Zdrowie dzieci w dużej mierze zależy od dbałości i rozsądku rodziców. Dla dzieci plaża jest miejscem zabawy a opalona skóra zjawiskiem towarzyszącym zabawie. Dzieci nie zastanawiają się nad szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nie myślą o stosowaniu kremów z filtrami dlatego obowiązek ochrony skóry dziecięcej należy do rodziców.
Jakie konsekwencje dla zdrowia dziecka niesie opalanie?
Poparzenia
Bezpośrednio wiążą się z bólem, pieczeniem, swędzeniem i łuszczeniem skóry. Zaawansowany stopień poparzeń słonecznych może doprowadzić do konieczności pobytu w szpitalu, co w trakcie wakacji dla dziecka oznacza niesamowity koszmar.Czerniak
Złośliwy nowotwór skóry rozwijający się z udziałem promieniowania ultrafioletowego. Szczególnie należy unikać opalania tak zwanych pieprzyków, które przede wszystkim zajmuje czerniak. W licznych badaniach potwierdzono, że poparzenia przebyte w dzieciństwie zwiększają kilkakrotnie ryzyko wystąpienia nowotworu skóry w wieku dojrzałym.Wysuszenie skóry
Można zminimalizować stosując nawilżające kremy ochronne.Przyspieszone starzenie skóry
to nieuniknione niekorzystne działanie słońca, wynikające z zwiększonego ataku wolnych rodników na skórę.Złe samopoczucie, bóle głowy wynikające z przegrzania
W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do udarów słonecznych, którym będą towarzyszyć bardzo nasilone wymioty.Odwodnienie
W trakcie opalania dochodzi do aktywacji gruczołów potowych i wzmożonej utraty wody wraz z elektrolitami. Dodatkowo dzieci w trakcie zabawy są bardzo energiczne, przez co tym bardziej wymagają podawania im dużych ilości napojów.Omdlenia
wynikają z długotrwałego narażenia dziecka na działanie promieni słonecznych, szczególnie jeśli jego głowa nie jest okryta i nie podaje się mu płynów oraz pożywienia.Zasady rozsądnego opalania dzieci:
- Krótki czas opalania, w szczególności omijając godziny przedpołudniowe. Warto też stworzyć dziecku możliwość odpoczynku od słońca w trakcie przerwy w zabawie, na przykład rozstawiając parasol lub przenosząc się w mniej nasłonecznione miejsce.
- Kremy z filtrami mineralnymi inaczej nazywanymi fizycznymi, są bardziej odpowiednie, ponieważ odbijają promienie słoneczne. Nie należy stosować kremów z filtrami chemicznymi, gdyż mogą powodować uczulenia, zwłaszcza w przypadku tak delikatnej skóry jaką jest skóra dziecka. Kremy muszą stanowić odpowiednio wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB, przy czym nie powinno się używać kremów z filtrem SPF niższym niż 30, korzystniej jednak będzie zastosować ochronę SPF 50. Ze względu na fakt, że dzieci są w ciągłym ruchu i często wbiegają do wody, powinno się stosować kremy wodoodporne. W zależności od karnacji należy stopniować ochronę - dzieci o jasnej karnacji wymagają zastosowania wyższego faktora SPF.
- Nawilżanie jest bardzo ważne w przypadku skóry dziecięcej. Kremy chroniące przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych powinny zawierać komponentę nawilżającą. W kremach pożądana jest również obecność witaminy A, C i E oraz innych antyoksydantów, które regenerują skórę.
- Kremy należy nakładać na pół godziny przed ekspozycja na słońce i ponawiać co dwie do trzech godzin. Kosmetyk powinno się nakładać ponownie po każdorazowym wyjściu z wody, co w przypadku dzieci jest raczej niemożliwe więc lepiej zastosować krem wodoodporny. Nawet w trakcie dni pochmurnych trzeba stosować kremy z filtrami, gdyż promienie przenikają przez chmury.
- Kapelusze, chustki, czapeczki i okulary przeciwsłoneczne są bardzo potrzebne dla ochrony dzieci przed słońcem. Zapewnią wystarczającą osłonę głowy oraz oczu dzieci, nie dopuszczając do późniejszych konsekwencji w postaci udarów i pogorszenia wzroku. Okulary dla dzieci zachęcają różnego rodzaju kształtem i kolorystyką więc nie powinno być trudności w przekonaniu dziecka do ich założenia.
- Zwiewna koszulka nie będzie przeszkadzać dziecku w trakcie zabawy a na pewno zapewni bezpieczeństwo i nie dopuści do oparzenia świetnie wystawionych na działania słońca pleców.
- Napoje zawsze powinny być zabierane na plażę przez rodziców, podobnie jak nie wolno zapominać o spożywaniu posiłków. Woda ma również dobroczynny wpływ na stan nawilżenia skóry, więc warto wypijać przynajmniej dwa litry wody w ciągu dnia a w czasie upałów nawet więcej.
- Przyspieszacze opalania (aktywatory opalania) jak i tabletki przyspieszające opalanie nie są przeznaczone dla dzieci lecz dla osób dorosłych i zdrowych.
Zalety opalania:
- Wzmożona produkcja witaminy D, niezbędnej do prawidłowego wchłaniania Wapnia i Fosforu. Pierwiastki te stanowią element budulcowy kości. Dzieci znajdują się w trakcie fazy wzrostu, więc ilość witaminy D potrzebnej organizmowi dziecięcemu jest duża, także opalania korzystnie wpłynie na rozwój kośćca.
- Integracja z obecnymi na plaży dziećmi sprzyja tworzeniu przyjaźni, polepsza rozwój dziecka, przysposabia do nauki. Ponadto dziecko lepiej bawi się w towarzystwie rówieśników i zdobywa umiejętność dzielenia się zabawkami, pobudzenia wyobraźni w trakcie wymyślania nowych zabaw dla grupy.
- Tworzenie nawyków, które przydadzą się w dorosłym życiu, spośród których można wyróżnić dbałość o ochronę przed promieniami słonecznymi, pamiętanie o uzupełnianiu płynów. Sprzyjać temu będą na przykład kremy tworzone specjalnie dla dzieci, które wyróżniają się owocowym zapachem, kolorowym opakowaniem jak i barwną zawartością.
Czy niemowlęta też mogą przebywać na słońcu?
Absolutnie nie! Wiek niemowlęcy kończy się wraz z osiągnięciem pierwszego roku i wymaga bardzo zaawansowanej ochrony. Niemowlę w ogóle nie powinno przebywać w bezpośrednim narażeniu na działanie promieni ultrafioletowych. Jeśli rodzice zabierają niemowlę na spacer w bardzo słoneczny dzień, muszą wyposażyć wózek w parasolkę aby dziecko przebywało w półcieniu.Gdy dziecko osiągnie już pierwszy rok też nie wolno pozwalać na długie zabawy na słońcu. Dozowanie promieni słonecznych powinno następować bez pośpiechu i przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń dla dziecka.
Czy miejsce plażowania ma wpływ na szybkość opalania?
Tak. Promienie słoneczne łatwiej wywołują oparzenia w górach lub w strefie tropikalnej a także nad wodą. Dlatego w takich miejscach przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiedniej osłonie przed promieniami ultrafioletowymi.Co należy zrobić gdy dziecko ma silnie zaczerwienioną skórę?
Po pierwsze należy przerwać wpływ czynnika uszkadzającego czyli przenieść dziecko w miejsce mniej nasłonecznione. Natychmiastowo należy podać do wypicia wodę. Skórę należy ochłodzić i zmniejszyć dolegliwości bólowe, po przez tradycyjne zastosowanie okładów z zsiadłego mleka lub śmietany. Jeżeli zaczerwienie jest wysoce nasilone, dziecko narzeka na duży ból i gorączkuje trzeba skonsultować się z lekarzem.Jak powinno się postępować po zakończeniu opalania?
Po umyciu dziecka, nie wolno zapomnieć o nawilżeniu skóry balsamem lub oliwką. W przypadku lekkich zaczerwień można zastosować kremy po opalaniu, które działają kojąco na skórę, ochładzając ją.www.ambasadazdrowia.mycali.biz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz