czwartek, 24 czerwca 2010

Ty też masz prawo do przyjemności!


Można sobie zadać pytanie czy rzeczywiście obecnie kobiety na Świecie i zarazem w Polsce doświadczają tego problemu. W literaturze fachowej min. amerykańskiej ale również polskiej można dostrzec wiele wzmianek poruszających temat suchości pochwy na kanwie różnego rodzaju artykułów czy też publikowanych badań naukowych zajmujących się tematyką chociażby antykoncepcji, chemioterapii, menopauzy itp.

Wniosek z tego wypływa taki, że ok. 30-40 % populacji kobiet w różnym wieku i w różnym okresie swojego życia i z różnych powodów doświadcza uczucia suchości pochwy.

Zjawisko to może mieć charakter naturalny (zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża itp.), ale może być też następstwem stosowania rożnych leków (antykoncepcja, preparaty przeciw uczuleniowe i inne). Problem ten ma wyjątkowo osobisty charakter i dla wielu kobiet jest bardzo trudny i krępujący do otwartej rozmowy. Suchość pochwy to nie tylko uciążliwość fizyczna, ale również problem natury emocjonalnej, który powoduje u kobiety uczucie rozdrażnienia, niepewności i zagubienia. Wiele kobiet ma duże problemy w relacjach intymnych z partnerem. Aby zrozumieć własne ciało warto znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania, które zadają sobie kobiety.


Jak to się dzieje, że występuje uczucie suchości pochwy?

Przed kontaktem seksualnym pochwa otrzymuje z mózgu sygnały, aby uwolnić nawilżenie w pochwie. Podczas pobudzenia seksualnego większość śluzu uwalniana jest przez ścianki pochwy. Proces ten jest nazywany przesączaniem. Za nawilżenie pochwy odpowiada żeński hormon - estrogen. Wszystko, co powoduje zaburzenia w jego wytwarzaniu spowoduje w rezultacie niewystarczającą ilość nawilżenia. Problem ten dotyczy zarówno kobiet młodych jak i dojrzałych, jest to związane między innymi ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety w zależności od jej wieku, stanu zdrowia, fazy cyklu miesiączkowego, ale także z przyjmowanymi przez nią środkami hormonalnymi.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie intymnego środka nawilżającego, aby zmniejszyć dyskomfort i zapobiegać podrażnieniu<<<<<



Czy przyjmowanie niektórych lekarstw lub zabiegi medyczne mogą wpłynąć na pojawienie się suchości pochwy?

Tak. Wiele powszechnie stosowanych lekarstw, może wywoływać suchość pochwy.

Należą do nich niektóre środki antykoncepcyjne, lekarstwa stosowane w leczeniu niepłodności oraz endometriozy, leki przeciwalergiczne, betamimetyki, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w chorobie wrzodowej oraz przy nadreaktywnym pęcherzu moczowym, a także stosowane w nadciśnieniu tętniczym.

Przyczyna suchości pochwy mogą być także zabiegi dotyczące wewnętrznych narządów rodnych (macica i przydatki) i inne zabiegi ginekologiczno - chirurgiczne, a także chemioterapia i radioterapia.

Ale to nie wszystko. Stosowanie pewnych rodzajów mydła, stosowanie tamponów i prezerwatyw może także prowadzić do niedostatecznego nawilżenia. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Osobiste problemy związane z pracą, rodziną lub finansami albo po prostu uczucie zmęczenia i wyczerpania mogą spowodować, że będziesz odczuwała suchość pochwy. Często także ten problem uwidacznia się także u kobiet, które aktywnie uprawiają sporty wyczynowe/wysiłkowe.


Jakie są objawy suchości pochwy?

Najczęściej występującą dolegliwością związaną z suchością pochwy jest ból w trakcie stosunku płciowego.

Inne dolegliwości to:
  • swędzenie, nadmierna wrażliwość, podrażnienia, nawracające stany zapalne.


Jak i kiedy użyć płynu intymnie nawilżającego ?

W sferze nazwijmy to przyjemności, płyn lub żel intymny - nawilżający może być stosowany przed lub w czasie stosunku, aby zwiększyć wilgotność w pochwie. Można go także traktować, jako dodatkowe nawilżenie prezerwatywy.

Natomiast dla kobiet, dla których suchość pochwy staje się bolesnym problemem wkraczającym w zwykłe codzienne funkcjonowanie - nieodzownym jest także stosowanie żelu lub płynu intymnego.

Takim dostępnym produktem na rynku polskim jest IntiMoments firmy CaliVita<<<<<.

Jakie stosować żele lub płyny intymnie nawilżające ?

Na rynku jest wiele dostępnych produktów różniących się od siebie ceną, formą, w jakiej występują (żel czy też płyn) Jednakże najważniejszym aspektem dla nas a zarazem naszego zdrowia powinna być jakość oraz skuteczność.

Jeśli chodzi o wyjątkową formę i ekonomiczność produktu to najlepszym wyborem będzie płyn intymnie nawilżający<<<<<.

Ponadto dostępne produkty na rynku powinny posiadać niezbędne dopuszczenia do obrotu poprzedzone badaniami - najlepiej klinicznymi.

Istotna rzeczą przy zakupie jest także to, aby zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki, które mogą być przyczyną alergii i uczuleń a także mogą być niebezpieczne przy stosowaniu z prezerwatywą zwiększając ryzyko jej pęknięcia poprzez zawarte w nich np. oleje czy też tłuszcze.

Idealny wybór jeśli masz nawracające infekcje pochwy i jesteś osobą z alergią to -IntiMoments<<< . Dlatego dokonując trafnego wyboru należy kierować się tymi wskazówkami aby ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami. Na szczególną uwagę zasługuje nowość na rynku polskim - produkt firmy CaliVita pod marką IntiMoments<<<<<.
Zapraszamy do sklepu internetowego:

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

środa, 23 czerwca 2010

Uroda w wielkim mieście.



Wysoka temperatura, suche powietrze, klimatyzacja w biurach, sklepach i środkach transportu. Letnia rzeczywistość to nie lada wyzwanie dla naszej urody. Zanim odkryjemy przykre tego skutki na własnej skórze, lepiej przygotować się zawczasu na szkodzące jej czynniki zewnętrzne, aby móc w pełni korzystać z uroków lata i eksponować zadbaną, połyskującą w słońcu karnację.



Zazwyczaj zaczynamy myśleć o przygotowaniu skóry na słońce wtedy, gdy jest na to… już zbyt późno. Nawet jeśli możemy pozwolić sobie tylko na weekendowe sesje na słońcu, a cały tydzień spędzamy w mieście, musimy pamiętać o dwóch niezbędnych elementach.

Po pierwsze, o zmniejszeniu wrażliwości skóry na słońce poprzez zapewnienie jej składników, które nawilżą ją od wewnątrz, zapewnią odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także zapobiegną utracie wody z głębokich warstw skóry.

Po drugie, niezbędne jest stosowanie kremów z filtrem na odsłonięte części ciała, ponieważ szyba w samochodzie, ani autobusie nie chroni naszej skóry przed wpływem promieniowania UV. Również pozornie krótki czas spędzony na słońcu w czasie oczekiwania na autobus może zaowocować silnym podrażnieniem skóry.

Przez pierwsze tygodnie lepiej wybierać kosmetyki z wyższym faktorem, nie mniejszym, niż SPF 30, a kiedy skóra nabierze już odpowiedniego kolorytu, możemy zdecydować się na kosmetyk SPF 15.



Wsparcie od wewnątrz

Wzbogacając swoją codzienną dietę o składniki, które działają w głębokich warstwach skóry, dajemy organizmowi szansę na wytworzenie mechanizmów obronnych. Ich działanie docenimy ciesząc się dobrze nawilżoną, jędrną skórą o pięknym kolorycie, nawet jeśli będziemy narażeni na kontakt ze zmiennymi temperaturami - klimatyzacją w biurze, środkach transportu oraz upałem na dworze.

Aby zapobiec odwodnieniu skóry należy przede wszystkim pamiętać o regularnym piciu niegazowanej wody mineralnej w ciągu całego dnia.

Włączenie do menu większej, niż zazwyczaj porcji warzyw i owoców pomoże w walce z przyspieszającymi starzenie się organizmu wolnymi rodnikami. Istnieje wiele pierwiastków i substancji odżywczych, które dostarczane wraz z dietą lub też w postaci suplementów mogą przynieść dostrzegalne gołym okiem rezultaty już po kilku tygodniach stosowania. To szczególnie ważne, jeśli planujemy spędzić lato w mieście i marzy nam się eksponowanie zadbanej, jędrnej, dobrze nawilżonej i opalonej skóry w kobiecych letnich sukienkach.

Kwas hialuronowy

To substancja, którą naturalnie wytwarza nasz organizm. Jednak z wiekiem wielkie cząsteczki tego kwasu, dzięki którym nasza skóra szybko się regeneruje i jest gładka, zastępowane są przez krótsze łańcuchy, które już nie chronią nas tak dobrze przed starzeniem się.

Kwas hialuronowy, szeroko stosowany w medycynie estetycznej do zabiegów wypełniania zmarszczek, może być też stosowany doustnie jako preparat uzupełniający dietę. Preparaty tego typu wiążą wodę, przez co zatrzymują ją w skórze likwidując uczucie jej ściągnięcia. Sprawiają również, że już po kilku tygodniach stosowania, skóra staje się miękka i aksamitna, a drobne zmarszczki zostają spłycone i wygładzone. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy wspomaga też regenerację skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem słonecznym.

Kwasy omega-3, -6 i -9

Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) stanowią równie cenne substancje dla kondycji, nawilżenia i wyglądu naszej skóry. Stosowane w formie suplementu diety pozwalają zadbać o prawidłowy stan skóry łagodząc niekorzystne skutki kontaktu z suchym powietrzem oraz klimatyzacji. Specjalnie skomponowane składniki preparatu odżywiają skórę, przywracają jej prawidłową spoistość i gęstość, poprawiają napięcie i jędrność, opóźniają tworzenie się zmarszczek, również tych powstających w wyniku kontaktu skóry z promieniowaniem UV, oraz przeciwdziałają jej wiotczeniu. Preparat wspomaga odbudowę struktury kolagenu i elastyny.
Kwas gamma-linolenowy, kwas linolowy, kompleks kwasów omega - witamina F odżywiają skórę, oraz hamują nadmierną aktywność gruczołów łojowych zapobiegając powstawaniu pryszczy i zaskórników. Dodatkowo, kwas gamma-linolenowy zmniejsza skłonność skóry do przebarwień, co zdarza się najczęściej latem.

Beta Karoten

To kolejny sprzymierzeniec naszej urody, szczególnie, jeśli zależy nam na uzyskaniu w naturalny sposób pięknego kolorytu skóry bez nadmiernej ekspozycji na słońce. Substancja ta przydatna jest również jako naturalna ochrona organizmu przed podrażnieniami wywołanymi promieniowaniem UV. To także prawdziwe oręże w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia w naszym organizmie, a więc i niekorzystny wygląd naszej skóry. Dostarczanie organizmowi beta karotenu wraz z dietą, przynajmniej przez 14 dni przed pierwszym kontaktem ze słońcem, pozwala na zmniejszenie jej nadmiernej wrażliwości na promieniowanie UV. Spowalnia także procesy starzenia się skóry poprzez wspomaganie procesów regeneracyjnych, a co najprzyjemniejsze i dostrzegalne gołym okiem - przez gromadzenie się w tkance podskórnej - nadaje skórze kolor złocistej opalenizny.

Dzięki tak szerokiemu działaniu beta karotenu, łatwemu w zastosowaniu przez codzienne uzupełnienie diety, możemy zapewnić skórze ochronę i dobrą kondycję, a także sprawić, że będzie wyglądała atrakcyjnie przez całe lato.


www.ambasadazdrowia.mycali.biz
www.1-szy.net/ambasadazdrowia

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Zasady opalania kobiet w ciąży.


Kobiety ciężarne ponoszą odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za dziecko, które mają urodzić. Dlatego świadomość bezpieczeństwa jest szczególnie istotna w trakcie ciąży. Większość kobiet stara się już od pierwszych dni ciąży zadbać o jak najlepsze warunki rozwoju swojego potomstwa. Kontrolują dietę, nie przyjmują leków, nie spożywają alkoholu i przestają palić papierosy. Stosując się do zaleceń ginekologów, jednak bardzo często zapominają, że szkodliwym czynnikiem może być również promieniowanie słoneczne.


Indywidualność skóry kobiety ciężarnej.
Skóra kobiety ciężarnej jest rozciągnięta, więc także cieńsza, przez co łatwiej dochodzi do jej wysuszenia. Należy zatem zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, które równocześnie rozwiąże po części problem pozostających po ciąży rozstępów. Nawilżona skóra regeneruje się szybciej, dzięki czemu rozstępy będą zanikać w krótszym czasie.

Delikatność skóry ciężarnych niesie ze sobą większe ryzyko poparzeń a także powstawania plamek w wyniku zbytniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Plamki te, przede wszystkim pojawiają się na twarzy i bardzo często nie ustępują po przerwaniu opalania, ani po zakończeniu ciąży.


Czy kobieta ciężarna może się opalać?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że kobieta ciężarna nie może się opalać. Istnieje wiele przeciwwskazań, ale są także korzyści wypływające z działania słońca na organizm ciężarnej jak również na organizm dziecka rozwijającego się w jej macicy. Ważne jest, aby kobieta w ciąży korzystała z kąpieli słonecznych w rozsądny sposób, mając przede wszystkim na uwadze zdrowie własne i swojego dziecka.

Należy zatem poznać jakie mogą być negatywne skutki opalania w ciąży i w jaki sposób ich uniknąć oraz jaki dobroczynny wpływ posiada słońce i jak go wykorzystać.


Konsekwencje opalania w ciąży.

Poronienie
Jest najcięższą konsekwencją opalania w ciąży. Może do niego dojść w wyniku pobudzenia mięśni macicy do skurczu, co jest związane z podwyższeniem temperatury ciała.

Przegrzanie dziecka
Jest bardzo niekorzystnym efektem pojawiającym się jako wynik wzrostu temperatury wód płodowych.

Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
Ciśnienie tętnicze zawsze wzrasta w trakcie opalania, więc również matka zostanie obciążona niebezpieczeństwem nadciśnienia tętniczego, które z kolei może powodować rozwój chorób z nim współistniejących.

Odwodnienie
Kąpiele słoneczne nasilają pracę gruczołów potowych, prowadząc do utraty znacznych ilości wody z organizmu oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Równocześnie można spodziewać się towarzyszącego odwodnieniu - osłabienia.

Omdlenia
Wynikiem omdlenia jest upadek, który dla dziecka może mieć poważne konsekwencje, nie wykluczając w tym przypadku także poronienia.

"Pajączki" i plamy na skórze
Powstają pod wpływem rozszerzenia naczyń w trakcie wzrostu temperatury i niestety nie zanikają po przerwaniu ekspozycji na słońce.

Czerniak
Czyli złośliwy nowotwór, który rozwija się dzięki oddziaływaniu promieni UV. Dotyka on przede wszystkim skóry, ale może także atakować gałkę oczną lub błony śluzowe przewodu moczowego lub pokarmowego.


Zalety rozsądnej ekspozycji na słońce.

* Wzmożenie produkcji witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie wapnia oraz fosforu, pierwiastków niezbędnych w utrzymaniu poprawnej struktury kośćca. Witamina D chroni przed występowaniem krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych.
* Poprawa wyglądu skóry u kobiet z trądzikiem, które ze względu na ciążę nie mogą zażywać leków wpływających na stan skóry.
* Korzystny wpływ na nastrój kobiety, w wyniku pobudzenia produkcji tak zwanych hormonów szczęścia - endorfin. A jak wiadomo nastrój odgrywa znaczącą rolę w okresie ciąży.
* Pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Jeżeli miejscem, w którym kobieta zażywa kąpieli słonecznych będzie nadmorska plaża, dziecko dodatkowo będzie zaopatrywane w jod, który między innymi chroni przed występowaniem chorób tarczycy takich jak na przykład kretynizm tarczycowy.



Zasady rozsądnego opalania ciężarnych:

* Nie wolno bezpośrednio narażać brzucha na działanie promieni słonecznych.
* Czas opalania powinien być krótki, a w szczególności zaleca się omijać godziny przedpołudniowe.
* Stosowanie kremów z filtrami mineralnymi inaczej nazywanymi fizycznymi jest zalecane ze względu na fakt, że odbijają promienie słoneczne. Nie należy stosować kremów z filtrami chemicznymi, ponieważ mogą powodować uczulenia. Kremy muszą stanowić odpowiednio wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB, przy czym nie powinno się używać kremów z filtrem SPF niższym niż 30.
* Kremy należy nakładać na pół godziny przed ekspozycją na słońce i ponawiać co dwie do trzech godzin, lub po każdorazowym wyjściu z wody. Zasada ta dotyczy ogólnie opalania, ale warto zaznaczyć, że kobieta ciężarna absolutnie nie powinna przebywać na słońcu przez długi okres czasu.
* Nawet w trakcie dni pochmurnych trzeba stosować kremy z filtrami, gdyż promienie przenikają przez chmury.
* Kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i parasole są niezbędnym atrybutem kobiety ciężarnej. Jeżeli matka ma zamiar opalać się na plaży powinna znaleźć miejsce słabiej nasłonecznione, rozłożyć parasol i ubrać kapelusz. Nie zapominając oczywiście, aby opalać się w godzinach popołudniowych.
* Uzupełniania płynów jest bardzo istotnym zabiegiem, ograniczającym ryzyko osłabienia i omdlenia, tym samym również upadku.
* Przyspieszacze opalania są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz
www.1-szy.net/ambasadazdrowia

niedziela, 20 czerwca 2010

Nawilżający krem intymny.


Z punktu widzenia zdrowia, zrównoważone życie seksualne jest równie ważne, co np. właściwa dieta. IntiMoments to nawilżający krem do higieny intymnej dla kobiet, stworzony na bazie składników pochodzenia naturalnego. Utrzymując prawidłowe środowisko okolic intymnych, przyczynia się do zharmonizowanego, pełnego radości życia seksualnego.
Niezadowalające życie seksualne może negatywnie wpłynąć na inne obszary naszego życia. Składniki aktywne IntiMoments, pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie okolic intymnych,
jak również przyczynić się do lepszego, pełniejszego życia seksualnego.
Ekstrakt z rokitnika zwyczajnego korzystnie wpływa na proces tworzenia się naskórka. Nawilża, regeneruje, odżywia. Ekstrakt z zielonej herbaty, oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, jest znakomitym składnikiem wzmacniającym skórę. Ekstrakt z Aloesu zwyczajnego (eukaliptol) oraz ekstrakt z rumianku wykazują działanie tonizujące, nawilżające, przeciwzapalne i kojące. Chlorella vulgaris odżywia, zwiększa elastyczność skóry i błon śluzowych. Ekstrakt z rozmarynu posiada właściwości tonizujące, odżywcze i antyoksydacyjne. Kolagen oraz elastyna utrzymują sprężystość oraz jędrność i świeżość skóry. Wraz z wiekiem nie tylko zmienia się struktura włókien elastyny, ale obniżeniu ulega również jej produkcja.
Stosowanie IntiMoments jest bezpieczne, produkt nie zawiera hormonów. Poprawia jakość życia kobiet poprzez korzystny wpływ na kontakty intymne z partnerem. Składniki aktywne utrzymują prawidłowe nawilżenie okolic intymnych, przynoszą ulgę podrażnionym okolicom i wspomagają ich regenerację. Produkt zalecany jest szczególnie kobietom w okresie menopauzy.

UWAGA!

• Tylko do użytku zewnętrznego!
• Nie używać podczas ciąży!

Zapraszamy do sklepu internetowego:
www.ambasadazdrowia.mycali.biz

sobota, 19 czerwca 2010

Zadbaj o główkę swojego dziecka!


Ciemieniucha to jeden z pierwszych problemów, z jakimi boryka się rodzic u maluszka. Nie jest niebezpieczna, nie dokucza też dziecku, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.



Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Ciemieniucha to warstwa przesuszonej, łuszczącej się skóry na szczycie głowy dziecka. Początkowo przybiera wygląd łupieżu, we włosach widoczne są drobne białe płatki skóry. Później może przekształcić się w wysypkę lub strupka. Ciemieniuchy mają przeważnie żółtawy kolor, odpadają w postaci sklejonych łusek. Czasami mogą pękać i sączyć się.


Dlaczego skóra na głowie dziecka się zmienia?

Przyczyną ciemieniuchy nie jest brak higieny czy tocząca się choroba, a naturalne przemiany w organizmie malca. U niemowlaków komórki naskórka szybciej dzielą się niż odpadają w naturalnym procesie rogowacenia. Krążące w organizmie dziecka hormony matki wpływają dodatkowo na pracę gruczołów łojowych. Prowadzi to do produkcji zwiększonej ilości serum (łoju), który skutecznie skleja ze sobą obumierające komórki naskórka. W rezultacie, te zamiast odpadać tworzą grubą warstwę o wyglądzie strupka czy wysypki.


Czy ciemieniucha wymaga wizyty u lekarza?

Ciemieniucha to dość powszechny problem głównie natury estetycznej i nie powinna niepokoić. Najczęściej pojawia się w pierwszych 3 miesiącach życia maluszka i trwa do 8 - 12 miesiąca. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji zmiana na skórze utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub rozprzestrzeni się na twarzy (głównie w okolicach uszu i brwi) lepiej skonsultować się z lekarzem. Rozległa ciemieniucha może świadczyć o rozwijającym się atopowym zapaleniu skóry lub łuszczycy.

Silne zaczerwienienie ciemieniuchy i rozwijający się stan zapalny również wymagają specjalistycznej porady. Zdarza się, że przesuszona warstwa skóry ulega zakażeniu drożdżakami. W tym przypadku konieczne jest leczenie przeciwgrzybiczne.


Jak zadbać o główkę dziecka?

Ciemieniucha nie rozwija się jako wynik zaniedbania czy braku odpowiedniej higieny dziecka. Jednak właściwa pielęgnacja ogranicza jej powstawanie. Podstawą jest prawidłowe nawilżenie skóry główki. Odpowiednio nawilżona skóra ma mniejsze skłonności do przesuszania się i tworzenia łusek.

Nawilżanie skóry dziecka

W celu nawilżenia skóry najlepiej użyć oliwkę , która zmiękczy i "rozklei" połączone komórki. Oliwkę wciera się w skórę głowy na 15 - 30 min przed kąpielą, po czym delikatnie wyczesuje się odpadające płatki skóry. Aby zwiększyć efekt zamiast nacierania skóry, na główkę można położyć watę lub gazik nasączony oliwką i wszystko nakryć czapeczką.

Nie stosuj oliwy z oliwek

Nie zaleca się stosowania oliwy z oliwek, ponieważ nie każda jest odpowiednio oczyszczona. Nałożona na główkę niemowlaka może ułatwiać zakażenie grzybicze skóry.

Stosuj odpowiednie preparaty dla niemowlaka

Jeśli zwykła oliwka nie wystarcza, sięgnij po specjalne preparaty, jak np. Olejuszka - bezpieczny środek roślinny na bazie naturalnych olejów. Zawarty w preparacie ekstrakt liści brzozy i kwiatu lipy działa łagodząco, lekko przeciwzapalnie i ogranicza nadmierne wydzielanie łoju. Preparat nanosi się na skórę głowy dziecka i pozostawia na noc lub całą dobę. Po umyciu główki odwarstwione łuski wyczesuje się miękką szczoteczką.

Oliwka salicylowa - nie taka dobra

Dawniej jako skuteczny środek złuszczający i odkażający zalecano oliwkę salicylową . Odradza się jednak stosowanie jej u noworodków, ponieważ delikatna skóra dziecka pozbawiona jest jeszcze mechanizmów obronnych. Kwas salicylowy zadziała tylko drażniąco. Dodatkowo wchłonięty przez cieniutką skórę może wywoływać m.in. biegunki, wymioty, krwawienia.

Niezastąpione domowe sposoby

Z domowych sposobów można wykorzystać namoczone otręby pszenne lub płatki owsiane. Papka położona na główce zmiękczy łuskę i złagodzi stan zapalny.

Wyczesuj tylko miękką szczotką

Łuszczącej się skóry na szczycie głowy nie można odrywać na siłę. Do wyczesywania zaleca się używanie jedynie miękkich szczotek do włosów, można posłużyć się też miękką szczoteczką do zębów.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy dla pociechy. Dziecięce czapeczki powinny być bawełniane. Pod sztucznymi materiałami skóra nie oddycha, bardziej się poci i wytwarza nadmierną ilość łoju. Wystawienie główki na silne promieniowanie słoneczne sprzyja przesuszeniu skóry.

Myj główkę swojej pociechy

Główkę noworodka wystarczy myć dwa razy w tygodniu czystą wodą lub specjalnymi szamponami, które nie wysuszą i nie podrażnią dodatkowo skóry.

Ciemieniucha u starszych dzieci

Jeśli ciemieniucha pojawia się u starszych dzieci, można zastosować szampon CaliVita

Na ciemieniuchę nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych

Ciemieniucha, mimo, że wygląda czasami jak zwykły łupież, nie może być zwalczana typowymi szamponami przeciwłupieżowymi jak np. Nizoral, Pirolam. Preparaty narażą tylko skórę pociechy na podrażnienia, a zawarte w nich substancje przeciwgrzybiczne łatwo przenikną do organizmu dziecka.


Pamiętaj, że ciemieniucha ma skłonność do nawracania. Dlatego po usunięciu problemu, warto obserwować czy na skórze główki dziecka nie pojawiają się znów płatki suchej skóry.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

niedziela, 6 czerwca 2010

Zasady rozsądnego opalania dzieci.


Zdrowie dzieci w dużej mierze zależy od dbałości i rozsądku rodziców. Dla dzieci plaża jest miejscem zabawy a opalona skóra zjawiskiem towarzyszącym zabawie. Dzieci nie zastanawiają się nad szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nie myślą o stosowaniu kremów z filtrami dlatego obowiązek ochrony skóry dziecięcej należy do rodziców.


Jakie konsekwencje dla zdrowia dziecka niesie opalanie?

Poparzenia

Bezpośrednio wiążą się z bólem, pieczeniem, swędzeniem i łuszczeniem skóry. Zaawansowany stopień poparzeń słonecznych może doprowadzić do konieczności pobytu w szpitalu, co w trakcie wakacji dla dziecka oznacza niesamowity koszmar.

Czerniak

Złośliwy nowotwór skóry rozwijający się z udziałem promieniowania ultrafioletowego. Szczególnie należy unikać opalania tak zwanych pieprzyków, które przede wszystkim zajmuje czerniak. W licznych badaniach potwierdzono, że poparzenia przebyte w dzieciństwie zwiększają kilkakrotnie ryzyko wystąpienia nowotworu skóry w wieku dojrzałym.

Wysuszenie skóry

Można zminimalizować stosując nawilżające kremy ochronne.

Przyspieszone starzenie skóry

to nieuniknione niekorzystne działanie słońca, wynikające z zwiększonego ataku wolnych rodników na skórę.

Złe samopoczucie, bóle głowy wynikające z przegrzania

W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do udarów słonecznych, którym będą towarzyszyć bardzo nasilone wymioty.

Odwodnienie

W trakcie opalania dochodzi do aktywacji gruczołów potowych i wzmożonej utraty wody wraz z elektrolitami. Dodatkowo dzieci w trakcie zabawy są bardzo energiczne, przez co tym bardziej wymagają podawania im dużych ilości napojów.

Omdlenia

wynikają z długotrwałego narażenia dziecka na działanie promieni słonecznych, szczególnie jeśli jego głowa nie jest okryta i nie podaje się mu płynów oraz pożywienia.


Zasady rozsądnego opalania dzieci:

  • Krótki czas opalania, w szczególności omijając godziny przedpołudniowe. Warto też stworzyć dziecku możliwość odpoczynku od słońca w trakcie przerwy w zabawie, na przykład rozstawiając parasol lub przenosząc się w mniej nasłonecznione miejsce.
  • Kremy z filtrami mineralnymi inaczej nazywanymi fizycznymi, są bardziej odpowiednie, ponieważ odbijają promienie słoneczne. Nie należy stosować kremów z filtrami chemicznymi, gdyż mogą powodować uczulenia, zwłaszcza w przypadku tak delikatnej skóry jaką jest skóra dziecka. Kremy muszą stanowić odpowiednio wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB, przy czym nie powinno się używać kremów z filtrem SPF niższym niż 30, korzystniej jednak będzie zastosować ochronę SPF 50. Ze względu na fakt, że dzieci są w ciągłym ruchu i często wbiegają do wody, powinno się stosować kremy wodoodporne. W zależności od karnacji należy stopniować ochronę - dzieci o jasnej karnacji wymagają zastosowania wyższego faktora SPF.
  • Nawilżanie jest bardzo ważne w przypadku skóry dziecięcej. Kremy chroniące przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych powinny zawierać komponentę nawilżającą. W kremach pożądana jest również obecność witaminy A, C i E oraz innych antyoksydantów, które regenerują skórę.
  • Kremy należy nakładać na pół godziny przed ekspozycja na słońce i ponawiać co dwie do trzech godzin. Kosmetyk powinno się nakładać ponownie po każdorazowym wyjściu z wody, co w przypadku dzieci jest raczej niemożliwe więc lepiej zastosować krem wodoodporny. Nawet w trakcie dni pochmurnych trzeba stosować kremy z filtrami, gdyż promienie przenikają przez chmury.
  • Kapelusze, chustki, czapeczki i okulary przeciwsłoneczne są bardzo potrzebne dla ochrony dzieci przed słońcem. Zapewnią wystarczającą osłonę głowy oraz oczu dzieci, nie dopuszczając do późniejszych konsekwencji w postaci udarów i pogorszenia wzroku. Okulary dla dzieci zachęcają różnego rodzaju kształtem i kolorystyką więc nie powinno być trudności w przekonaniu dziecka do ich założenia.
  • Zwiewna koszulka nie będzie przeszkadzać dziecku w trakcie zabawy a na pewno zapewni bezpieczeństwo i nie dopuści do oparzenia świetnie wystawionych na działania słońca pleców.
  • Napoje zawsze powinny być zabierane na plażę przez rodziców, podobnie jak nie wolno zapominać o spożywaniu posiłków. Woda ma również dobroczynny wpływ na stan nawilżenia skóry, więc warto wypijać przynajmniej dwa litry wody w ciągu dnia a w czasie upałów nawet więcej.
  • Przyspieszacze opalania (aktywatory opalania) jak i tabletki przyspieszające opalanie nie są przeznaczone dla dzieci lecz dla osób dorosłych i zdrowych.


Zalety opalania:

  • Wzmożona produkcja witaminy D, niezbędnej do prawidłowego wchłaniania Wapnia i Fosforu. Pierwiastki te stanowią element budulcowy kości. Dzieci znajdują się w trakcie fazy wzrostu, więc ilość witaminy D potrzebnej organizmowi dziecięcemu jest duża, także opalania korzystnie wpłynie na rozwój kośćca.
  • Integracja z obecnymi na plaży dziećmi sprzyja tworzeniu przyjaźni, polepsza rozwój dziecka, przysposabia do nauki. Ponadto dziecko lepiej bawi się w towarzystwie rówieśników i zdobywa umiejętność dzielenia się zabawkami, pobudzenia wyobraźni w trakcie wymyślania nowych zabaw dla grupy.
  • Tworzenie nawyków, które przydadzą się w dorosłym życiu, spośród których można wyróżnić dbałość o ochronę przed promieniami słonecznymi, pamiętanie o uzupełnianiu płynów. Sprzyjać temu będą na przykład kremy tworzone specjalnie dla dzieci, które wyróżniają się owocowym zapachem, kolorowym opakowaniem jak i barwną zawartością.


Czy niemowlęta też mogą przebywać na słońcu?

Absolutnie nie! Wiek niemowlęcy kończy się wraz z osiągnięciem pierwszego roku i wymaga bardzo zaawansowanej ochrony. Niemowlę w ogóle nie powinno przebywać w bezpośrednim narażeniu na działanie promieni ultrafioletowych. Jeśli rodzice zabierają niemowlę na spacer w bardzo słoneczny dzień, muszą wyposażyć wózek w parasolkę aby dziecko przebywało w półcieniu.

Gdy dziecko osiągnie już pierwszy rok też nie wolno pozwalać na długie zabawy na słońcu. Dozowanie promieni słonecznych powinno następować bez pośpiechu i przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń dla dziecka.


Czy miejsce plażowania ma wpływ na szybkość opalania?

Tak. Promienie słoneczne łatwiej wywołują oparzenia w górach lub w strefie tropikalnej a także nad wodą. Dlatego w takich miejscach przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiedniej osłonie przed promieniami ultrafioletowymi.


Co należy zrobić gdy dziecko ma silnie zaczerwienioną skórę?

Po pierwsze należy przerwać wpływ czynnika uszkadzającego czyli przenieść dziecko w miejsce mniej nasłonecznione. Natychmiastowo należy podać do wypicia wodę. Skórę należy ochłodzić i zmniejszyć dolegliwości bólowe, po przez tradycyjne zastosowanie okładów z zsiadłego mleka lub śmietany. Jeżeli zaczerwienie jest wysoce nasilone, dziecko narzeka na duży ból i gorączkuje trzeba skonsultować się z lekarzem.


Jak powinno się postępować po zakończeniu opalania?

Po umyciu dziecka, nie wolno zapomnieć o nawilżeniu skóry balsamem lub oliwką. W przypadku lekkich zaczerwień można zastosować kremy po opalaniu, które działają kojąco na skórę, ochładzając ją.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

sobota, 5 czerwca 2010

Jak chronić naszą skórę!


Zasada nr 1 - Dobór właściwego faktora

Jeśli znamy już swój fototyp skóry, wybór odpowiedniego kosmetyku nie powinien być problemem. Jeśli wybieramy się na dłuższe wakacje w ciepłe rejony, warto zaopatrzyć się w kilka różnych specyfików, różniących się faktorem. Zanim nasza skóra przyzwyczai się do słońca - będziemy stosować faktor wyższy, potem stopniowo korzystając z niższych. Dzięki temu uzyskamy piękną opaleniznę, bez poparzeń. Warto wiedzieć, że nieprawdą jest, iż zastosowanie niższego faktora, niż zalecany dla danej karnacji, pomaga w uzyskaniu ładnej opalenizny, w krótszym czasie. Skóra nie jest wtedy dostatecznie chroniona i bardzo podatna na poparzenia słoneczne.

Zasada nr 2 - Nałożenie kosmetyku

Kosmetyki do opalania najlepiej nakładać w domu, około 15-20 minut przed wyjściem na plażę. Nie działają one bezpośrednio po nałożeniu. Musi minąć kilkanaście minut, aby specyfik się wchłonął i zapewnił odpowiednią ochronę naszej skórze.

Zasada nr 3 - Aplikacja kosmetyku na całe ciało

Nieprawdą jest twierdzenie, że posmarować kremem należy tylko twarz, dekolt i barki. Pamiętajmy, aby posmarować całe ciało, także nogi, w szczególności miejsca pod kolanami. Po okresie jesienno-zimowym, kiedy szczelnie zakrywamy je długimi spodniami, nie są przyzwyczajone do słońca. Nie zapominajmy też o ramionach i przedramionach.

Zasada nr 4 - Uwaga na łokcie, kolana, nos

W te miejsca warto nałożyć podwójną warstwę kosmetyku. Te części ciała są w większym stopniu narażone na kontakt z promieniami słonecznymi. Co więcej, skóra w tych miejscach bardzo łatwo ulega wysuszeniu.

Zasada nr 5 - Wielokrotna aplikacja

Przebywając przez cały dzień na pełnym słońcu, nakładanie kosmetyków do opalania powinniśmy powtarzać co 2 - 3 godziny. Ponadto, kąpiel w morzu czy jeziorze tym bardziej zobowiązuje nas do powtórnej ich aplikacji. Woda bowiem "zmywa" specyfik do opalania.
Większość dostępnych na rynku preparatów jest wodoodporna. Jednak także w przypadku tych kosmetyków okres ich działania jest ograniczony. W ciągu dnia niezbędne jest powtórne ich nałożenie.

Zasada nr 6 - Perfumy pozostawmy w domu

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby nie stosować przedtem żadnych kosmetyków na bazie alkoholu, szczególnie dotyczy to wszelkich wód toaletowych i perfumowanych. Nierzadko zdarza się, że w kontakcie ze słońcem może dojść do miejscowych przebarwień lub podrażnień skóry.

Zasada nr 7 - Zachowajmy czujność nawet w pochmurny dzień

Kremy z filtrami powinniśmy stosować nawet w mniej pogodne dni. Jeśli wybieramy się na wakacje w rejony podzwrotnikowe, ich stosowanie staje się koniecznością bez względu na pogodę. W samym środku lata, do oparzenia może dojść nawet w pochmurny dzień, kiedy wydaje nam się, że słońce nie przebije się przez chmury.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

piątek, 4 czerwca 2010

Jak dobrać odpowiedni filtr do skóry?


Opalanie zależy również od miejsca, w którym przebywamy, a dokładniej od szerokości geograficznej. W lecie największe natężenie promieni UVB występuje pomiędzy 30 szerokością geograficzną południową a 30 północną, w godzinach popołudniowych. Obszar ten to przede wszystkim kontynent afrykański. W Europie im bardziej na południe, tym większe działanie słońca i tym bardziej się opalamy. Dlatego, wyjeżdżając na wypoczynek, szczególnie do krajów położonych nad morzem śródziemnym, koniecznie pamiętajmy o chronieniu naszej skóry.

Prawdopodobnie każdy z nas zaobserwował, iż nie każdy rodzaj cery opala się w ten sam sposób - jedni zachwycają ciemnym brązem, inni po chwili spędzonej na słońcu stają się czerwoni. Jesteśmy indywidualnie fotowrażliwi - tzn. inaczej reagujemy na promieniowanie słoneczne. Nasza fotowrażliwość określana jest przez nasz fototyp.

Stając przed wyborem kosmetyku z odpowiednim filtrem zastanówmy się nad typem naszej skóry oraz warunkami, w których przyjdzie nam go stosować.

Typ naszej skóry - fototypy

Wśród rasy białej wyróżniamy 4 różne fototypy:

Fototyp I "celtycki" - skóra bardzo wrażliwa na słońce - są to osoby o bladej karnacji, z piegami i rudymi włosami. Niestety u osób o takim fototypie, nawet chwila na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym. Osoby takie narażone bardziej na nowotwory skóry. Powinny zatem unikać korzystania ze słońca, a jeżeli już na takowe się decydują - muszą stosować bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Fototyp II "północnoeuropejski" - skóra wrażliwa na słońce - są to osoby o cerze jasnej, z niewielką ilością piegów, o włosach rudych i/lub blond. Osoby takie są narażone na poparzenia słoneczne, jednak przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry, czyli takie osoby mają szansę opalić się na brązowo.

Fototyp III "środkowoeuropejski" - skóra mieszana - osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią na poparzenia słoneczne.

Fototyp IV "południowoeuropejski" - skóra dosyć odporna na słońce - osoby takie opalają się na ciemnobrązowy kolor i bardzo rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Mimo, że narażenie na poparzenie jest niewielkie, u osób takich skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.

Warunki ekspozycji na słońce

ekspozycja ekstremalna - lodowce, tropiki
ekspozycja znaczna - plaża, długi czas przebywania na wolnym powietrzu
ekspozycja znikoma - spędzanie na słońcu niewielkiej ilości czasu - np. krótkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że skóra niemowląt i małych dzieci nie ma ochrony przeciw słonecznej, dlatego nigdy nie należy wystawiać dzieci na bezpośrednie działanie słońca. Należy je w miarę możliwości pozostawiać w cieniu, chronić odpowiednimi ubrankami, a na miejsca odsłonięte nakładać kosmetyk o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

czwartek, 3 czerwca 2010

Co używać do opalania?


Wybierając kosmetyk do opalania powinniśmy zwracać uwagę na jego:
  • zakres ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB
  • nietoksyczność
  • odporność na wodę i pot
  • fototrwałość
  • hipoalergiczność

Na opakowaniach kosmetyków, często podane są, które z ww. walorów zostało potwierdzone odpowiednimi, niezależnymi testami w ośrodkach badawczych.

Co znaczy skrót SPF

Wybrawszy serię kosmetyków, musimy się zastanowić, jakiej ochrony potrzebujemy. Kosmetyki do opalania oznaczone są skrótem SPF oraz cyfrą. SPF (ang. Sun Protection Factor), czyli faktor - określa ile razy można przedłużyć czas przebywania na słońcu bez wystąpienia poparzeń słonecznych, w porównaniu do przebywania na słońcu bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Tłumacząc to na przykładzie: SPF 10 mówi nam, że możemy przebywać na słońcu 10 razy dłużej w porównaniu do czasu, który możemy spędzić opalając się bez żadnej ochrony. Jeżeli bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej możemy przebywać w pełnym słońcu przez 15 minut, to z zastosowaną ochroną SPF 10, możemy na słońcu przebywać 10 razy dłużej czyli 150 minut (10x15 minut=150 minut). Im wyższa wartość SPF, tym większa ochrona przeciwsłoneczna.

Czym są filtry słoneczne

Kosmetyki do opalania zawierają ochronę przeciw promieniom słonecznym w postaci filtrów. Filtry dzielą się na:
  • Filtry chemiczne - które absorbują promieniowanie nadfioletowe (UV). Są to zarówno syntetyczne zawiązki (np. estry kwasu p-aminobenzoesowego, związki terpenowe, pochodne dibenzoilometanu), jak i substancje pochodzenia naturalnego (np. pochodne hydroksykumaryny, kwas urokaninowy, melanina).
  • Filtry fizyczne - zwane ekranami słonecznymi lub filtrami mineralnymi. Ich działanie polega na odbiciu i rozproszeniu światła. Są to zmikronizowane nieorganiczne substancje, tj. tlenek cynku, tlenek żelaza, kaolin i inne.
Kosmetyki przeznaczone do stosowania w czasie opalania najczęściej zawierają zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne.
Niektóre osoby, mające cerę ze skłonnością do alergii, mogą wykazywać nadwrażliwość na filtry chemiczne.

Bardzo ważne, by kosmetyk zawierał informację o ochronie zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Co więcej niektóre kosmetyki zawierają informację w jakim stopniu chronią przed promieniowaniem UVA - oznaczone jest to skrótami: UVA PF, IPD lub PPD .Przy czym wartość ochrony anty - UVA powinna być nie mniejsza niż 1/3 ochrony anty - UVB.

Oznaczenie opakowań kosmetyków do opalania

We wrześniu 2006 roku Komisja Europejska wprowadziła, powszechny w całej Unii Europejskiej, podział kosmetyków do opalania oraz sposób ich oznaczania. Według standardów Unii Europejskiej kosmetyki do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:
1. Niska ochrona: faktory 6 i 10
2. Średnia ochrona: faktory - 15, 20 i 25
3. Wysoka ochrona - faktory 30 i 50
4. Bardzo wysoka ochrona - faktor 50+

Według norm unijnych ochrona przeciwsłoneczna nie powinna być niższa niż faktor 6. Na każdym opakowaniu kosmetyków do opalania powinna być zaznaczona zarówna nazwa stosowanej ochrony jak i wartość ochrony SPF. Ponadto kosmetyki powinny nas chronić przed promieniowaniem UVA - a wartość tej ochrony, jak już wspomniano powyżej, wg norm unijnych powinny stanowić co najmniej 1/3 wartości ochrony anty - UVB. Kosmetyk chroniące nas przed promieniowaniem UVA posiadają odpowiednie logo - skrót UVA otoczony okręgiem.
Sposób oznaczania kosmetyków do opalania jest na tyle jasny i przejrzysty, że nie powinniśmy mieć problemów z wyborem stosowanego kosmetyku do opalania dla siebie.

Ponadto kosmetyki mają często informację o badaniach jakie przeszły, co podnosi ich wartościowość. Do badań tych należą:
  • badanie fotoochronności
  • badanie wodoodporności
  • badanie fototoksyczności

Balsam, oliwka, a może krem? Co lepiej zastosować w czasie opalania?

Śmiało można powiedzieć, że zależy to tylko i wyłącznie od naszych własnych preferencji. Jednakże warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Olejki do opalania mają najczęściej niską ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu, dlatego bardziej polecane będą osobom o ciemnej karnacji. Balsamy, emulsje i mleczka charakteryzują się najczęściej faktorami pośrednimi. Jednakże nie brak wśród nich i tych o wysokiej ochronie przeciw promieniowaniu. Stąd - przede wszystkim zwracajmy uwagę na wartość SPF. Wymienione postacie kosmetyków lepiej stosować do ciała, natomiast do twarzy najlepiej wybierać osobny, specjalnie dla niej przeznaczony kosmetyk.

Opalając się nie zapominajmy o naszych ustach! Są one szczególnie wrażliwe na promienie słoneczne, gdyż nie posiadają naturalnej ochrony, jak reszta naszego ciała. Chroniąc usta najlepiej stosować sztyfty o maksymalnej barierze UV.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

środa, 2 czerwca 2010

Dlaczego tracimy włosy?


Każdy z nas, w naturalny sposób traci codziennie od 50 do 100 włosów. Gdy ta norma zostaje znacznie przekroczona, możemy już mówić o nadmiernie wypadających włosach, a nawet łysieniu. Problem jest często związany z zaburzeniami hormonalnymi.

Ponadto do najważniejszych czynników, które przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów należą:

  • częste infekcje, przebiegające z wysoką gorączką;
  • zła dieta: spożywanie żywności silnie przetworzonej, typu "fast food", stosowanie kuracji odchudzających, wyczerpujących głodówek;
  • przeprowadzona chemio- lub radioterapia;
  • stres, silne napięcie emocjonalne;
  • niedobór żelaza - wynikający m.in. z częstych i obfitych miesiączek, wypijania dużej ilości mocnej kawy i herbaty;
    • okres połogu i laktacji - wiele kobiet boryka się z problemem wypadających włosów zaraz po urodzeniu dziecka, ciąża prowadzi do licznych zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, co w widoczny sposób odbija się na kondycji włosów, taki typ łysienia trwa do 6 miesięcy i ustępuje samoistnie;
  • zaburzenia pracy tarczycy, zdiagnozowana niedoczynność lub nadczynność gruczołu tarczycowego;
  • uszkodzenia mechaniczne włosów; spowodowane przez nadmierną stylizację, częste suszenie, używanie kosmetyków obciążających włosy, stosowanie prostownicy, długotrwałe przebywanie na słońcu.


Czym jest łysienie androgenowe?

To najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Wynika z zaburzeń hormonalnych w obrębie przemiany testosteronu. Hormon ten przekształca się w mieszkach włosowych w dihydrotestosteron i skraca fazę wzrostu włosów, a przyspiesza starzenie. Łysienie androgenowe dotyka również kobiety w wieku okołomenopauzalnym, gdy spada poziom estrogenów. Podwyższony poziom testosteronu występuje także u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników.


Na czym polega łysienie plackowate?

To szczególny przypadek wypadania włosów. Jego przyczyna leży w nieprawidłowym działaniu systemu odpornościowego. Według terminologii medycznej nazywa się to chorobą autoimmunologiczną. W obrazie choroby włosy wypadają miejscami, tworząc małe łyse placki, aż do całkowitego wyłysienia.

Komórki układu immunologicznego (odpornościowego), wywołują reakcję zapalną w mieszkach włosowych, co doprowadza do wypadnięcia włosów. Do czynników mogących wyzwalać taką nieprawidłową reakcję należą m.in. przewlekły stres, nagły uraz psychiczny, uraz głowy, infekcje wirusowe i bakteryjne. Można również mówić o sezonowej manifestacji objawów. Łysienie plackowate nasila się niekiedy zimą, a ustępuje latem.


Z czego zbudowany jest pojedynczy włos?

Aby móc skutecznie walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów warto poznać kilka szczegółów dotyczących ich wewnętrznej struktury. Podstawowym budulcem każdego włosa jest zrogowaciałe białko - keratyna, zbudowane z licznych mniejszych cząstek - aminokwasów. Kolejnym ważnym składnikiem jest siarka, która nadaje włosom sprężystość i elastyczność. Siarka uczestniczy w tworzeniu tzw. mostków między cząsteczkami aminokwasów i jest swego rodzaju "spoiwem" całej struktury.

Każdy włos składa się z opuszki (cebulki), korzenia i łodygi. Opuszka włosa produkuje tzw. komórki macierzyste. Mnożące się komórki, przesuwając się ku górze rogowacieją i tworzą
w efekcie łodygę włosa - czyli tę część, która jest widoczna na zewnątrz. Ponadto, niezmiernie istotną rolę pełni sieć naczyń krwionośnych, którymi do cebulki włosa dostarczane są substancje odżywcze. To właśnie dzięki nim, możliwy jest wzrost i rozwój nowych włosów. Średnia szybkość, z jaką rośnie nowy włos to około 1 cm na miesiąc.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

wtorek, 1 czerwca 2010

Jak pomóc stopom?


Każdego dnia pokonujesz dzięki nim kilka kilometrów. Obciążone masą kilkudziesięciu kilogramów, wciśnięte nieraz w za ciasne buty i pozbawione świeżego powietrza są szczególnie narażone na uszkodzenia skóry. Ciągle uciskana i ocierana skóra na pięcie traci swoją elastyczność, łatwiej się przesusza i grubieje. Narośnięta, nieraz popękana skóra wygląda dość krępująco, a i potrafi zaboleć.


Czemu pięta rogowacieje?

Uciskane i niedostatecznie ukrwione komórki skóry na pięcie mają większą tendencję do obumierania. W rezultacie, z czasem tworzą się twarde i bolesne ogniska nadmiernego zrogowacenia, zwane również modzelami.

Nadmierne rogowacenie pięt dotyczy przeważnie kobiet po menopauzie. Związane jest to z postępującą utratą zdolności komórek skóry do zatrzymywania wody i utratą barierowego płaszcza lipidowego. Skutkuje to widocznym przesuszeniem skóry. Problem może dotyczyć również osób o genetycznie uwarunkowanych zaburzeniach rogowacenia i czynności naskórka (przy atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy).

Większą skłonność do powstawania zrogowaceń przejawiają osoby z nadwagą, wadami postawy i wadami kształtu stopy, gdy pięta obciążona jest automatycznie większym naciskiem.

Nadmierne zrogowacenie może być sygnałem alarmującym u osób cierpiących na cukrzycę. U chorych, w wyniku zaburzeń krążenia krwi w stopach, komórki skóry szybciej obumierają tworząc zgrubiałe narośla podatne na pękanie. Infekcja nawet drobnej ranki łatwo prowadzi do powstania rozległych owrzodzeń.

Powracające zrogowacenie może świadczyć również o grzybicy piętowej. W tzw. odmianie złuszczającej skóra pięty nadmiernie się łuszczy i pęka. W tej sytuacji obok środków złuszczających, jak kwas salicylowy, konieczne może okazać się leczenie przeciwgrzybiczne.


Czy zrogowaciała pięta tylko problem kosmetyczny?

Narośnięta skóra na pięcie bywa czasami jedynie problemem natury estetycznej. W przypadku intensywnego rogowacenia, skóra staje się zgrubiała i twarda, co może utrudniać chodzenie. Dodatkowo narośnięta martwa warstwa naskórka może boleśnie pękać. Pęknięcia mają charakter szczelin w warstwie rogowej skóry lub mogą dochodzić do skóry właściwej. Nie można lekceważyć krwawiących pęknięć, gdyż w przypadku nadkażenia rany łatwo dochodzi do rozwinięcia się niegojących i kłopotliwych owrzodzeń.


Jak pomóc stopom?

  • Regularnie usuwanie zrogowaciałego naskórka zapobiegnie dalszym problemom. W tym celu do wyboru: peelingi ścierające, pilniki do stóp lub tarki.

  • Niewskazany jest pumeks, gromadzą się w nim bakterie i grzyby. Aby ułatwić starcie suchej skóry, wcześniej warto namoczyć stopy w wodzie z szarym mydłem lub solą leczniczą. Dodatek do kąpieli kory dębu czy koszyczka rumianku złagodzi stany zapalne. Kilka kropel olejku lawendowego podziała odkażająco i relaksująco.

  • W celu zmiękczenia skóry można zastosować płyny z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym. Przy nakładaniu płynu należy unikać kontaktu preparatu z niezmienioną skórą.

  • Nie zaleca się wycinania skóry nożykami czy cążkami, aby nie dopuścić do zakażenia. Jeśli zwykła tarka nie radzi sobie z narośniętą skórą, warto zwrócić się po poradę do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego.

  • Aplikowane codziennie kremy lub maści nawilżające, pomogą złuszczyć naskórek i utrzymać wodę w skórze. Nałożony dwa razy dziennie krem zregeneruje skórę, sprawi, że będzie miękka.

  • Pielęgnację skóry pięt warto wzbogacić kąpielą parafinową. Zażywana raz w tygodniu przyspieszy regenerację skóry, zmiękczy naskórek, usprawni krążenie w stopach.

  • O kondycji Twojej skóry decydują witaminy A i E. Być może trzeba uzupełnić ich niedobory. Należy pamiętać jednak, że witaminy A w dużych dawkach nie powinny stosować osoby z chorobami wątroby, zaś kobiety w ciąży i karmiące piersią po konsultacji z lekarzem.

  • Ważną rolę odgrywa wygodne obuwie, problem pomoże rozwiązać wkładka odciążająca piętę.
www.ambasadazdrowia.mycali.biz