgnująca stanowi tylko niewielki procent całego składu i zwykle nie ma szans dotrzeć do głębszych warstw skóry, bo olej mineralny nie jest dobrym nośnikiem. Musimy nauczyć się rozpoznawać dobry kosmetyk patrząc na jego skład INCI, czyli rzeczywistą zawartość danych składników w produkcie. Poniżej przedstawiam spis najczęściej spotykanych szkodliwych substancji.

Szkodliwe składniki kosmetyków:
1) 1,4-dioxane
2) 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)
3) Alcohol, Isopropyl (SD-40)
4) Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
5) Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
6) Anionic Surfactants
7) Benzalkonium Chloride
8) Butylated Hudroxyanisole (BHA)
9) Butylated Hydroxytoluene (BHT)
10) Cationic surfactants
11) Cetalkonium chloride
12) Cetrimonium chloride
13) Chloromethylisothiazolinone
14) Isothiazolinone
15) Cocoamidopropyl Betaine
16) Cocoyl Sarcosine
17) Cyclomethicone
18) DEA (diethanolamine), MEA (Monoethanolamine), & TEA (triethanolamine)
19) Diazolidinyl urea
20) Dimethicone
21) Dimethicone Copolyol
22) Disodium Dioctyl Sulfosuccinate
23) Disodium Laureth Sulfosuccinate
24) Disodium Oleamide Sulfosuccinate
25) DMDM Hydantoin
26) Ethoxylated surfactants
27) FD&C Colour Pigments
28) Formaldehyde
29) Fragrance
30) Hydrolysed Animal Protein
31) Imidazolidinyl urea
32) Lanolin
33) Lauryl dimonium hydrolysed collagen
34) Lauryl or Cocoyl Sarcosine
35) Lauryl Sarcosine
36) Liquidum Paraffinum
37) MEA compounds
38) Methylisothiazolinone and Methylchloroisothiazolinone
39) Mineral Oil
40) Nitrosating Agents
41) Paraben preservatives (methyl, propyl, butyl, and ethyl)
42) Paraffin wax/oil
43) Polyethylene Glycol (PEG) compounds
44) Potassium Coco Hydrolysed Collagen
45) Propylene/Butylene Glycol
46) PVP/VA Copolymer
47) Quaternium-7, 15, 31, 60, etc
48) Rancid Natural Emollients
49) Silicone derived emollients
50) Sodium Cocoyl Sarcosinate
51) Sodium Laureth Sulfate (SLES) Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
52) Sodium Lauroyl Sarcosinate
53) Sodium Lauryl Sulfate (SLS) Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
54) Sodium Methyl Cocoyl Taurate
55) Stearalkonium Chloride
56) Talc
57) TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate
58) TEA compounds
59) Toluene

Należy także pamiętać o tym, że możemy się spotkać z kosmetykami, które są reklamowane, jako naturalne, bez szkodliwych składników, mimo iż je posiadają. Producenci wykorzystają toksyczne składniki, ponieważ są one tańsze i łatwiej dostępne, a konsument często nie ma czasu ani wiedzy, aby sprawdzić, co się kryje pod łacińskimi nazwami substancji w składzie INCI. „Korzystając ze środków pielęgnujących konsument ma dziś kontakt z około 4000 trujących i niebezpiecznych chemikalii, i to w substancjach, które zapowiadają odmłodzenie, zdrowie i piękno. Nie ma części ciała, która nie byłaby wystawiona na ich szkodliwe działanie, od paznokcia u stopy po koniuszek włosa.” (Stephenie Faber "Kosmetyka. Moje hobby"). 

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie składów INCI nawet tych kosmetyków, których jesteśmy pewni, albo sporządzanie kosmetyków domowych zawierających składniki z pewnego źródła (sklepy zielarskie, apteki, sklepy ekologiczne), dzięki temu będziemy mogły zapewnić sobie pielęgnację urody bezpieczną i efektywną.


czwartek, 11 lutego 2016

Najcenniejsze oleje roślinne - sposoby na odżywianie i pielęgnację skóry


Olej arganowy (Argania spinosa)
– bogaty w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiedni do pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ale również wskazany przy cerze suchej, wrażliwej i alergicznej. Olej ma właściwości wygładzające, antyseptyczne i ochronne.

Olej z owoców avocado (Persea Americana)
– dobrze wchłaniany olej, wytłaczany z suchego miąższu owoców avocado. Przenika wgląb skóry, czyni ją gładką i elastyczną, zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, B, D i E oraz lecytynę. Przechowywany w chłodzie ma bardzo długą trwałość. Ma naturalny faktor ochronny przed promieniami słonecznymi 3-4.

Olej z czarnuszki siewnej/z kminku czarnego (Nigella Sativa)
– zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, kwas olejowy, kwas alfa-linolenowy, olejek eteryczny, witaminę E. Polecany przy leczeniu alergii, zapaleń skórnych, trądziku i grzybic, hamuje rozwój zapaleń.

Olej z pestek/nasion dyni (Cucurbita Pepo)
– zawiera kwas linolowy i olejowy, witaminy: A, C i D, bogaty w beta-karoten, potas, selen i cynk, kwas palmitynowy. Odpowiedni dla skóry dojrzałej, wymagającej, wygładza zmarszczki, jest również stosowany przeciwko rozstępom oraz jako maseczka do włosów.

Olej z dzikiej róży (Rosa Canina)
– jest olejem schnącym, mimo to jest polecany dla skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej oraz ze skłonnością do pękających naczynek, pomaga przy leczeniu trądziku, łuszczyc. Wygładza zmarszczki oraz małe blizny, łagodzi podrażnienia, ma działanie przeciwzapalne, ochronne i regenerujące dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, witaminy A. Dzika róża jest bogata w witaminę C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki i witaminy z grypu B. Trudno dostać nierafinowany olej z dzikiej róży, ze względu na krótki termin przydatności oleju (ok. 8-10 tygodni). Najcenniejszy olej z dzikiej róży (Rosa Mosqueta) pochodzi z Chile.

Olej z jojoby (Simondsia Chinensis/Buxus Chinensis)
- pozyskiwany z nasion amerykańskiej rośliny stepowej, służącej od stuleci Indianom jako środek leczniczy; nie jest to tłusty olej, lecz płynny wosk (przechowywany w chłodzie tężeje), ma przyjemny zapach, nie jełczeje, nie jest lepki, posiada dużo witamin, nadaje skórze miękkość i elastyczność, reguluje wydzielanie sebum, doskonale nadaje się do pielęgnacji nie tylko skóry tłustej i trądzikowej, ale również normalnej i suchej. Zawiera skwalen (składnik naturalnego płaszcza tłuszczowego skóry), palmitynami cetylu, który działa natłuszczająco i odżywczo oraz witaminę F. Zapobiega pojawianiu się rozstępów, dodany do innego oleju przedłuża jego trwałość.

Olej kokosowy (Cocos Nucifera)
– używany przy bardzo suchej cerze, świetny jako maseczka dla włosów suchych i zniszczonych. Przy aplikacji czystego oleju na twarz może powodować podrażnienia, wskazane jest przeprowadzenie próby uczuleniowej.

Olej z krokosza (Carthamus Tinctorius)
– nazywany również saflorowym, bogaty w witaminy E i A oraz kwas linolowy. Szczególnie polecany dla skóry tłustej z trądzikiem, mieszanej oraz skłonnej do stanów zapalnych. Źródła naukowe nie podają informacji jakoby olej ten wykazywał działanie likwidujące zbędne owłosienie.

Olej z matłosza/shea butter (Butyrospermum Parkii)
- tłuszcz roślinny otrzymywany z jąder owoców afrykańskiego drzewa orzechowego; składa się w 70% z pewnego rodzaju żywicy, jest dość trwały; pełni rolę stabilizatora w kremach, spełniając jednocześnie zadania ochronne, pielęgnacyjne i kojące. Zawiera naturalną alantoinę, witaminy A i E. Jest pomocny przy dermatozach, trądziku, łuszczycach, nadaje skórze jedwabistą gładkość, polecany do pielęgnacji łamliwych włosów.

Olej migdałowy (Prunus Dulcis)
- wytłaczany ze słodkich migdałów, bezwonny i bez smaku; działa łagodząco i pielęgnująco na każdy typ cery; jest dość trwały. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry dziecka. Znajdziesz go w dostępnych w Polsce kosmetykach naturalnych dla dzieci firmy Hipp.

Olej z nasion moreli (Prunus Armeniaca)
- tłoczony z pestek moreli, wartościowy olej, podobny do migdałowego, polecany do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, mieszanej, szorstkiej i popękanej. Doskonale nawilża skórę, jest ceniony w pielęgnacji skóry dziecka.

Olej z ogórecznika lekarskiego (Borago Officinalis, Oleum Boraginis)
– zawiera wartościowy kwas gammalinolenowy, flawonoidy, garbniki, śluz, kwasy organiczne (askorbinowy, jabłkowy, cytrynowy), sole mineralne (m.in. krzemionkę), witaminę C, magnez, potas, alantoinę. Stosowany do skóry suchej, wrażliwej, popękanej i łuszczącej się. Doskonale odżywia, nawilża i regeneruje. Po otwarciu należy go przeczowywać ok. 10-12 tygodni.

Olej z oliwek (Olea Europaea)
- zawiera liczne istotne dla organizmu kwasy tłuszczowe, polecany dla skóry suchej, źle ukrwionej. Stosowany jako maseczka do włosów oraz jako środek do pielęgnacji paznokci. Ma długi okres przechowywania, około 9-10 miesięcy.

Olej z orzechów laskowych (Corylus Avellana)
– olej bogaty w witaminy, kwas olejowy i linolowy, składniki mineralne i białko. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, zmęczonej. Wykazuje działania odżywiające i tonizujące, jest bazą w renomowanych kompozycjach olejkowych firm Clarins i Decleor.

Olej z orzechów makademii (Macadamia Integrifolia)
- bogaty w witaminy: A, B, E oraz składniki mineralne. Odpowiedni dla skóry suchej i wrażliwej, szybko się wchłania, widocznie poprawia wygląd skóry, regeneruje i odżywia.

Olej rycynowy (Ricinus Communis - Castor Oil)
– olej z nasion tropikalnego krzewu wilczomlecza, rozpuszczalny w alkoholu; stosowany do pielęgnacji rzęs, brwi i suchych, rozszczepiających się włosów, jak również do wytwarzania pomadek do ust. Lekko przyciemnia włosy.

Olej ryżowy (Oryza sativa)
– olej roślinny o wysokiej zawartości witaminy E, dzięki której jest bardzo trwały i dobrze tolerowany przez skórę. Stanowi naturalną niewielką ochronę przeciwsłoneczną.

Olej sezamowy (Sesamum Indicum)
- wartościowy olej, wytłaczany z nasion sezamowych, korzystnie wpływający na skórę suchą, źle ukrwioną, wrażliwą. Reguluje pracę gruczołów łojowych, nie jest polecany dla skóry problematycznej. Główny składnik oliwki dla dzieci firmy Hipp.

Olej słonecznikowy (Helianthus Annuus)
- nadzwyczaj bogaty w lecytynę i witaminy. Zalecany dla skóry tłustej i mieszanej, stanowi niewielką ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Znajdziesz go w kosmetykach naturalnych firmy Babydream dostępnych w sieci Rossmann.

Olej sojowy (Glycine Soja)
- olej uzyskiwany z nasion soi, zawiera duże ilości lecytyny i witaminy E, nadaje się, więc do wytwarzania kremów i olejków kąpielowych. Polecany głównie dla cery tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej, bardzo dobrze się wchłania. Często spotykany jako baza w naturalnych kosmetykach.

Olej z wiesiołka (Oenothera Biennis)
- olej z nasion wiesiołka zawiera szczególnie dużo ważnych dla organizmu kwasów tłuszczowych; przeciwdziała zmęczeniu i starzeniu się skóry. Reguluje wilgotność, pracę gruczołów łojowych, poprawia elastyczność skóry. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek.

Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera)
- olej wytłaczany z nasion winogron, o wysokiej zawartości ważnych dla organizmu kwasów linolowych. Polecany do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej. Ma działanie tonizujące, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, szybko się wchłania.


poniedziałek, 8 lutego 2016

Kosmetyki ekologiczne.


Kosmetyki ekologiczne wykorzystują substancje czynne w roślinach, olejkach i minerałach. 

Minimum 95% składników danego kosmetyku jest pochodzenia naturalnego. Minimum 50% wszystkich surowców roślinnych pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych. Stosuje się wyłącznie składniki najwyższej jakości, a substancje zapachowe uzyskiwane są z wyłącznie z naturalnych olejków eterycznych. ...

*Kosmetyki ekologiczne wykorzystują substancje czynne w roślinach, olejkach i minerałach.
*Minimum 95% składników danego kosmetyku jest pochodzenia naturalnego.
*Minimum 50% wszystkich surowców roślinnych pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych.
*Stosuje się wyłącznie składniki najwyższej jakości, a substancje zapachowe uzyskiwane są z wyłącznie z naturalnych olejków eterycznych.
*Nie przeprowadza się testów na zwierzętach, nie zleca wykonywania takich testów.
*Produkty sprawdzane są pod względem dermatologicznym na ochotnikach, którzy zgłaszają się dobrowolnie.
*Nie zawierają syntetycznych konserwantów, barwników i wypełniaczy.