W dzisiejszych czasach istnieje duże zapotrzebowanie na produkty naturalne.
Myśląc o nich mamy nadzieję, że będą one wolne od syntetycznych związków chemicznych i dodatków. Nie zawsze jednak kosmetyk nazwany naturalnym jest nim w rzeczywistości. Kilka kropel olejku migdałowego czy wyciągu z nagietka nie upoważnia do używania określenia „produkt naturalny”, zwłaszcza jeżeli pozostałe składniki to oleje mineralne, syntetyczne aromaty i chemiczne konserwanty. Udowodniono, że alergie i problemy skórne wywoływane są najczęściej przez substancje konserwujące, wypełniające i barwniki.
Zastosowanie substancji naturalnych minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i potęguje właściwości pielęgnujące substancji czynnych w kosmetykach.
WODA DESTYLOWANA ALBO ODWAR Z ZIÓŁ 100ml + MIÓD łyżka + SOK Z CYTRYNY 15 ml + GLICERYNA 10 ml + EKSTRAKT Z ZIÓŁ 10 ml + NALEWKA ALOESOWA 5 ml +
Można dodać: ALKOCHOL 70% albo ALKOCHOLOWY EKSTRAKT Z ZIÓŁ 20 mlalbo SPIRYTUS SALICYLOWY kilka kropel
Przepisy:
Tonik oczyszczający *1 łyżka ziela skrzypu polnego, *100 ml wody destylowanej, *10 ml spirytusu salicylowego albo alkoholu 70%, *1 kropla olejku eterycznego (niekoniecznie). Z ziół i wody destylowanej zrobić odwar, ostudzić, dodać pozostałe składniki, wymieszać.
Tonik nawilżający *50 ml odwaru lub naparu z ziół, *1 łyzka miodu, *5-8 ml soku z cytryny, *10 ml gliceryny.
Zioła zalać alkoholem, dokładnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu, dodać wodę destylowana, miód i olejek, wymieszać i gotowe:) Trwałość ok. 3 miesiące.
Skład:
*50 ml oleju sojowego,
*20 ml oleju z avocado
*kilka kropel olejku eterycznego, np. rozmarynowego, z melisy, z szałwii, cytrynowego.
Wlać do butelki i wymieszać, przechowywać najlepiej w ciemnej butelce. Trwałość ok. 12 miesięcy. Balsam do ciała z arniki dla skóry zmęczonej, źle ukrwionej
Skład:
*2 czubate łyzki stołowe arniki,
*100 ml oleju z krokosza lub oliwek,
*100 ml olejku z migdałów.
Kwiat arniki zalać olejem z krokosza lub oliwek w butelce z szeroką szyjką i postawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce.Codziennie wstrząsnąć. Następnie wyciąg przefiltrować, dodać olejek migdałowy i rozlać do buteleczek.Uwaga: możesz użyć 5-10 ml gotowej nalewki z arniki.Arnika może wywołać uczulenie,przetestuj ją ostrożnie.Trwałość ok. 6 miesięcy.
Skladniki: *garść suszonych kwiatów lawendy, *100 ml alkocholu 50%, *300 ml wody destylowanej, *łyżka miodu, *ewntualnie 3-4 krople olejku lawendowego.
Kwiaty lawendy zalać alkocholem w butelce z szeroką szyjką i zostawić dobrze zakręcona na 4 tygodnie w ciemnym miejscu. Następnie wycisnąć i odcedzić. W lekko podgrzanej wodzie ostudzić miód, ewentualnie dodać olejek lawendowy. Połączyć wodę z wyciagiem i rozlać do butelek. Płyn odświeża i ożywia.
Są osoby, które wydzielają szczególnie więcej feromonów niż inni.
Nazywa się ich dominantami. Takiego człowieka można poznać po zachowaniu. Zazwyczaj przejmują dowództwo w grupie, są ekstrawertykami, mają największe powodzenie u płci przeciwnej. To może być zasługą feromonów.
Działanie feromonów może być też nierzadko odpowiedzią na pytanie, dlaczego osoba kompletnie nieatrakcyjna fizycznie ma ogromne powodzenie u płci przeciwnej.
Wydzielanie dużej ilości feromonów przypisuje się Herbertowi George'owi Wellsowi, autorowi »Wehikułu czasu«, który nie był specjalnie atrakcyjny fizycznie, a jednak kobiety za nim szalały. Innym podejrzanym o silną emisję feromonów był Rasputin. "Podobno wydzielał ogromne ilości feromonów i dlatego miał tak niezwykłe powodzenie u kobiet.
Istnieje kilka substancji podejrzewanych o to, że są ludzkimi feromonami.
Najczęściej wskazuje się na androstenol, alkohol sterydowy o zapachu piżma. "Niektórzy naukowcy twierdzą, że piżmo ma działanie feromonalne, że jest afrodyzjakiem".
Androstenol, wydzielany w większych ilościach przez mężczyzn, znany jest przede wszystkim jako feromon knura. Dzięki niemu knur wabi lochę w celu zapłodnienia. Knur nie pachnie jednak piżmem, tylko - zestarzałym moczem.
Androstenol jest bowiem alkoholem sterydowym, który bardzo łatwo utlenia się do odpowiedniego ketonu - o nazwie androstenon. To właśnie androstenon ma zapach zestarzałego moczu. Co nie przeszkadza, że małe dawki androstenonu dodaje się do perfum.
Najwięcej androstenolu mają w pocie ludzie czarni i to oni najsilniej oddziałują na innych poprzez zapach. Następni są biali, a na końcu Azjaci. Azjaci bardzo mało się pocą, a jeśli już, to ten pot nie ma zapachu.
U mężczyzn głównym emiterem feromonów jest pacha. Istnieją teorie, że to "plan natury". Pacha mężczyzny znajduje się bowiem na poziomie głowy kobiety, a więc - jej nosa.
Androstenol jest jednak feromonem samca i działa wyłącznie na samice. Jeśli takiej wyizolowanej substancji użyłaby kobieta, nie skusiłaby nią mężczyzny, a jedynie sama poczułaby euforię. Innym miejscem, gdzie u mężczyzn występuje szczególnie duża emisja feromonów, jest obszar pomiędzy górną wargą a nosem. Stąd przypuszczenia, że pocałunek to rodzaj wąchania, podczas którego między całującymi się krążą substancje chemiczne wzmagające podniecenie seksualne. Jeśli mężczyzna wydzielający duże ilości feromonów ma wąsy, cząsteczki zapachowe utrzymają się na nich i czas ich oddziaływania się przedłuży.
Feromony to jeden ze środków komunikacji chemicznej, substancje, za pomocą których porozumiewają się organizmy.
Feromony prawdopodobnie są obecne we wszystkich organizmach: u zwierząt, roślin, grzybów, bakterii. Także u człowieka. Cechą wyróżniającą feromony wśród innych środków komunikacji chemicznej jest fakt, że działają one tylko między osobnikami tego samego gatunku.
Jeden osobnik, "emiter" feromonu, wysyła sygnał zapachowy czyli drobinki pachnącej substancji chemicznej w kierunku drugiego osobnika. Ten - kiedy informacja o "odebranym" przez nos zapachu trafi w formie sygnału do mózgu - ulega wpływowi substancji. Zazwyczaj nieświadomie, nie wyczuwając w ogóle zapachu lub nie wiedząc o jego działaniu, odbiorca modyfikuje wówczas swoje zachowanie.
Od pięćdziesięciu lat uczeni spierają się, czy feromony w ogóle istnieją. W 1959 roku wyizolowano pierwszą w historii substancję uznaną za feromon. Pobrano ją z owada - jedwabnika morwowego. Po badaniach nad milionami tych owadów, udało się wyizolować 12 mg chemicznej substancji. Zwolennicy teorii, że feromony istnieją utrzymują, że substancje te występują także u ssaków naczelnych, w tym człowieka. I że można dzięki nim wpływać na zachowanie drugiego człowieka, sprawiając że się w nas "zakocha".
Jest niezwykle odporny na jełczenie, ma bardzo długi okres trwałości.
Olej zawiera skwalen, wyższe alkohole, kwasy tłuszczowe (palmitynian cetylu), fitosterole, witaminę E i F. Jojoba charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Dzięki wysokiemu powinowactwu do ludzkiej skóry, łatwo jest wchłaniany przez skórę i włosy. Jojoba odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę i włosy. Może być używany do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Swoją budową jest zbliżony do łoju wydzielanego przez ludzką skórę (sebum). Zbyt mała ilość sebum charakteryzuje cerę suchą - olej jojoba zastępuje naturalne sebum i zapobiega wysuszeniu skóry. Skóra zostaje odpowiednio nawilżona, jest miękka i jędrna. Przy nadmiernym wydzielaniu sebum skóra jest tłusta i skłonna do wyprysków - olej jojoba działa hamująco na naturalne wydzielanie sebum. Dzięki tej regulacji wydzielania łoju olej jojoba przyspiesza regenerację komórek skóry.
Olej jojoba zachowuje naturalną kwaśną warstwę ochronną skóry, dzięki temu skóra pozostaje młoda, elastyczna i gładka. Duże znaczenie ma olej jojoba w leczeniu trądziku i łuszczycy oraz łupieżu. Przy trądziku nie tylko reguluje wydzielanie sebum, ale również łagodzi stany zapalne. Przy łupieżu, łuszczycach i egzemach działa nawilżająco i łagodząco. Olej jojoba działa bakteriostatycznie. Zawiera kwas mirystynowy, skuteczny na zapalenie stawów oraz reumatyzm. Olej jojoba znajduje również zastosowanie w aromaterapii.
Dodawany do preparatu wydłuża jego okres trwałości.
Kosmetyka zdobnicza to przede wszystkim upiększanie i tuszowanie mankamentów skóry, po przez odpowiedni makijaż, odpowiednio dobrane kolory cieni, podkładów, pudru, różu itd.
Makijaż doskonały to taki, który podkreśla naturalne piękno twarzy i tuszuje zarazem pewne mankamenty jej urody. Doskonały makijaż nie zdradza środków i metod, za pomocą których został wykonany. Makijaż powinien być dopasowany do stylu, osobowości i charakteru kobiety. Przy wykonywaniu makijażu nie powinnyśmy kierować się tendencjami występującymi aktualnie w modzie. Moda powinna być tylko czynnikiem inspirującym naszą wyobraźnię.
Makijaż to sztuka, która odkrywa zalety twarzy i stara się wydobyć na światło dzienne indywidualne jej cechy – niezależnie od tego, czy najnowszym trendem w modzie są pełne, zmysłowe usta, kocie oczy czy też sztuczne rzęsy. Wprawdzie zawsze będziemy się oglądać na obowiązujące w modzie kierunki i tendencje, jednak one nie są w tym przypadku decydujące. Chodzi o to, by wyglądać po prostu dobrze, dobrze się ze sobą czuć, być zadowoloną i promieniować pewnością siebie
Wyróżniamy cztery rodzaje makijażu: - doskonały, który wyjaśniłam wyżej - Naturalny - Obowiązuje obecnie hasło powrotu do natury. Realizują je również kobiety, które coraz częściej stosują tzw. makijaż naturalny. Makijaż ten podkreśla i wydobywa naturalne piękno: wypielęgnowana cera, ładne usta. - Wieczorowy- dla kobiet, które chcą być zauważone, ponadczasowy, zawsze modny. - Makijaż permamętny - Wywodzący się z Chin, bardzo stara (licząca ok. 2000 lat) metoda ta polega na precyzyjnej inplantacji barwnika pochodzenia roślinnego do głębszych warstw naskórka, przy pomocy aparatu igłowego. Makijaż pernamentny wykonuje się w celu korekty brwi, podkreślenia wyrazu oczu (kreski na dolnej i górnej powiece), korekty ust (zaznaczenie konturu warg z lekkim wypełnieniem) lub maskowania defektów skóry itp., poprzez implantację jasnego barwnika. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość i świeżość barwników, na sterylność zabiegu (jednorazowe igły i środki dezynfekujące) oraz precyzję i dokładność zabiegu - ze względu na jego długotrwały efekt utrzymujący się do 5 lat. Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej.
Po implantacji barwnika przez okres dwóch tygodni należy unikać sauny, basenu i solarium.
Aplikacja Kremu Esencjonalnego tuż przed nałożeniem kremu lub serum daje zadziwiające rezultaty.
Bez względu na indywidualny problem cery, skóra staje się delikatniejsza, gładsza i bardziej promienna. Stworzono 7 kremów Esencjonalnych - w odpowiedzi na wiele problemów skóry. Ich wyjątkowe działanie penetrujące daje możliwość wydobycia wewnętrznego piękna ukrytego w każdej kobiecie.
Wszystkie takowe kremy pozbawione są środków konserwujących i są idealne dla najbardziej wrażliwej skóry.
O takiej cerze marzy każda kobieta, jest to cera normalna jednolita, delikatna, gładka i miękka.
Pory są mało widoczne tylko od czasu do czasu na brodzie i czole mogą się pojawić drobne wypryski. Skóra jest dobrze ukrwiona, lekko zaróżowiona na policzkach (nie ma rozszerzonych naczynek), nie przetłuszcza się ani nie przesusza. Z czasem może przechodzić w cerę suchą.
O tym jak długo nasza cera będzie nieskazitelna decydują nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również odpowiednia pielęgnacja. Skóra tego typu nie lubi preparatów wysuszających oraz zawierających alkohol. Należy ją przemywać mleczkiem lub tonikiem. Jeśli lubimy do mycia używać wody , konieczne jest później użycie balsamu nawilżającego do ciała i toniku do twarzy. Do twarzy odpowiednia jest cała gama kosmetyków do cery normalnej, która lekko nawilża i pielęgnuje. Krem pod oczy może być stosowany jako profilaktyka kilka razy w tygodniu.
Cera normalna nie należy do bardzo wymagających, odpowiednie kosmetyki to: - krem lub żel pod prysznic o neutralnym pH - krem lub żel do mycia twarzy - płyn do demakijażu - maseczka nawilżająca - peeling - mleczko kosmetyczne - tonik bezalkoholowy - krem pod oczy - krem na dzień - krem na noc
Prawdziwą zmorą młodych ludzi jest cera trądzikowa.
Jednak nie jest to tylko młodzieńcza przypadłość, również w późniejszym wieku zdarza się skłonność do trądziku. Na pocieszenie warto wspomnieć, iż w bardzo wielu przypadkach trądzik zanika z czasem i nie powraca. Skóra tego typu charakteryzuje się powstawaniem dużej ilości zaskórników i bolesnych stanów zapalnych (ropnych). Problemy te mają swoje podłoże w „burzy hormonalnej", która zakłóca normalną pracę gruczołów łojowych. Nadmiar wydzielanego łoju gromadzi się w porach, tworząc zaskórniki. Największe ilości zmian pojawiają się na czole, skroniach, nosie i brodzie, rzadziej na policzkach. Niestety w bardzo ciężkich stanach zapalnych trądzik obejmuje nie tylko twarz, ale również ramiona, plecy i dekolt .Zmiany te bardzo często pozostawiają po sobie ślady na całe życie w postaci blizn ( nie wolno samodzielnie usuwać zaskórników ani tym bardziej naruszać zmian zapalnych). Wypryski można punktowo wysuszać specjalnymi żelami lub kremami.
Pielęgnację cery trądzikowiej należy rozpocząć od wizyty u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki, dopiero kolejny etap to odpowiednie kosmetyki. Do pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować jednorazowe waciki i tampony, by nie dopuścić do roznoszenia zakażenia. Twarz należy przemywać mleczkiem lub tonikiem, następnie na całą twarz należy nałożyć delikatną emulsję do cery tłustej. W ciągu dnia, gdy skóra zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż lub bibułki matujące. Wieczorem bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie cery, i nałożenie odpowiedniego kremu na noc.
Niezbędne kosmetyki to: - tonik do cery tłustej lub trądzikowej - mleczko kosmetyczne do cery tłustej - emulsja do mycia cery tłustej lub trądzilowej - tonik alkoholowy - emulsja na dzień do cery tłustej lub zanieczyszczonej - nawilżający krem na noc do cery tłustej lub zanieczyszczonej - maseczka nawilżająca na bazie żelu ( oczyszczająca lub ściągająca) - płyn do demakijażu oczu - peeling enzymatyczny
Z upływem czasu nasza skóra zaczyna potrzebować coraz więcej dbałości z naszej strony.
Jest to właściwie cera dojrzała.
Już od 25-30 roku życia musimy zacząć przygotowywać sobie „kapitał" na przyszłość, nasza skóra traci elastyczność, włókna kolagenowe osłabiają się i powoli uwidaczniają się zmarszczki. Kolejny moment nadchodzi około 40-45 rokiem życia, kiedy spowalnia się przemiana materii a skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i delikatna. Skóra dojrzała wymaga od nas delikatności i dbałości, należy ją przecierać tonikiem bezalkoholowym do cery suchej lub normalnej lub mleczkiem, następnie nałożyć dobry krem z filtrami ( promieniowanie UV również przyczynia się o starzenie skóry) nie tylko na twarz, ale również na szyję. Ze skóra tego typu należy się bardzo subtelnie obchodzić, dlatego zmywając makijaż lub nakładając kosmetyki, musimy starać się nie naciągać skóry. Serum należy delikatnie wklepywać w skórę, nie wcierać (trzeba zwrócić uwagę czy na opakowaniu serum, nie ma ostrzeżenia, że nie wolno go stosować pod oczy).
Pielęgnuj troskliwie i systematycznie swoją cerę, używając następujących kosmetyków: - krem lub żel do kąpieli z neutralnym pH - mleczko kosmetyczne do cery suchej lub normalnej - tonik (bezalkoholowy) do cery suchej lub normalnej - krem regeneracyjny na noc dla cery dojrzałej - koncentrat odżywczy w ampułkach - nawilżająco-odżywczy krem na dzień - krem pod oczy - płyn do demakijażu oczu - płatki kolagenowe pod oczy - serum odżywczo-liftingujące - peeling
Skórą dość uciążliwą w pielęgnacji jest cera tłusta- jest ona błyszcząca i nierówna.
Wydziela bardzo duże ilości łoju, ma skłonności do stanów zapalnych, trądziku i łuszczenia się, często charakteryzuje się rozszerzonymi porami. Jednak na pocieszenie, warto wspomnieć, że skóra tłusta dłużej będzie bronić się przed zmarszczkami i będzie mniej podatna na działanie czynników atmosferycznych. Dbając o cerę tłustą musimy zwrócić szczególna uwagę na wyrównanie równowagi skóry, delikatne nawilżanie oraz leczenie stanów zapalnych. Po oczyszczeniu skóry, przemywamy ją tonikiem i nakładamy krem nawilżający, przed nałożeniem makijażu możemy zastosować preparat matujący, dzięki czemu podkład (typu oil-free) i cienie będą się lepiej trzymać. W ciągu dnia, gdy skóra zaczyna się świecic, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące. Wieczorem, po dokładnym usunięciu makijażu i oczyszczeniu skóry nakładamy krem na noc do cery tłustej. Peeling i maseczki do cery tłustej powinny być bardzo uważnie dobierane, by jeszcze bardziej nie podrażnić skóry i tak skłonnej do zapaleń.
Niezbędne kosmetyki to: - mleczko kosmetyczne i tonik do cery tłustej - krem do mycia twarzy o neutralnym pH - żel do mycia ciała - alkoholowy tonik do cery tłustej - lekki nawilżający krem lub żel na dzień - krem na noc do cery tłustej - krem lub żel pod oczy - płyn do demakijażu oczu - peeling - maseczka ściągająco-oczyszczająca
Skóra ta suchość ma uwarunkowaną genetycznie, co objawia się nieprawidłowym (nadmiernym) rogowaceniem.
