sobota, 19 marca 2016

Wody termalne


Wody termalne (cieplice) - wody podziemne o temperaturze przekraczającej średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy. 

W Polsce za wody termalne uznaje się wody o temperaturze powyżej 20°C. Wody te występują min. w Cieplicach (44°C) oraz w Ciechocinku (38°C).

Źródło termalne, źródło ciepłe, źródło gorące, cieplica - źródło, z którego wypływa woda o temperaturze wyższej od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (wg klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20°C (wg klasyfikacji balneologicznej).

Powstawanie źródeł termalnych związane jest z obszarami współczesnej lub przeszłej aktywności wulkanicznej - Nowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA (Park Narodowy Yellowstone), Rosja (Kamczatka) i inne - lub z głęboką infiltracją wód opadowych, ogrzewanych ciepłem Ziemi i wydostających się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego - Rosja (Kaukaz), Polska (Jaszczurówka koło Zakopanego - średnia temperatura wody 18°C przy średniej rocznej temperaturze powietrza 4,8°C; w niektórych uzdrowiskach: Cieplice Śląskie-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ciechocinek) i inne.

Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery; sztuczne ujęcie (odwiert) wód termalnych określa się jako termę.

Woda termalna


Wśród wód leczniczych ważne miejsce zajmują wody termalne, zawierające aktywne składniki biochemiczne. Dobroczynne działanie wody termalnej jest znane od tysiącleci. Już starożytni Rzymianie gustowali w kąpielach termalnych – rozkoszowali się ich właściwościami terapeutycznymi i pielęgnacyjnymi. Aktualnie w kurortach termalnych można łagodzić objawy różnych dolegliwości, takich jak: choroby serca i układu krążenia, dróg oddechowych i bóle stawów. Czysta woda termalna wykorzystywana jest do różnych zabiegów wodnych w ramach balneoterapii. Można stosować ją do kąpieli, okładów, ale także jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Zawarte w wodzie termalnej składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry.

Często muszą minąć stulecia, zanim woda termalna przedostanie się na powierzchnie ziemi. W trakcie przepływu przez kolejne warstwy geologiczne jest wzbogacana różnymi pierwiastkami śladowymi i minerałami. Ich działanie korzystnie wpływa na skórę: m.in. wspiera system odpornościowy, pobudza regenerację komórek, stymuluje syntezę kolagenu, zapobiega podrażnieniom. 

Korzystne działanie wody termalnej na organizm zostało naukowo zbadane i potwierdzone medycznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz