piątek, 4 czerwca 2010

Jak dobrać odpowiedni filtr do skóry?


Opalanie zależy również od miejsca, w którym przebywamy, a dokładniej od szerokości geograficznej. W lecie największe natężenie promieni UVB występuje pomiędzy 30 szerokością geograficzną południową a 30 północną, w godzinach popołudniowych. Obszar ten to przede wszystkim kontynent afrykański. W Europie im bardziej na południe, tym większe działanie słońca i tym bardziej się opalamy. Dlatego, wyjeżdżając na wypoczynek, szczególnie do krajów położonych nad morzem śródziemnym, koniecznie pamiętajmy o chronieniu naszej skóry.

Prawdopodobnie każdy z nas zaobserwował, iż nie każdy rodzaj cery opala się w ten sam sposób - jedni zachwycają ciemnym brązem, inni po chwili spędzonej na słońcu stają się czerwoni. Jesteśmy indywidualnie fotowrażliwi - tzn. inaczej reagujemy na promieniowanie słoneczne. Nasza fotowrażliwość określana jest przez nasz fototyp.

Stając przed wyborem kosmetyku z odpowiednim filtrem zastanówmy się nad typem naszej skóry oraz warunkami, w których przyjdzie nam go stosować.

Typ naszej skóry - fototypy

Wśród rasy białej wyróżniamy 4 różne fototypy:

Fototyp I "celtycki" - skóra bardzo wrażliwa na słońce - są to osoby o bladej karnacji, z piegami i rudymi włosami. Niestety u osób o takim fototypie, nawet chwila na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym. Osoby takie narażone bardziej na nowotwory skóry. Powinny zatem unikać korzystania ze słońca, a jeżeli już na takowe się decydują - muszą stosować bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Fototyp II "północnoeuropejski" - skóra wrażliwa na słońce - są to osoby o cerze jasnej, z niewielką ilością piegów, o włosach rudych i/lub blond. Osoby takie są narażone na poparzenia słoneczne, jednak przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry, czyli takie osoby mają szansę opalić się na brązowo.

Fototyp III "środkowoeuropejski" - skóra mieszana - osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią na poparzenia słoneczne.

Fototyp IV "południowoeuropejski" - skóra dosyć odporna na słońce - osoby takie opalają się na ciemnobrązowy kolor i bardzo rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Mimo, że narażenie na poparzenie jest niewielkie, u osób takich skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.

Warunki ekspozycji na słońce

ekspozycja ekstremalna - lodowce, tropiki
ekspozycja znaczna - plaża, długi czas przebywania na wolnym powietrzu
ekspozycja znikoma - spędzanie na słońcu niewielkiej ilości czasu - np. krótkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że skóra niemowląt i małych dzieci nie ma ochrony przeciw słonecznej, dlatego nigdy nie należy wystawiać dzieci na bezpośrednie działanie słońca. Należy je w miarę możliwości pozostawiać w cieniu, chronić odpowiednimi ubrankami, a na miejsca odsłonięte nakładać kosmetyk o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz