piątek, 3 sierpnia 2012

Kosmetyka biustu



Automasaż w celu pielęgnacji, profilaktyki, kosmetyki biustu.Polepszenie stanu zdrowia piersi oraz pielęgnacja za pomocą masażu.

Pomimo wielu artykułów, konferencji, targów kosmetycznych, masażu czy odnowy biologicznej masaż biustu zostaje sprawą enigmatyczną. Poprawniej jest pisać - masaż biustu - niż piersi, ponieważ procedura ta nie dotyczy jedynie piersi, ale całej klatki piersiowej i przedniej strony ramion. Masaż biustu jest jednym z podstawowych zabiegów nie tylko pielęgnacyjnych, ale także: profilaktycznych, kosmetycznych i diagnostycznych. Poza tym znajduje coraz większe uznanie jako przygotowanie do zabiegów w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Trudno jest także znaleźć takie informacje w internecie czy literaturze, ponieważ mimo pełnego profesjonalizmu pracujemy z jedną z najbardziej intymnych partii ciała.

Najczęściej wykonujemy specjalistyczne masaże biustu w trzech sytuacjach:
masaż jako przygotowanie do innych zabiegów, kosmetycznych, med. estetycznej lub chirurgii plastycznej,
okres ciąży - szczególnie po zakończeniu karmienia oraz w wyniku nadmiernego, szybkiego odchudzania, który niestety często powoduje nieodwracalne straty w kształcie, zmianie ujędrnienia i spadku elastyczności biustu. Ufam, że większość kobiet wie, iż "błyskawiczne diety cud" powodują wyszczuplenie najpierw górnych parti ciała.

Pośrednio, duży wpływ na kształt piersi ma sama sylwetka. Wyprostowane plecy, rozciągnięte, sprężyste barki, elastyczna klatka piersiowa zmieniają układ mięśni i więzadeł podtrzymujących biust. Negatywny wpływ to min: siedząca praca bez przerw na spacer, źle ustawione krzesło lub komputer, wpływ psychosomatyczny - przede wszystkim stres, który potrafi zmienić sylwetkę. Możemy korzystać z wielu metod i terapii, zanim podejmiemy bardziej radykalne środki polecam masaż i ćwiczenia. Ostatnio pojawiło się dużo sprzętu do elektrostymulacji, jednak nie wiemy jaki wpływ ma nadmierne stosowanie takich urządzeń stymulujących piersi na bądź co bądź w bliskim sąsiedztwie serce.

Przejdźmy do samego masażu.

Problematyka kosmetyki, pielęgnacji, profilaktyki i stanu zdrowia piersi, znajduje się ostatnio na pierwszych stronach prasy kobiecej. Piersi pełniąc wiele zadań w życiu kobiety zarówno w aspekcie fizycznym i emocjonalnym i będąc ważnym atrybutem życia osobistego, okresu macierzyństwa, a także życia erotycznego wymagają szczególnego zadbania. Biust, tak istotny w życiu kobiet potrzebuje zwłaszcza dzisiaj - w dobie częstych przypadków schorzeń onkologicznych - szczególnej troski. Codziennie kobiety zostają "zasypywanie" ofertami  środków i metod pielęgnacji piersi. Jednak warto sięgnąć do zupełnie naturalnej metody jaką jest masaż. Możliwość wykorzystania fenomenu masażu jest szczególnie istotna jeżeli spojrzymy na pielęgnację piersi w najbardziej osobistym aspekcie, tzn. kiedy kobieta jest w stanie pomóc sobie sama. Automasaż jest formą pełniącą wiele funkcji.

Z jednej strony zapewnia możliwość lepszego funkcjonowania poprzez stymulowanie procesów czysto fizjologicznych, odżywienia i uelastycznienia. Tym samym możemy mówić o profilaktyce zdrowotnej. Z drugiej strony kobieta w dużym stopniu może przyczynić się do efektu czysto kosmetycznego, estetycznego, ponieważ masaż wpływa pośrednio i bezpośrednio na kształt, ujędrnienie i ogólny wygląd piersi.

Ponadto zdrowe, lepiej odżywione, ukrwione i dotlenione oraz zrelaksowane piersi dają kobiecie pełniejsze odczucia w sferze erogennej. Jednym z podstawowych czynników wpływających na taki stan jest zapewnienie swobodnego przepływu płynów ustrojowych tak samo jak ma to miejsce w pozostałych partiach ciała. Możemy je zapewnić min. dzięki stymulacji oraz pozostawieniu pełniejszej swobody w ruchomości piersi. Samodzielnie kobieta może sprostać tym oczekiwaniom na wiele sposobów, jednym z nich jest właśnie stosowanie odpowiedniego, delikatnego choć precyzyjnego automasażu.