Powoduje to zaburzenie funkcji ochronnych naskórka, a co za tym następuje, utratę wilgotności skóry. Skóra ta potrzebuje bardzo intensywnego nawilżania. Do tej skóry powinniśmy stosować preparaty nawilżające, zmiękczające, natłuszczające a ponadto złuszczające warstwę zrogowaciałego naskórka. Skórę taką pielęgnujemy kosmetykami i neutralnym pH, lub nie zawierającymi substancji zasadowych. Kilka razy w tygodniu można stosować peeling, oraz po każdej kąpieli krem rozpuszczający zrogowacenia, nieocenione będą też olejki nawilżające, które należy stosować nie tylko po kąpieli, ale również po peelingu. Skóra tego typu nie powinna być opalana, ponieważ dodatkowo nasili to problemy ze skórą.
Cera sucha wszystkich typów wymaga nawilżania i dostarczania lipidów, kosmetyki niezbędne to: - mleczko kosmetyczne lub balsam natłuszczający - olejek pielęgnacyjny do cery suchej - krem, żel do mycia (nie zawierający związków zasadowych) - tonik nawilżający do cery suchej - tłusty krem pod oczy - płyn do demakijażu oczu - krem nawilżająco-odżywczy na dzień - krem na noc lub olejek do cery suchej - woda termalna (tym1,2) - peeling ( tym3) - krem złuszczający naskórek (typ 3)
Ma ona zbyt mało gruczołów łojowych, przez co skóra jest mniej „szczelna" i traci wilgotność, jest to naturalny nie nabyty brak odporności.
Naskórek jest bardzo delikatny, suchy i wrażliwy na uszkodzenia oraz na alergeny. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji taka skóra ma tendencję do infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Skórze tego typu powinniśmy umożliwić odbudowanie płaszcza lipidowego, poprzez zastosowanie kosmetyków nawilżających i zmiękczających (nie zawierających mocznika i substancji zapachowych, zaś bogatych w wodę termalną, witaminę E i substancje łagodzące).W przypadku pojawiających się wyprysków, nie wolno stosować substancji wysuszających i toników zawierających alkohol. Skórę tego typu należy przemywać hipoalergicznymi kosmetykami oraz wodą termalną, nawilżać kremami nawilżającymi i ochronnymi.
Do pielęgnacji ciała należy stosować żele i mydła dermatologiczne ( nie zawierające związków zasadowych), po kąpieli zaś mleczka i balsamy natłuszczające.
Jest skórą cienką i wrażliwą, która nie była sucha „od zawsze".
Suchość została nabyta w związku z naturalnym starzeniem się skóry. Skóra coraz wolniej się regeneruje, osłabia się płaszcz lipidowy, przez co skora traci więcej wilgoci. Przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenia, bardziej wrażliwa, gorzej toleruje bodźce zewnętrzne, mogą ją podrażnić odzież i biżuteria.
Skórze tego typu powinniśmy oszczędzać kontaktu z wodą i mydłem. Po każdym myciu skóra powinna być nawilżana i odżywiana specjalnymi balsamami do cery suchej, podobnie z kremami do twarzy tego typu skóry, zawierają one ceramidy oraz witaminy A, C, E i związki tłuszczowe, które pomagają odbudować naturalny płaszcz lipidowy.
Jeśli jednak mimo wszystko nie możemy się obyć bez porannego i wieczornego prysznica, powinniśmy stosować żele lub emulsje dermatologiczne bez zawartości mydła, dla skóry suchej. Bardzo korzystnie wpływają olejki po kąpieli.
Skórę tego typu może podrażnić woda chlorowana, sole do kąpieli, kąpiele w basenach, perfumy i kosmetyki zawierające alkohol i odzież z materiałów syntetycznych.
Charakteryzuje się cienką skórą z tendencją do podrażnień i pękających naczynek.
Może występować w każdym wieku, produkuje bardzo mało tłuszczu, przez co ma zachwiany płaszcz ochronny. Bardzo rzadko zdarzają się wypryski, często bywa zaczerwieniona i podrażniona, łatwo ulega uczuleniom i wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Skóra wrażliwa bardzo źle reaguje na chlor zawarty w wodzie w basenach, mórz oraz ostre słońce bywają dla niej zabójcze. Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej są testowane dermatologicznie i nie zawierają konserwantów.
Rano przemywamy twarz mleczkiem i tonikiem, następnie nakładamy krem na dzień. Krem ten powinien być dostosowany do pory roku, by jak najlepiej chronił delikatną skórę. Wieczorem po oczyszczeniu twarzy z makijażu nakładamy tonik, a później krem na noc, staramy się go lekko wklepać nie wcierać, by bardziej nie podrażnić i tak zmęczonej zabiegami pielęgnacyjnymi.
Najważniejsze kosmetyki do cery wrażliwej to: - żel lub płyn do mycia twarzy, tzw .mydło bez mydła - tonik do cery wrażliwej (bezalkoholowy) - mleczko kosmetyczne lub tonik do cery wrażliwej - krem pod oczy - krem na dzień do cery wrażliwej z filtrami UV - krem na noc do cery wrażliwej - płyn do demakijażu oczu - lekki, drobnoziarnisty peeling - maseczka nawilżająca - naseczka na rozszerzone naczynka
Najpopularniejszym typem skóry jest cera mieszana.
Charakteryzuje się podziałem twarzy na strefy. Strefa T obejmująca czoło, nos i brodę jest pokryta skórą o właściwościach cery tłustej, zaś policzki są typowe dla cery suchej. Pielęgnacja takiej cery jest bardzo utrudniona, ze względu na fakt, iż mając jakby dwie skóry na twarzy, potrzebujemy dwa razy więcej czasu by odpowiednio o nią zadbać i bardzo specjalistyczne kosmetyki. Po umyciu twarzy koniecznie trzeba przetrzeć ją tonikiem i nałożyć odpowiednie kremy. Jeśli strefa T bardzo się przetłuszcza, przed nałożeniem makijażu, można zabezpieczyć ją preparatami matującymi. W ciągu dnia, gdy strefa T zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące (wchłaniają serum nie niszcząc makijażu). Wieczorek usuwamy dokładnie makijaż płynem lub wodą i żelem do mycia twarzy, następnie nakładamy odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Chcąc stosować maseczki, również musimy o tym pamiętać aby na strefę T zastosować maseczkę oczyszczająco - ściągającą, a na policzki nawilżająco – odżywczą. Stosując peeling również pamiętajmy o podziale skóry.
Niezbędne kosmetyki do cery mieszanej to: - mleczko kosmetyczne do cery suchej lub tonik do cery suchej bezalkoholowy (policzki) - żel do kąpieli o neutralnym pH - żel do mycia twarzy o neutralnym pH - tonik do cery tłustej do pielęgnacji strefy T - krem pod oczy - krem na dzień do cery mieszanej (lub osobne kremy na strefę T i na policzki) - krem na noc do cery mieszanej (lub osobne kremy) - płyn do demakijażu oczu - peeling
Nie należy klasyfikować kosmetyków tylko pod względem wieku metrykalnego, powinno się je raczej dobierać w zależności od potrzeb i stanu naszej skóry czyli inaczej mówiąc brać pod uwagę wiek biologiczny skóry, który uzależniony jest od wielu czynników jak np:
· aktywności gruczołów łojowych, · stanu naskórka, · stopnia jego nawodnienia oraz stanu ochronnej bariery lipidowej, · ilości i głębokości zmarszczek powierzchniowych i głębokich skóry, · objawów fotostarzenia się skóry, · przebarwień, itp.
Czasem silne kuracje regenerujące potrzebne są również trzydziestolatkom, nie tylko kobietom po pięćdziesiątce. I odwrotnie, zdarza się, że biologiczny wiek skóry kobiety powyżej 40 roku życia, która systematycznie chroniła skórę przez słońcem, nie paliła i prowadziła zdrowy tryb życia określa się na 30 lat, tak więc może ona do pielęgnacji cery wybierać preparaty przeznaczone dla trzydziestolatek.
Potrzeby naszej skóry zmieniają się nie tylko z wiekiem, ale zależą również od pory roku, gry hormonów, miejsca i warunków pracy, gdzie codziennie spędzamy wiele godzin. Przykładowo pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzając wiele godzin przed komputerem, nawet młoda dziewczyna może mieć problemy z przesuszoną, pozbawioną jędrności skórą, zwłaszcza wokół oczu.
Jeśli producent podaje, że kremy przeznaczone są przykładowo od 25 czy 35 roku życia to trzeba to traktować jako granicę umowną. To znaczy, że np. po krem od 25 roku życia mogą sięgać także osoby poniżej czy też powyżej tego wieku, a nie tylko te, które dokładnie ukończyły 25 lat.
Wybierając kosmetyki, kierujmy się zawsze aktualnym stanem cery. Jeśli cera np. 23-24 latki wygląda „szaro" także i jej przyda się dawka witaminy C czy też kuracja kremem z retinolem. Jeśli skóra młodej osoby jest silnie przesuszona, bądź zniszczona nadmierną, pozbawioną zabezpieczenia ekspozycją na słońce, może ona sięgnąć po silniejsze kuracje przeznaczone jakoby tylko dla starszych wiekowo kobiet.
Nie należy także popadać w schematy i przyzwyczajenia. Rodzaj cery może ulegać zmianie pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Warto więc obserwować jej stan. Przykładowo jeśli ktoś ma cerę tłustą, może się zdarzyć, że okresowo będzie się ona mniej przetłuszczać i nie potrzebować wówczas kosmetyków matujących. Wybierając automatycznie zawsze linie przeznaczone tylko dla cery tłustej, a nie uwzględniając aktualnego stanu skóry i jej potrzeb, możemy jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. Efektem może być odwodniona i przesuszona cera, która po czasie może zacząć przetłuszczać się jeszcze intensywniej. Analogicznie taka sytuacja jest możliwa w przypadku każdego innego typu cery.
Każdy z nas rodzi się z piękną skórą. Cera gładka, jędrna, brzoskwiniowego koloru jest atrybutem młodości, jej wygląd odzwierciedla nasz stan zdrowia.Niestety z wiekiem traci swoje właściwości, to co robimy ze skórą w ciągu kolejnych lat powoduje i wpływa na jej wygląd oraz na to, czy dalej pozostanie ona piękną.Skóra jest ważnym elementem naszego organizmu, ponieważ chroni ustrój przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego Kosmetyka to dziedzina wiedzy i umiejętności, ktora skutecznie chroni, pielęgnuje i uszlachetnia ten ważny atrubut naszego organizmu.
Przeprowadzając wywiad skóry określamy jej stan, po czym przystępujemy do przygotowania odpowiedniego zabiegu upiększającego.
Aby przystąpić do jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, najpierw należy przeprowadzić dokładne oględziny skóry, by móc odpowiednio dobrać preparaty i poszczególne zabiegi kosmetyczne na dany rodzaj cery.
Zawód kosmetyczki ma charakter higieniczno-estetyczny, którego specyfiką jest kosmetyka zachowawcza i upiększająca, pomoc w tworzeniu ładnego, zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia człowieka.
Słowo Kosmetyka pochodzi od greckiego słowa „kosmeo"- upiększam. Kosmetyka jest nauką racjonalnego pielęgnowania ciała (kosmetyka pielęgnacyjna), zapobiega chorobom skóry i usuwaniu jej defektów (kosmetyka lecznicza) oraz sztuka tuszowania wad i upiększania (kosmetyka zdobnicza).
Troska o ładny wygląd cery, włosów, paznokci, figury itp. poprzez wykorzystywanie pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych i upiększających (makijaż) oraz propagacja zdrowego stylu życia , diety, gimnastyki, dbania o urodę oparta o wszystkie dziedziny medycyny badania naukowe i fachową literaturę.
10 g startej świeżej marchewki,
100ml wybranego oleju roślinnego( np. oliwa z oliwek, sojowy, z jojoby, z orzecha włoskiego)
kropla wit E (krople Terpol)
Zalać olejem startą marchewkę w szerokim słoju. Słój należy trzymać w ciepłym miejscu i potrząsać codziennie przez ok. 1-2 tygodnie. Następnie odcedzić i przelać do butelki z ciemnego szkła, dodać kroplę wit E( przedłuży trwałość olejku). Niektóre oleje bazowe zawierają wit E w swoim składzie jako antyoksydant, sprawdzajcie skład wg inci lub specyfikację techniczną!
10 ml oleju z jojoby, kropla olejku lawendowego, kropla olejku z drzewa herbacianego.
Składniki wymieszać, najlepiej w buteleczce z ciemnego szkła z dozownikiem ( np. po olejku eterycznym). Można dodać kroplę wit C (krople Cebion) - polecane przy skórze naczynkowej.
Woda, w którek moczył się przez 6 godzin kryształ działa łagodząco na podrażnione oczy, twarz, a nawet rany i skórę zmienioną chorobowo.
Przy wypryskach i trądziku należy dzbanek z wodą oligoceńską lub mineralną i kryształem wystawić na co najmniej 2 godziny na działanie promieni słonecznych.
Kryształ włożony do wody z kranu oczyszcza ją, poprawia jej smak i wyraźnie ją zmiękcza.
Składniki: skrobia ziemniaczana,kukurydziana lub pszenna, glinka zielona, glinka czerwona.
Składniki mieszamy w proporcjach "na oko" tzn. do skrobi dodajemy glinkę, im ciemniejsza karnacja tym więcej glinki czerwonej, jeżeli chcemy zatuszować rozszerzone naczynka krwionośne lub zaczerwienienia dodajemy więcej glinki zielonej; zamiast glinki zielonej możemy użyć białej. Puder najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym miejscu. Produkt o długim okresie użyteczności (sprawdź datę ważności skrobi).
Działanie: Puder matuje na wiele godzin nawet bardzo przetłuszczającą sie skórę!!!
Skrobia wykazuje działanie adsorbujące, osłaniające, powlekające i wysuszające. Zastosowana zewnętrznie działa łagodząco w stanach zapalnych, wysiękowych skóry, zapobiega pękaniu skóry. Nie zatyka porów, pochłania sebum!
Glinka czerwona leczy i łagodzi trądzik różowaty, zapobiega także pękaniu naczynek krwionośnych. Zwiera dużą ilość: krzemu, żelaza, aluminium, wapń, magnez, sód, potas, tytan, mangan. Łagodnie ściąga pory i wygładza skórę.Systematyczne stosowanie glinki czerwonej zapewni obkurczenie i uszczelnienie naczynek krwionośnych. Szczególnie dobrze działa na skórę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą.
Glinka zielona pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych.Posiada około 20 różnych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód i inne oraz cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych: selen, molibden, cynk.Glinka zielona ma wspaniałe właściwości dezynfekujące, absorpcyjne i gojące. Doskonale leczy trądzik, wypryski,wrzody, pielęgnuje i regeneruje zmęczoną cerę również podczas leczenia, odkażając ją i wzmacniając. Odżywia zmęczoną cerę, zmniejsza i zapobiega zmarszczkom. Do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i z wypryskami.
Glinka biała jest z dużą zawartością aluminium, które decyduje o właściwościach ściągających i zabliźniających. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Łagodnie ściąga pory, odżywia i wygładza cerę.
Glinka przeznaczona do pielęgnacji cery normalnej, suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami.
Skrobia wykazuje działanie adsorbujące, osłaniające, powlekające i wysuszające. Zastosowana zewnętrznie działa łagodząco w stanach zapalnych, wysiękowych skóry, zapobiega pękaniu skóry. Nie zatyka porów, pochłania sebum!
Glinka czerwona leczy i łagodzi trądzik różowaty, zapobiega także pękaniu naczynek krwionośnych. Zwiera dużą ilość: krzemu, żelaza, aluminium, wapń, magnez, sód, potas, tytan, mangan. Łagodnie ściąga pory i wygładza skórę.Systematyczne stosowanie glinki czerwonej zapewni obkurczenie i uszczelnienie naczynek krwionośnych. Szczególnie dobrze działa na skórę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą.
Glinka zielona pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych.Posiada około 20 różnych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód i inne oraz cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych: selen, molibden, cynk.Glinka zielona ma wspaniałe właściwości dezynfekujące, absorpcyjne i gojące. Doskonale leczy trądzik, wypryski,wrzody, pielęgnuje i regeneruje zmęczoną cerę również podczas leczenia, odkażając ją i wzmacniając. Odżywia zmęczoną cerę, zmniejsza i zapobiega zmarszczkom. Do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i z wypryskami.
Glinka biała jest z dużą zawartością aluminium, które decyduje o właściwościach ściągających i zabliźniających. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Łagodnie ściąga pory, odżywia i wygładza cerę.
Glinka przeznaczona do pielęgnacji cery normalnej, suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami.
Glinka czerwona leczy i łagodzi trądzik różowaty, zapobiega także pękaniu naczynek krwionośnych.
Zwiera dużą ilość: krzemu, żelaza, aluminium, wapń, magnez, sód, potas, tytan, mangan. Łagodnie ściąga pory i wygładza skórę.Systematyczne stosowanie glinki czerwonej zapewni obkurczenie i uszczelnienie naczynek krwionośnych. Szczególnie dobrze działa na skórę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą.
Glinka zielona pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych.Posiada około 20 różnych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód i inne oraz cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych: selen, molibden, cynk.Glinka zielona ma wspaniałe właściwości dezynfekujące, absorpcyjne i gojące. Doskonale leczy trądzik, wypryski,wrzody, pielęgnuje i regeneruje zmęczoną cerę również podczas leczenia, odkażając ją i wzmacniając. Odżywia zmęczoną cerę, zmniejsza i zapobiega zmarszczkom. Do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i z wypryskami.
Glinka biała jest z dużą zawartością aluminium, które decyduje o właściwościach ściągających i zabliźniających. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Łagodnie ściąga pory, odżywia i wygładza cerę. Glinka przeznaczona do pielęgnacji cery normalnej, suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami.
Skrobia wykazuje działanie adsorbujące, osłaniające, powlekające i wysuszające. Zastosowana zewnętrznie działa łagodząco w stanach zapalnych, wysiękowych skóry, zapobiega pękaniu skóry.
1. kąpiele solankowe, 2. kąpiele kwasowęglowe , 3. kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, 4. kąpiele radoczynne, 5. kąpiele ozonowe Oddziaływanie lecznicze odbywa się zarówno podczas kąpieli jak i po jej zakończeniu (w tzw. warstwie luźnej komórek skóry odkładają się substancje z kąpieli solankowych, itp
Wody termalne (cieplice) - wody podziemne o temperaturze przekraczającej średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy.
W Polsce za wody termalne uznaje się wody o temperaturze powyżej 20°C. Wody te występują min. w Cieplicach (44°C) oraz w Ciechocinku (38°C).
Źródło termalne, źródło ciepłe, źródło gorące, cieplica - źródło, z którego wypływa woda o temperaturze wyższej od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (wg klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20°C (wg klasyfikacji balneologicznej).
Powstawanie źródeł termalnych związane jest z obszarami współczesnej lub przeszłej aktywności wulkanicznej - Nowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA (Park Narodowy Yellowstone), Rosja (Kamczatka) i inne - lub z głęboką infiltracją wód opadowych, ogrzewanych ciepłem Ziemi i wydostających się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego - Rosja (Kaukaz), Polska (Jaszczurówka koło Zakopanego - średnia temperatura wody 18°C przy średniej rocznej temperaturze powietrza 4,8°C; w niektórych uzdrowiskach: Cieplice Śląskie-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ciechocinek) i inne.
Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery; sztuczne ujęcie (odwiert) wód termalnych określa się jako termę. Woda termalna
Wśród wód leczniczych ważne miejsce zajmują wody termalne, zawierające aktywne składniki biochemiczne. Dobroczynne działanie wody termalnej jest znane od tysiącleci. Już starożytni Rzymianie gustowali w kąpielach termalnych – rozkoszowali się ich właściwościami terapeutycznymi i pielęgnacyjnymi. Aktualnie w kurortach termalnych można łagodzić objawy różnych dolegliwości, takich jak: choroby serca i układu krążenia, dróg oddechowych i bóle stawów. Czysta woda termalna wykorzystywana jest do różnych zabiegów wodnych w ramach balneoterapii. Można stosować ją do kąpieli, okładów, ale także jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Zawarte w wodzie termalnej składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry.
Często muszą minąć stulecia, zanim woda termalna przedostanie się na powierzchnie ziemi. W trakcie przepływu przez kolejne warstwy geologiczne jest wzbogacana różnymi pierwiastkami śladowymi i minerałami. Ich działanie korzystnie wpływa na skórę: m.in. wspiera system odpornościowy, pobudza regenerację komórek, stymuluje syntezę kolagenu, zapobiega podrażnieniom.
Korzystne działanie wody termalnej na organizm zostało naukowo zbadane i potwierdzone medycznie.
Możesz zadbać o zdrowy i przyjemny wypoczynek we własnym domu. Zorganizuj swój domowy salon SPA. „Sanus per aquam” (SPA) oznacza „zdrowie dzięki wodzie” i jest określeniem hydroterapii, czyli leczenia chorób dzięki zdrowotnym właściwościom wód stosowanych do kąpieli, inhalacji i picia.
Sekretem uzdrowisk jest wykorzystywanie w zabiegach sił drzemiących w naturze. Głównymi składnikami kosmetyków stosowanych w kurortach są dary przyrody: oleje roślinne, miód, mleko, otręby, wyciągi z ziół, kwiatów i owoców. Zawierają one naturalne bogactwo witamin, soli mineralnych, protein i składników opóźniających efekty starzenia się organizmu. Każdego dnia możesz dbać o siebie tak jakbyś była w ekskluzywnym kurorcie SPA. Oczyszczanie organizmu wodą zdrojową, stosowanie odpowiednich kosmetyków naturalnych, kąpiele pielęgnacyjne i wieczorna maseczka z glinki mineralnej czy otrębów nie obciążą twojego budżetu domowego, jak weekend w uzdrowisku, ale sprawią, że poczujesz się zadbana i piękna.
Możesz wykorzystać do pielęgnacji urody składniki, które znajdziesz we własnej kuchni, ponieważ to one zwykle są dodatkami do kosmetyków, dzięki którym nabierają one swojej wartości.
Nosi się ten kamień w okolicy serca przy rozmaitych chorobach skórnych np. egzemach występujących na tle nerwowym, łuszczycach, uczuleniach, pokrzywkach, a nawet półpaścu.
Przy kłopotach ze skórą zaleca się dodawanie do kąpieli kilku kropel eliksiru lub przemywaniu chorych miejsc woda, w której moczył się kawałek tego minerału.
Dotyczy to również rozmaitych wyprysków alergicznych.
Poprawia stan skóry i włosów, podobno regularne korzystanie z tego minerału zapobiega siwieniu włosów. Niektórzy stosują go przy oparzeniach, przebarwieniach skóry.
Glinki były używane od wieków ponieważ pomagają dbać o piękną skórę..
Oczyszczają skórę i dostarczają jej mikroelementów. Glinki mają zdolność pochłaniania nadmiaru sebum i toksyn szkodliwych dla skóry. Dodawanie ziół do glinek zwiększa ich pielęgnacyjne właściwości. Kosmetyczne glinki uzupełniaja zawartość różnych mienrałow w skórze, każda glinka w różny sposób oddziałowuje na skórę Regularne użycie glinek usuwa martwe komórki skóry, dotlenia skórę i sprawia, że skóra staje się gładka. Każda glinka ma zdolność pochłaniania toksyn ze skóry.
Glinki są stosowanie nie tylko do twarzy, ale również mają zastosowanie w pudrach i jako dodatek do mydeł, ze względu na różnorodność swoich kolorów.
Podział glinek, ze względu na rodzaj skóry
*Skóra sucha, wrażliwa i normalna Pink (różowa) kaolin, White (biała) kaolin, Yellow (żółta) kaolin,
*Skóra tłusta Bentonite, French green (zielona glinka),Red (czerwona) kaolin, Green Illite, Blue Montmorillonite, Red Montmorillonite, Moroccan Red, Indian Fullers Earth(Multani Mitti).
*Każdy rodzaj skóry Dead Sea (glinka z Morza Martwego), Rhassoul and Sea clays (morskie glinki). Gdy używacie glinek sprawdzajcie czy są to glinki kosmetyczne lub medyczne. Glinki techniczne mogą być zanieczyszczone.
Naturalne glinki stanowiące łagodną, niepieniącą się alternatywę dla mydla i szamponu.
Rhassoul, wydobywany w górach Atlas w Maroku, używany był od stuleci na Środkowym Wschodzie do mcia i pielęgnacji włosow i skóry. Kaolin to biała, wolna od żelaza glinka o wyjątkowo delikatnej teksturze. Wydobywana w zaledwie kilku miejscach na swiecie swoją nazwę zawdzięcza chińskiemu obszarowi Gaoling, gdzie po raz pierwszy zauważono i udokumentowano jej zalety.
Mydła i szampony usuwają z latwością brud i olej przełamując napięcie powierzchniowe. Glinka działa w inny sposób: w połączeniu z wodą małe cząsteczki zwiększają swoją objętość tworząc jednolitą żelową konsystencję o niesamowitej absorbcji. Żel wiąże nadmiar cząsteczek tluszczu, który zostaje wraz z nim spłukany. Glinki mineralne nigdy nie usuną za dużo tłuszczu (tak jak to robią agresywne substancje zawarte w szamponach i mydłach) i nie spowodują tym samym przesuszenia skóry. Plusy używania glinek mineralnych:
* myją skórę i włosy bez naruszania naturalnej bariery ochronnej
* włosy stają się puszyste, miękkie i lśniące
* stopniowo redukują częstotliwość mycia włosów
* nie zawierają syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów
* naturalne, przyjazne środowisku
Ziemia wulkaniczna w proszku - doskonała do mycia wrażliwej lub skłonnej do zanieczyszczeń cery i przetłuszczających się włosów.
Jak duży wpływ na Twoją atrakcyjność samopoczucie mogą mieć proste i tanie zabiegi kosmetyczne?
Każda z nas jest piękna, każda powabna, ale prawie każda chętnie zmieniłaby coś w swoim wyglądzie. Jeśli myślisz, że to niemożliwe to bardzo się mylisz. Na przykład dobrze zrobiony makijaż może nie tylko zatuszować mankamenty urody, lecz także wyeksponować to, co w niej najpiękniejsze.
Czy znasz kobietę, która nie chce czarować swoją urodą? A czy Ty patrząc co rano w lustro nie myślisz sobie, ze warto byłoby to i owo poprawić?
"Jestem kosmetyczką z 27-letnim stażem pracy w zawodzie i miałam przyjemność służyć radą Autorce tej publikacji i konsultować merytorycznie porady dotyczące makijażu oraz pielęgnacji skóry. Zapewniam, że Panie, które korzystają z tych porad w moim gabinecie są bardzo zadowolone, czego dowodem jest rosnąca liczba klientek. Proszę pamiętać, ze nigdy nie jest tak, żebyśmy nie mogły poprawić naszego wyglądu. Należy tylko dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji i makijażu, a efekt poprawy będzie natychmiast widoczny. Temu właśnie służy ten poradnik, który gorąco Paniom polecam, a efekt gwarantuje własną praktyką. POLECAM."- Alicja K., kosmetyczka
Uważasz, że masz zbyt małe oczy, za wąskie usta, za pociągłą twarz - to nie problem, odpowiednia kosmetyka, dobrane kolorystycznie i odpowiednio nałożone cienie, pomadki i pudry sprawią, że zachwycisz się zmianą, jaka zajdzie w Tobie po zrobieniu makijażu. I możesz mi zaufać ON też to zauważy.
Czy wiesz, jak negatywny efekt wywołują promienie słoneczne i jak temu zapobiec?
Myślisz - słońce to piękna opalenizna - to prawda, ale niewłaściwe opalanie bez zabezpieczenia skóry przed ultrafioletem, może przynieść Ci więcej szkody niż zadowolenia.
Zapoznaj się dokładnie z poradami dotyczące właściwego opalania, a słonce i plaża będą dla Ciebie czystą przyjemnością bez obawy o zdrowie.
Czym dla Ciebie jest codzienna kąpiel? Powiesz - kąpiel to konieczny zabieg higieniczny. Czy tylko?
Wyobraź sobie, że kąpiel może stać się prawdziwa przyjemnością, relaksem i "uczta" zapachów.
W książce znajdują się proste i praktyczne porady, jak urozmaicić codzienne mycie ciała tak, abyś cały dzień czekała na ten moment, kiedy będziesz tylko Ty, wanna i ciepła, cudownie pachnąca woda.
Każda pora roku powoduje, że pragniemy zmiany. Znudzone monotonia wyglądu chcemy czegoś innego. Co zmienić najłatwiej?
Poznaj sekret efektu 'zupełnie nowej osoby', dzięki odpowiednio dobranej fryzurze.
Ileż to razy siedziałaś u fryzjera, wpatrując się w lustro i myślałaś - jak się ostrzyc? Jaki kolor wybrać? Przerażał Cię brak koncepcji. Takie obawy łatwo przełamać, mając świadomość, jaka fryzura jest najkorzystniejsza dla danego rodzaju włosów.
Wiadomo, że, jeśli masz cienkie, przesuszone włosy nie powinnaś zapuszczać ich nawet do ramion, ale o tym dowiesz się z rozdziału poświeconego fryzurze i włosom.
Kupując książkę "Kobieta piękną jest" nie będziesz narażona na czytanie nudnych wywodów i nie potrzebnych rad. Ten poradnik to sama esencja doświadczeń z zakresu kosmetyki i pielęgnacji ciała napisana dla Pań w wieku od 10 do 110 lat.
Z ebooka dowiesz się jak powinny wyglądać:
pielęgnacja skóry
pielęgnacja włosów
odpowiednia fryzura, a konkretnie jej wybór do danego rodzaju włosów
Kąpiele z naturalnymi dodatkami odprężają i pobudzają, mają właściwości pielęgnujące, są dobrodziejstwem dla ciała i ducha.
Codzienny zabieg higieniczny może stać się prawdziwą ucztą dla twoich zmysłów, zastąpić skomplikowane zabiegi kosmetyczne i stać się rytuałem w ramach domowej odnowy biologicznej.
Kąpiel z dodatkiem mleka – należy do najstarszych sposobów pielęgnowania skóry, już od starożytności był doceniany przez kobiety. Współcześnie kąpiel z mlekiem nazywana „kąpielą Kleopatry” zyskuje wielu zwolenników. Czyni skórę gładką, elastyczną i łagodzi podrażnienia dzięki proteinom i witaminom zawartym w mleku, działa lepiej niż niejeden preparat nawilżający czy natłuszczający. Maseczki z przetworów mlecznych i kąpiele z mlekiem należą do najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych.
Możesz dodać do kąpieli 2 l mleka albo 2-3 l maślanki, która odświeży i zregeneruję skórę, dzięki zawartości kwasów i lecytyny (najpierw dodaj do wanny maślankę, potem wlewaj wodę stopniowo zwiększając jej temperaturę).
Kąpiel z mlekiem i miodem - miód zawiera witaminy, sole mineralne i enzymy, ma odczyn pH od 4,5 do 5,4, czyli odpowiadający odczynowi naszej skóry.
Jest wykorzystywany w pielęgnacji skóry wrażliwej, szorstkiej, popękanej, ma działanie bakteriobójcze, pielęgnujące i ujędrniające. Wzmacnia delikatne włosy, nadaje im połysk. Uwaga: miód jest niewskazany dla skóry z rozszerzonymi naczynkami. Potrzebna ci będzie filiżanka miodu, 2 l mleka pełnego lub mleka w proszku. Najpierw rozpuść miód w ciepłym mleku, potem wlej do wanny.
Kąpiel z mlekiem, migdałami i olejem migdałowym - oczyszcza i nawilża; polecana do skóry suchej i mieszanej. Olej migdałowy działa łagodząco i pielęgnująco na każdy typ cery. 2 łyżki stołowe drobno zmielonych migdałów połącz z 125 ml pełnego mleka i 15 ml olejku z migdałów, dodaj do kąpieli. Możesz również zastosować miksturę jako peeling do ciała.
Kąpiel z otrębami i mlekiem - oczyszcza pory, czyni skórę gładką. Otręby możesz stosować jako peeling lub maseczka dla każdego typu cery.
250 g otrąb pszennych gotuj w 3 l mleka przez kilka minut, odcedź przez ściereczkę do miski, otręby wyciśnij, dodaj do kąpieli.
Zioła zaparz wedle instrukcji na opakowaniu, przecedź i dolej do wanny szklankę lub więcej, według uznania.
Do kąpieli ziołowych możesz dodać kilka łyżek miodu (jeśli nie masz problemów z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi).
Szczególnie wartościowe są kąpiele: *z rumiankiem (łagodzi podrażnienia), *skrzypem polnym (zawiera duże ilości krzemionki, dzięki której twoja skóra i włosy będą okazem zdrowia), *nagietkiem (szczególnie polecany dla skóry suchej i szorstkiej, nieoceniony w pielęgnowaniu skóry dziecka), *szałwią (ujędrnia skórę i nadaję jej zdrowy wygląd), *melisą, miętą, rozmarynem, kwiatem róży.