piątek, 27 stycznia 2017

Wymagania dotyczące salonu kosmetycznego

Znalezione obrazy dla zapytania Wymagania dotyczące salonu kosmetycznego

Zgodnie z przepisami pomieszczenia w zakładzie, w którym są świadczone usługi, powinny mieć powierzchnię umożliwiającą takie rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie stanowiących jego wyposażenie urządzeń i sprzętu, który zapewni właściwe świadczenie usług.


*Przede wszystkim pomieszczenia, w których świadczone są usługi, winny mieć powierzchnię umożliwiającą takie rozmieszczenie, instalację i użytkowanie urządzeń i sprzętu służące świadczonym usługom

*Ściany przy zlewach i umywalkach, w miejscu świadczenia usług, powinny być pokryte nienasiąkliwym, łatwo zmywalnym i odpornym na wilgoć i inne środki, materiałem (do wysokości co najmniej 1,6 m)

*Zakład powinien być podłączony do instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej lub posiadać własne ujęcie wody.

*Do zakładu winna być doprowadzona zimna i ciepła woda (lub urządzenie podgrzewające wodę)

*Ścieki z urządzeń sanitarnych muszą być odprowadzane do instalacji kanalizacyjnej

*W salonie świadczącym usługi pedicure, musi zostać wydzielone stanowisko do tego zabiegu, o powierzchni 6 metrów kwadratowych, będące w izolacji od innych stanowisk, ponadto musi ono być wyposażone w: brodzik z ciepłą i zimną wodą do moczenia nóg, lub zamiast niego przenośny brodzik do moczenia nóg, myty i dezynfekowany po każdym użyciu.

*Czternaście dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zawiadomić Państwowy Inspektorat Sanitarny (Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna) o rodzaju, miejscu i zakresie działalności oraz liczbie zatrudnionych tam pracowników.

*Należy złożyć wniosek zawierający informację o środkach i procedurach przyjętych dla spełnienia wymagań (zgodnie z przepisami dot. higieny pracy w przypadku salonu kosmetycznego). Otwarcie salonu kosmetycznego następuje po uzyskaniu zgody na jego prowadzenie, wydanej przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Odbioru salonu dokonuje SANEPID.

*Zgłaszanie gabinetu polega na: złożeniu wniosku, inwentaryzacji wraz z opisem technologicznym oraz danymi na temat pomieszczenia przez nas użytkowanego (w tym: powierzchnia, liczba okien, dostęp do wody).

*Rozpatrzenie tego wniosku następuje w ciągu 14 dni.

Wymagania dotyczące salonu fryzjerskiego


- najbliższa toaleta jeśli nie ma jej w pomieszczeniu (osobnej dla personelu i klientów), nie może znajdować się dalej niż 75 metrów od zakładu.

- lokal powinien być zaopatrzony w szatnię oraz poczekalnię.

- winien mieć wyznaczone stanowisko do mycia i farbowania włosów z umywalką zaopatrzoną w bieżącą zimną i ciepłą wodę (lub z możliwością podgrzania wody)

- pomieszczenie powinno mieć miejsc do przechowywania kosmetyków i środków czystości

- zgoda Sanepidu, Państwowej Inspekcji pracy oraz Państwowej Straży Pożarnej

- pranie brudnej odzieży ochronnej i roboczej powinno się odbywać poza zakładem, zaś czystą przechowywać w oznakowanych przeznaczonych do tego szafkach

- powinno być wyznaczone miejsce do spożywania posiłków przez pracowników

- narzędzia należy przechowywać w warunkach zabezpieczających je przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem


1 komentarz:

  1. Moja córeczka poszukiwała profesjonalnego sprzętu do swojego salonu. Postawiła na title="sprzęt do salonu">www.akar.olsztyn.pl i nie żałuje!

    OdpowiedzUsuń