Ostatnio badania wykazały, iż istnieje także większa pewność zachowania zdrowia poprzez ograniczanie czasu noszenia bielizny. Jedna z teorii głosi, iż pomimo korzystania z coraz doskonalszej, nowoczesnej bielizny możemy stwierdzić zależności pomiędzy czasem noszenia jej a ryzykiem pojawienia się nie tylko dolegliwości związanych z krążeniem, ale także z zachorowaniem na choroby nowotworowe.

Otóż dużo mniejsze ryzyko zachorowań występuje w przypadkach ograniczenia czasu noszenia bielizny poniżej 10 godzin dziennie. Masaż jest jedną z prób pomocy sobie samej. Ufam, iż nie jedna z Pań z pewnością doceni walory takiego postępowania. Chociaż ten krótki masaż jest wskazany 2 - 3 razy w tygodniu, bardzo ważne jest aby do automasażu przystąpić jako do swoistej pielęgnacji w czasie relaksu, odprężenia i codziennej higieny.

Oto kilka uwag przed przystąpieniem do masażu:
Znajdź chwilę relaksu, wyłącz się na moment i zapomnij o codziennych sprawach. Chociaż masaż powinien być wykonany bardzo łagodnie, ale i pewnie, nie myśl o pielęgnacji piersi jako o formie kontroli. Pracujesz na rzecz lepszego samopoczucia, wyglądu, odprężenia. Masaż można wykonać podczas wieczornej kąpieli, lub o poranku. Jeżeli czas na to pozwala możesz dodatkowo skorzystać z dobrej, spokojnej muzyki i przez moment zrelaksować się leżąc na dywanie. Potem dopiero przystąp do masażu.
W tym masażu stosuj odrobinę nieaktywnego kremu a najlepiej olejków roślinnych, naturalnych, nie wskazane jest stosowanie intensywnych olejków zapachowych lub z dodatkami minerałów.
Masaż możesz wykonać leżąc, siedząc lub stojąc w trakcie kiedy bierzesz prysznic, w tym wypadku jednak nie korzystaj ze zbyt gorącej wody.

Na wstępie bez względu w jakiej jesteś pozycji rozluźnij powoli ramiona, szyję potem dłonie i kolejno stawy kończyn. Przyjmij wygodną pozycję i symetrycznie rozmasuj barki, ramiona, płynnie przejdź do spokojnego masażu górnej partii klatki piersiowej, okolic obojczyka, mostka, ruchy wykonuj w kierunku do stawów barkowych. Korzystaj jedynie z elastycznych, łagodnych głaskań później rozcierań i lekkich ucisków.
Dopiero po takim wstępnym masażu przystąp do właściwego masażu piersi.

Przebieg masażu
Masaż biustu rozpocznij od poprzedzającego powolnego masażu barków, ramion oraz miejsc wokół piersi.
Następnie od dołu do góry przegłaskaj kilka razy okolice mostka sprawdzając jednocześnie napięcie tkanek w ich sąsiedztwie. Wyobraź sobie pierś jako tarczę zegarową i od środka sutka - rozpocznij łagodny masaż w kierunku godziny 3, potem 6, 9 i 12. Rozpocznij masaż w taki sposób aby zaczynając głaskanie nie odczuć rozpoczynającego się ruchu. Masuj w podobny sposób jak gdybyś masowała powieki. Nie każda z kobiet od razu nauczy się bardzo subtelnego i płynnego masażu, ale pamiętać należy aby masaż nie powodował dyskomfortu i nieprzyjemnych odczuć.
Przejdź do następnego ruchu o charakterze powolnego drenażu ze szczególnym wyczuleniem powolnego rytmu. Masuj od sutka na zewnątrz piersi.
Pamiętaj, iż większe ciśnienie zmniejsza światło naczyń limfatycznych utrudniając przepływ płynów i odprowadzanie toksyn.
Kolejno po wstępnym masażu jednej piersi możesz przejść do drugiej, jednak w dalszym postępowaniu masuj jedną a dopiero następnie drugą.
Przejdź do masażu wykorzystując ruch podobny do mieszania, polegający na powolnym podnoszeniu i jednoczesnym spokojnym nacisku, z towarzyszącym poruszaniem piersi . Następnie wykonaj lekki masaż wzdłuż mostka poprzez łuk obojczyka do barków - lecz nie przechodź pod obojczyk - wykorzystując głaskania i spokojne rozcierania.
Lekko odwiedź kciuki od pozostałych palców, nieznacznie uciśnij piersi i poruszaj dłońmi lekko "skręcając pierś" ruchy wykonuj raz zgodnie z wskazówkami zegara, raz w kierunku przeciwnym. Ten ruch jest bardzo pomocny w celu wzmocnienia podtrzymujących więzadeł, jednocześnie zmniejsza rezultaty oddziaływania sił grawitacyjnych, w tym przypadku ciężaru piersi. Możesz teraz na moment dać odpocząć dłoniom rozluźniając palce, nadgarstki, łokcie i barki. Spokojnie przez chwilę oddychaj. Potem przyłóż lekko otwarte dłonie na kształt kołyski i lekko podnieś obie piersi do góry, następnie na wzór fali poruszaj nimi.
Kolejnym ruchem są delikatne uciski wykonywane odwiedzionymi palcami i kciukami na kształt litery - V, i spokojnie uciskaj jedną pierś stymulując odprowadzenie płynów. Masaż możesz zakończyć lekkimi ruchami kolistymi wokół piersi lewej - zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, wokół prawej odwrotnie. Przed masażem wykonaj kilka spokojnych oddechów z 2-3 sekundową dłuższą fazą wydechu. Niech oddech cię uspokoi i prowadzi.
Podstawowe cele i wskazania do masażu piersi
Masaż lub automasaż piersi powoduje lepszą cyrkulację krwi i limfy, wymianę płynów międzykomórkowych, dotlenienie i odżywienie tkanek oraz szybsze usuwanie toksyn i poprawę funkcji układu limfatycznego. Jest jedną z podstawowych form profilaktyki zdrowia. Fizjologicznie masaż wpływa na uelastycznienie i wzmocnienie podtrzymujących więzadeł a kosmetycznie poprawę wyglądu, odmłodzenie i ujędrnienie biustu w szczególności po dłuższym okresie karmienia lub nagłej utracie wagi. Z uwagi na fakt pracy w obrębie klatki piersiowej masaż okolic piersi jest bardzo ściśle związany z procesami psychosomatycznymi, pozwalając na zharmonizowanie tych procesów i zmniejszenie emocjonalnych skutków nadmiernego stresu.

Uwaga!
Masaż ten nie jest wskazany w przeddzień oraz w pierwszych dniach menstruacji, w trakcie pojawienia się nadmiernej przeczulicy lub innych obrzmień czy napięcia piersi, a także w przypadkach schorzeń nowotworowych w tym obrębie.

Kilka dodatkowych uwag:
Masuj naprawdę spokojnie, nie śpiesz się i uważaj na niewielkie napięcie, nie przekraczaj stopnia nacisku.
Podczas pierwszych masaży może wystąpić nieoczekiwane pobudzenie piersi, oczywiście nie stanowi to problemu, poczekaj i przerwij na moment masaż. Po chwili rozpocznij go ponownie. Jeżeli przeprowadzisz taki masaż regularnie i zaczniesz odczuwać jego pozytywne skutki, następnie zapewne z chęcią przystąpisz np. do automasażu cyrkulacyjnego powłok brzusznych.

W celu zachowania dobrego stanu zdrowotnego i wyglądu piersi wskazane są także sporty ogólnorozwojowe związane z pełnym zakresem ruchu w obrębie klatki piersiowe i barków, np. pływanie lub długi spacer powiązany ze specjalną relaksacja klatki piersiowej pozwalającą na odreagowanie napięcia emocjonalnego.

Według wielu źródeł zbawienny wpływ na biust ma stosowanie zimnego natrysku, ta praktyka jednak nie należy do najprzyjemniejszych. Masaż zimna wodą okolic biustu ujędrnia je, ale wykonywany może być jedynie u zupełnie zdrowych kobiet.

Podczas korzystania z zabiegów w odnowie biologicznej, często pomija się niestety względne przeciwwskazania do wykonywania niektórych zabiegów, także masażu.

Pamiętaj, iż w trakcie pielęgnacji ciała i prób osiągnięcia zgrabnej sylwetki nie można przekraczać fizjologicznych granic bezpieczeństwa. Dotyczy to także pielęgnacji i kosmetyki biustu.

Jeżeli nie jesteś pewna stanu zdrowia swoich piersi nie korzystaj z zabiegów o charakterze termicznych, mechanicznym oraz z wykorzystaniem maści, kremów i innych preparatów o dużej zawartości składników mineralnych, szczególnie kiedy jesteś np. jeszcze w trakcie karmienia piersią.

Nie pozwól aby jakiekolwiek zabiegi były dla ciebie nieprzyjemne lub powodowały duże napięcie 
czy ból.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz